Fakti.bg | 17.02.2025 18:33:47 | 34

Китай с изненадваща позиция: Европейците трябва задължително да участват в преговорите за мир в Украйна


Сега повече от всякога са необходими "здрави и стабилни" отношения между Китай и ЕС. Това подчертаха от китайското външно министерство, съобщава "Ройтерс".

От ведомството направиха изявлението, след като натискът на Съединените щати за започване на мирни преговори за Украйна с Русия без Европа заплашва да разклати трансатлантическите връзки.

Критиките на вицепрезидента на САЩ Джей Д. Ванс към Европа за цензурата на свободата на словото и липсата на контрол върху имиграцията, които той отправи на Мюнхенската конференция по сигурността в петък, не допринесоха особено за успокояване на отношенията с присъстващите лидери на страни от ЕС.

За разлика от това, външният министър на Китай Ван И използва обръщението си, за да заяви, че всички заинтересовани страни във войната между Русия и Украйна трябва да участват във всякакви мирни преговори, включително Европейският съюз.

"Китай и европейската страна ще влеят нова жизненост в отношенията между Китай и ЕС, за да осигурят повече сигурност и стабилност в един бурен свят", изтъкна Гуо Дзякун, говорител на министерството, в отговор на въпрос за значението на връзките на Китай с Европа в момент, когаато трансатлантическите отношения са изправени пред несигурност, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп встъпи в длъжност през януари.

"Китай ще служи като стабилизиращ фактор в многополюсната система и твърдо ще действа като конструктивна сила в променящия се свят", увери Гуо.

Внезапният ход на Тръмп към желанието да посредничи за мирно споразумение с руския президент Владимир Путин, за да сложи край на почти тригодишната война в Украйна, изненада европейските съюзници и даде на Китай - който също предложи да улесни мирните преговори - "влизане" в Европейския съюз.

Речта на Ван е преобръщане на отношенията на Китай с Европейския съюз, след като втората и третата по големина икономики в света прекараха по-голямата част от 2024 г. в размяна на критики относно твърдения за свръхкапацитет, незаконни субсидии и дъмпинг на пазарите на другата страна.

Тесните връзки на Китай с Русия обаче вероятно ще възпрепятстват значителното подобряване на отношенията с Европа.

На срещата на Ван с Кая Калас в Мюнхен, върховният представител на ЕС по външната политика посочи, че китайският износ на стоки с двойна употреба е допринесъл за разпалването на войната в Украйна - обвинение, което Пекин отрече.

"Европа няма къде другаде да отиде, тъй като тя не е на масата", отбеляза Алисия Гарсия Ереро, старши сътрудник в Bruegel - влиятелна организация по въпросите на ЕС.

Прочети цялата публикация