Информационен бюлетин – 12 февруари 2025
![](https://alfacdn.com/2025/02/12/12/1932m.jpg)
Шумен. Непълнолетни са арестувани от служители на сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ към областната дирекция за държане и разпространение на вейпове с наркотични вещества. След получена информация за непълнолетни, които употребяват и разпространяват течности за вейп устройства, на 10 февруари криминалисти от Шумен предприели незабавни действия. Извършена е проверка в централната част на града, по време на която от непълнолетни шуменци, а след това и от непълнолетен от Велики Преслав са иззети устройства и течност, за които имало данни, че съдържат наркотично вещество. Назначена е физико-химична експертиза. Към момента е установено наркотично съдържание в две от иззетите устройства. Тримата непълнолетни са били задържани и предадени на родителите им. Работата по документиране на престъплението продължава под надзора и ръководството на компетентната прокуратура.
Перник. 19-годишен е задържан при акция на Икономическа полиция при ОДМВР; иззети са флакони с райски газ и вейп устройства без бандерол. Вчера, при проведена специализирана полицейска операция от служители на сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ в ОДМВР бил проверен лек автомобил, управляван от 19-годшен перничанин. След проверка на колата полицаите открили три флакона с райски газ и шест вейп устройства без акцизен бандерол. Последвали процесуално-следствени действия и претърсване в жилището, където живее младежът. Там униформените намерили и иззели 45 разопаковани е-цигари, тип вейп и шест флакона с райски газ. 19-годишният е задържан за срок до 24 часа и е образувано досъдебно производство по чл. 234, ал. 1 от Наказателния кодекс. Действията по разследването продължават под надзора на прокуратурата.
Разград. Две капсули за електронни цигари, тип вейп са иззети при полицейска проверка, извършена на 10 февруари. Пълнителите са открити у 16-годишен, в района на ж.к. „Орел“ в областния град. Тийнейджърът обяснил, че ги е поръчал по интернет и ги получил като куриерска пратка. При тестване с наркополеви тест съдържанието им реагирало на канабис. По случая е образувано досъдебно производство по чл.354 А, ал.3 от НК.
София. Служители на Четвърто РУ задържаха мъж, използвал неистински документ за самоличност. На 4 февруари, с цел усвояване на банков кредит в размер на 60 000 лева, 50-годишен мъж представил в клон на банка фалшива лична карта с данни, различни от неговите. Служители на сектор „Противодействие на икономическите престъпления“ задържали мъжа. По случая е образувано досъдебно производство по чл. 316 от НК. След доклад на материалите в Софийска районна прокуратура на задържания са повдигнати обвинения, наложена му е мярка „Задържане под стража“ за срок до 72 часа, която в последствие е изменена в постоянна.
Плевен. Полицаи от ОДМВР-Плевен иззеха над 130 предмета, наподобяващи културно – исторически ценности. Вчера около 17 часа служители от управлението в Никопол попаднали на мъж, извършвал иманярска дейност в землището на село Асеново с два металотърсача и лопата. Инструментите били иззети и след извършения на място оглед процесуално-следствените действия продължили в жилището на 39-годишния мъж в Асеново. При претърсването криминалистите намерили и иззели кутия с 34 полиетиленови пликчета, в част от които открили седем пръстена от неустановен метал. Иззети са още плочка с инкрустации, медали от неустановен метал, общо 53 различни монети от неустановен метал, 5 керамични и 64 метални фрагмента. В РУ –Никопол е образувано досъдебно производство по чл. 277 „а“, ал.7 от НК. Уведомен е дежурен прокурор и е назначена съдебно–археологическа експертиза, която да определи каква част от предметите са археологически ценности по смисъла на Закона за културното наследство, точната им датировка и тяхната стойност. Работата продължава разследващ полицай под ръководството на окръжен прокурор.
Бургас. Полицейски действия предприели служители от Четвърто РУ в областния град след сигнал за дръзка кражба в нощта срещу 7 февруари. Според информацията, чрез направата на отвор в стената, от складово помещение на търговски обект в кв. „Горно Езерово“ са отнети около 70 стека цигари от различни марки, два кашона енергийни напитки и четири стека бира - кен /всичко на обща стойност около 5 000 лв./. В процеса на работа по случая полицаите установили и задържали извършителите – двама криминално проявени младежи от същия квартал, на 17 и 21 години. Те направили признания и върнали откраднатите стоки. Работата по случая продължава от служители на районното управление.
Вчера полицейски служители от Второ РУ - Бургас извършили претърсване в дома на 25-годишен криминално проявен мъж в кв. „Ветрен“. От таванското помещение на имота те иззели намерените четири плик със съцветия от суха зелена растителна маса марихуана, с общо тегло около 100 грама. Бургазлията е задържан за срок до 24 часа. По случая е образувано бързо производство.
Сливен. По време на полицейската дейност за ежедневен контрол и наблюдение на лица с криминални прояви криминалисти на РУ-Сливен задържали 24-годишен за притежание на наркотици. Арестът на мъжа бил осъществен вчера на бул. „Цар Симеон“ в района на квартал „Надежда“. Полицейските служители го забелязали да оставя торбичка с вещество, което при последвалия тест реагирало положително за наркотици. Той е отведен в районното управление, където е задържан за срок до 24 часа. По случая е образувано досъдебно производство.
Домова кражба е разкрита от служители на участък „Надежда“ веднага след получаването на сигнала. Служителите на реда реагирали незабавно на подадения вчера от 27-годишна жена сигнал за открадната през последните дни от дома й битова техника на стойност около 900 лева. При веднага предприетите издирвателни действия извършителят е установен и задържан -24-годишен, криминално проявен, от Сливен. Мъжът доброволно е предал откраднатите вещи. По случая е образувано досъдебно производство.
Монтана. Младеж на 19 години от монтанския квартал „Кошарник“ е задържан за притежание на наркотични вещества. Той бил установен от криминалистите и след проведената беседа доброволно предал 13 спейсбек плика, съдържащи така нар. наркотично вещество "чай за пушене", с общо тегло от 9,6 грама. С полицейска заповед му е наложено задържане до 24 часа в РУ Монтана. По случая е образувано досъдебно производство по чл. 354а, ал. 3, т. 1 от НК.
Пазарджик. Шестима, притежавали наркотици, са засечени на територията на полицейските управления в Пазарджик и Велинград. Вчера служители на сектор „Криминална полиция“ при РУ-Пазарджик спрели 19-годишен жител на село Куртово Конаре, община Стамболийски и при последвалата проверка намерили у него 10 топчета със синтетичен канабиноид. По същото време екипи на сектора поверили и 24-годишен жител на село Огняново, който носел три топчета със същия вид наркотично вещество. Служители на полицейски участък „Изток“ заловили двама жители на пазарджишкото село Синитово, съответно на 34 и 24 години. У тях полицаите открили 10 топчета със синтетичен канабиноид. Колегите им от участъка в гр. Сърница спрели за проверка лек автомобил, чийто 21-годишен шофьор пренасял 19 пакетчета с прахообразно вещество, оказало се кетамин при полевия наркотест. При рутинна проверка автопатрул на РУ-Велинград заловил 21-годишен жител на курорта с четири саморъчно направени цигари със синтетичен канабиноид. Петима от мъжете са задържани за срок до 24 часа, а един не е в ареста по здравословни проблеми. По всички случаи са образувани бързи производства под надзора на Районната прокуратура в Пазарджик
Хасково. Двама са задържани в управленията в Хасково и Тополовград за държане на наркотик. В ареста на областния град пренощувал 33-годишен, след като криминалисти претърсили обитаван от него имот във вилна зона „Орфей“. При процесуалните действия са намерени плик със суха зелена листна маса с тегло 3 грама и 2 грама бяло кристално вещество, които при полеви наркотест реагирали на марихуана и метамфетамин. Мъжът, известен на полицията, е с полицейска мярка за задържане. В управлението в Тополовград е доведен 21-годишен жител на село Срем. Той е задържан след като в него са открити 16 сгъвки с чай за пушене с общо тегло 3,59 грама. Образувано е досъдебно производство.
София област. Минути след 2 часа през нощта срещу 11 февруари, извършвайки обход, автопатрул на РУ-Ботевград забелязал как при движение на заден ход лек автомобил „Опел Астра“ се удря в метален стълб. Като видял униформените водачът бързо потеглил, преминал през паркинга на супермаркет и на кръстовище блъснал четири паркирани автомобила. На място служителите на реда установили, че зад волана е 13-годишно момче. Невръстният водач и неговият 12-годишен спътник са отведени в районното управление и след медицински преглед са предадени на техните близки. На местопроизшествието е извършен оглед и по случая е образувано досъдебно производство.
Благодарим, че цитирате коректно информацията от Пресцентъра!
Прочети цялата публикация