![](https://alfacdn.com/i/rss.gif)
Какво е да си здравен медиатор?
![](https://alfacdn.com/2025/02/12/12/0057m.jpg)
Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата. Медиаторите са от общността, които добре разбират проблемите на събратята си.
Кремена Симеонова и е първият здравен медиатор в град Раднево, който е изградил силна връзка с хората от квартал "Кантона". Три години по-късно в приключението се включва и сестра й Стефка Иванова. Двете се заемат с нелеката задача да променят традициите на ромския етност като ранно сключване на бракове и ранно забременяване. Това е най-голямото предизвикателство пред тях ежедневно. Разказват, че матриархатът е определящ в тези семейство. Точно затова най-често разговорите им са с жени. Насърчават младите майки да ваксинират децата си, защото това е било голям проблем за общността в миналото.
Усилено насърчават младите да учат и работят след това. Има и изключения, разбира се, но те са все по-малко. Споделят, че може би са пример за някои от хората, с които работят. Самите те имат образование, родили на около 20 години, имат семейства и работят.
По думите им ромският квартал в Раднево не е проблемен, защото общността е малка и сплотена. Единични са случаите на престъпления, извършени от малолетни или непълнолетни. Рядко има проблеми с наркотици. Хората са силно вярващи, което според момичетата, е добре.
"Най-хубавото в нашата работа е благодарността на хората- да знаеш, че си помогнал. Ние никога не се отказваме дори да не знаем нещо. Винаги се опитваме и искаме да помогнем"- казват с усмивка Кремена и Стефка.
Повече за работата на здравните медиатори в Раднево чуйте в прикачения звуков файл:
Прочети цялата публикация