Венеция вдига входните такси за туристи

От пролетта на 2024 г. италианският град Венеция стана първият в света, който официално таксува дневните туристи с входна такса. Година по-късно местните власти официално вдигнаха таксата. Според The Sun през изминалата година таксата, определена на 5 евро на човек, е донесла на града над 2 милиона евро, които служителите са похарчили за услуги като извозване на отпадъци и поддръжка.
Вдъхновени от успеха, местните власти решиха не само да запазят данъка през 2025 г., но и да го удвоят. Вярно, само за тези, които резервират посещение на града по-малко от четири дни предварително – до 10 евро. Междувременно по-организираните туристи, които резервират пътуванията си повече от пет дни преди планираното посещение, ще плащат както досега 5 евро.
Новата система ще работи ежедневно по време на Великденските празници от 18 април до 4 май. След този период само еднодневните туристи, посещаващи Венеция в петък, събота и неделя от 4 май до края на юли, ще трябва да плащат таксата.
Властите очакват това да насърчи туристите да посещават мегапопулярната дестинация през делничните дни, а не през уикендите, пише БГНЕС. Плащането може да се направи онлайн или на билетната каса при влизане във Венеция (но това ще струва повече). На всички посетители ще бъде присвоен QR код, който може да бъде записан на смартфон или разпечатан. Туристи, хванати без резервация, могат да бъдат глобени до 300 евро. Но туристите, които идват във Венеция за нощувка с хотелска резервация са освободени от таксата, тъй като ще трябва да платят традиционния туристически данък, който е в сила в цялата страна за всяка нощувка.
Прочети цялата публикация



Великобритания обмисля входни такси за музеи за чуждестранни туристи
Дойде ли краят на "дубайската мечта"?
Първата роботакси услуга стартира в Хърватия на цена от 1,99 евро
ГДБОП удари схемата с фалшивите глоби: как една SMS измама заля България само за дни
Испания опитва да привлече туристи с явление далеч от морския бряг
Графитът "Детето мигрант" на Банкси беше реставриран (ВИДЕО)
Пробив: Катарският танкер за втечнен газ Al Kharaitiyat преминава Ормузкия проток на път за Пакистан
Хаос по летищата в Европа заради нови гранични правила и недостиг на гориво
Първи случай на пристрастяване към изкуствения интелект
„Син“ флаг ще се вее на 32 плажа у нас
Сребро за Даниел Трифонов на прескок от Световната купа във Варна
„Мислех, че всички ще умрем“: Какво се случи на борда на полет 4345 в Денвър, ударил човек при излитане
Ливърпул с най-слаб сезон от 2015/16
Предстоят най-силните магнитни бури за месец май
Пол Мание спечели третия етап на Джиро д'Италия
Град ще произвежда авокадо вместо цитруси, заради глобалното затопляне
Сладко парче история: Виенската приказка на Demel и Kaiserschmarrn
Енчо Керязов: Джиро д'Италия е шанс България да покаже най-доброто от себе си
БСП осъди нападение над младежи след честванията на 9 май в София