Родиха се първите коне с "редактирани" гени (ВИДЕО)
Аржентина бележи исторически момент в света на биотехнологиите, след като там за първи път са родени коне, чиито гени са прецизно редактирани с помощта на технологията CRISPR-Cas9, съобщава Ройтерс, цитира БТА.
Проектът, реализиран от аржентинската фирма Kheiron, използва генетичния материал на кобила от породата Polo Pureza – звезда в света на полото и носител на множеството отличия в Аржентина. Специално подбраните и модифицирани гени ще се предадат на пет представители от вида, като целта е да се надминат традиционните постижения в бързината и физическите характеристики на тези животни.
„Ние проектираме генома на животното още преди раждането му“, каза Габриел Вичера, съосновател и научен директор на Kheiron. „С помощта на генетичните ножици – мощни молекулярни инструменти – можем да достигнем до всяка част от генома и да извършим необходимите промени.“ Раждането на тези генномодифицирани коне, през октомври и ноември миналата година, бележи нов етап в прилагането на генетичната инженерия в селскостопанския и спортен контекст.
Argentina's Polo Pureza, an award-winning mare, will pass on her genes to five genetically edited horses designed to outrun her. Scientists used CRISPR-Cas9 to edit their genomes, marking a breakthrough in biotech https://t.co/vv35hnugGA pic.twitter.com/fWv8SPoCCT
— Reuters (@Reuters) February 4, 2025Кобилата Polo Pureza, чиито гени са използвани като база за този революционен проект, е уважавана фигура в Аржентина и е завинаги отбелязана в Залата на славата на Аржентинската асоциация на развъдчиците на коне за поло. Основната цел на учените е чрез прецизно редактиране да увеличат скоростта на движение на новородените, като същевременно се запазват и останалите отличителни черти на породата.
„Съществуват специфични мускулни влакна, които позволяват по-бърза контракция на мускулите. Така животното може да постигне по-голяма скорост“, обясни Вичера. Той подчерта, че прецизността на генната корекция се извършва „в едно единствено поколение“, което гарантира бързото и ефективно внедряване на желаните характеристики.
В същото време, Вичера уверява, че въпреки високотехнологичните методи, използваните коне отговарят на съществуващите аржентински регулации и не се класифицират като носители на генетичен допинг или генетично модифицирани организми (ГМО).
Фирмата Kheiron не спира до тук – нейният екип работи и по други иновативни проекти, сред които са модификацията на генома на прасета с цел постигане на съвместимост на органите за трансплантация при хора, както и адаптиране на крави към по-високи температури. Тези инициативи подчертават потенциала на съвременните биотехнологии да трансформират традиционните селскостопански практики и медицинските процедури в глобален мащаб.
Прочети цялата публикация