Порто и Рома оставиха развръзката за реванша
Порто и Рома завършиха при резултат 1:1 в интригуващ първи сблъсък от турнира Лига Европа на „Ещадио до Драгао“. Зеки Челик откри в петата минута на добавеното време на първото полувреме, а Франсиско Моура изравни след щастлив рикошет в 67-ата минута. Брайън Кристанте пък беше изгонен за два жълти картона в 72-ата минута.
Гостите от Италия стартираха по-активно и опитаха ранен натиск в половината на Порто. Въпреки това, „драконите“ създадоха първата по-опасна ситуация в петата минута, когато след скоростна контраатака домакините се озова в ситуация петима на трима, но не успяха да завършат нападението по най-добрия начин, след като удар на Гонсало Боржеж отляво в наказателното поле бе блокиран.
В 11-ата минута и Рома създаде ситуация след контраатака, при която, обаче Артьом Довбик шутира пред границата на наказателното поле с левия крак, но в аут. Минута след това домакините имаха късмет, след като Жоао Марио не успя да изчисти по най-добрия начин топката, а Ману Коне шутира от дистанция, но бе блокиран. След това Лоренцо Пелегрини опита да направи добавка отблизо, но там Диого Коща се намеси и улови топката.
Атаките към двете врати в началото продължиха и в 14-ата минута отново Порто бе в предни позиции, като разгърна добро нападение отдясно, а след товаа топката стигна до Родриго Мора отляво в наказателното поле на чиста позиция, но до удар не се стигна, след като опита да подава и сгреши.
Четири минути по-късно Артьом Довбик получи отдясно в наказателното поле и с физиката си запази топката за Пауло Дибала, който нанесе удар към далечния ъгъл, но Коща се намеси и спаси.
Рома продължи да бъде по-активен, но до нови опасности пред двамата вратари не се стигаше в следващите минути. Играта пък често бе накъсвана заради нарушения, най-вече от играчите на "вълците", които действаха агресивно още в противниковата половина.
В 31-ата минута „джалоросите“ изпуснаха отлична възможност да открият резултата. Гостите откраднаха топката, а Пелегрини намери Анхелиньо отляво. Испанецът центрира ниско в наказателното поле, където отново капитанът на Рома беше на позиция и шутира веднага с десния крак от голова позиция, но не успя да нанесе добър изстрел и прати топката покрай лявата греда на Коща в аут.
Шест минути преди почивката, обаче Клаудио Раниери получи лоша новина, след като Пауло Дибала получи физически проблем и се наложи да бъде заменен от Томазо Балданци.
Към края на полувремето Порто започна да действа по-активно, но не се стигна до намеса на Миле Свилар.
В добавеното време на първата част се стигна до изблик на нерви, когато Франсиско Моура и Алексис Салемакерс се сдърпаха, а набързо играчите на двата отбора си спретнаха кратко меле. Всичко се размина бързо, а споменатите двама получиха офциални предупреждения.
Рома нанесе своя удар буквално в последните моменти на първото полувреме, макар и с малко късмет. Секунди след изтичането на четириминутното продължение, дадено от съдията, Томазо Балданци отне топката пред наказателното поле на Порто и подаде надясно за Алексис Салемакерс, който центрира в наказателното поле, където се получи рикошет в Довбик. Той, обаче спомогна за това да изведе Зеки Челик на чиста позиция в малкото наказателно поле и турчинът изпревари Коща, за да отбележи с десния крак за 0:1.
За старта на втората част Раниери направи двойна промяна. Той пусна в игра Николо Писили и Стефн Ел Шаарауи на местата на Ману Коне и Алексис Салемакерс.
Още преди да са изминали и 30 секунди от началото на второто полувреме Порто можеше да изравни резултата. Саму получи дълго подаване в половината на Рома, задържа добре и комбинира със свой съотборник, който изведе Франсиско Моура отляво в наказателното поле. Той пък шутира в близкия ъгъл, но Миле Свилар се намеси и парира изстрела.
В следващите минути Рома отново взе контрола върху двубоя и атакуваше по-често, но трудно стигаше до сериозни опасности. "Драконите" пък много лесно губеха топката и също не успяваха да организират опасни атаки.
В 64-ата минута Николо Писили стреля с десния крак пред наказателното поле, но право в ръцете на Коща.
Две минути по-късно Рома изпусна шанса си за второ попадение. Лоренцо Пелегрини центрира от корнер на първа греда, където Брайън Кристанте бе изпуснат от Саму и засече с глава, но Коща направи брилянтно спасяване и спаси, а впоследствие с дружни усилия играчите на домакините изчистиха в нов ъглов удар.
Порто, обаче успя да изравни много бързо след това – в 67-ата минута. Тогава вратарят Диого Коща бързо изпрати топката с дълго подаване за резервата Пепе, който овладя, навлезе в наказателното поле и там върна към Франсиско Моура, който шутира, получи се рикошет в играч на Рома и той излъга стража Миле Свилар за 1:1.
Изведнъж силите на терена се обърнаха и в 72-ата минута положението за римляните се влоши още повече, тъй като Брайън Кристанте беше отстранен от игра с втори жълт картон, след като извърши нарушение срещу резервата Фабио Виейра.
Порто се активизира и в 78-ата минута пропусна добра възможност за пълен обрат. Домакините разиграха късо след корнер отдясно по атаката и топката бе центрирана към втора греда, където от въздуха стреля силно Гонсало Боржеж, но над напречната греда на Свилар.
До края на двубоя "драконите" натиснаха съперника си в търсене на пълния обрат, но Рома се държеше прилично в защита и почти не допусна някаква сериозна опасност пред своята врата.
Прочети цялата публикация




Левски привлича испанския защитник Алекс Сентейес
Шофьорът, забил се в автобус на "Челопешко шосе“, се яви в съда, оставиха го в ареста (снимки)
Светлана Василева призна, че е правила опити за самоубийство
Оставиха зад решетките двама, свързвани с "Калашниците" (снимки)
Легендарният музикален продуцент Клайв Дейвис си отиде на 94 години
Оставиха в ареста китайски гражданин, обвинен в опит за събиране на държавна тайна
Партията на премиера Абий Ахмед печели убедително изборите в Етиопия
Украйна осъмна в извънредна готовност след предупреждение от Зеленски за масиран руски удар
4 отбора от Серия А в битка за Николо Дзаниоло
Бивш национал на Аржентина влезе по спешност в болница
Трима карат проби в дубъла на ЦСКА
Демерджиев: Показанията на Невзоров разкриват механизма, по който длъжностни лица са си затваряли очите
Млада майка на две деца от Враца почина след свръхдоза с фентанил
Млада майка на две деца от Враца почина след свръхдоза с фентанил
Политическа криза във Великобритания: Какво следва след оставката на премиера Киър Стармър
Лавров: САЩ вече не са посредник, Европа откровено залага на терористичните методи на Зеленски
Трагедия! Състезателка на ЦСКА сложи край на живота си
Правителство замразява минималната заплата до края на 2028 г.?
Шофьорът, забил се в автобус на "Челопешко шосе“, се яви в съда, оставиха го в ареста (снимки)