Зеленски приветства решението на Върховната Рада за закупуването на двата реактора от АЕЦ "Белене"
Украинският президент Володимир Зеленски приветства решението на парламента на страната - Върховната Рада, да одобри закупуването на двата реактора от АЕЦ "Белене", като го определи като "съществена стъпка" към енергийната сигурност на Украйна.
"Украйна ще може да завърши още два енергоблока на Хмелницката атомна централа. Това са повече от два гигавата електричество. И за да сме наясно - през тези трудни зимни месеци може да ни се наложи да внесем това количество електроенергия от нашите съседи.
Завършените реактори ще ни позволят обаче да се справяме и без внос, дори и през зимните месеци. И това със сигурност ще ни помогне да ограничим цените на тока за хората", каза Зеленски.
По-рано опозицията разкритикува мнозинството във Върховната Рада под претекст, че в разгара на войната с Русия се закупува руско оборудване на непрозрачна цена.
"Разбира се, има и критични гласове, но това са гласовете на онези, за които евтината енергия в Украйна просто няма да носи печалба. Те пълнят джобовете си и джобовете на онези, от които зависят, с енергия по-скъпа от ядрената."
Зеленски посочи, че увеличаването на ядрените мощности ще помогне на Украйна за осъществяването на редица проекти, включително в разработването на залежите от редкоземни минерали в сътрудничество със САЩ:
"Украйна ще може да преговаря с повече увереност, когато знае, че в бъдеще ще може да разчита на допълнителен, значителен източник на електроенергия".
Прочети цялата публикация



Зеленски напълно устройва Брюксел, целта е победа за Украйна
Володимир Зеленски: Нощната руска атака срещу Киевска област е една от най-мащабните и най-циничните от началото на войната
Кремъл вече не крие пораженията! Владимир Путин открито признава щетите от войната за Русия
Румъния: Българската АЕЦ „Козлодуй“ е в безопасност и към този момент няма перспектива за предстоящо спиране
Киев отхвърли призива на Михайло Федоров за избори в Украйна
Зеленски постави задачи пред новия министър на отбраната
Зеленски започва чистка след операция 'Антикорупция'
Нежелани в Москва! Кремъл отстранява несъгласните с Путин за войната с Украйна
Федоров критикува управлението и поиска избори в Украйна
Зеленски номинира нови министри на отбраната и на външните работи
Четири години без Атанас Градев и Йордан Илиев: Бургас почита паметта на двамата полицаи
Борисов от Ямбол: Бургас получи „Евровизия“, а вие самолети (ВИДЕО)
Пожарът край Хасково: 10 000 декара са унищожени от огнената стихия
Русия атакува фабрики за оръжие в страни от НАТО, включително и в България
Поляк се е удавил на плажа в „Слънчев бряг“
ISW: Руснаците напредват източно от Славянск
Вътрешният министър ще награди в Бургас двамата младежи, помогнали да бъде спрян пожарът край Кошарица