Тръмп: Мъск помага за изпълнението на заповедите ми - служители от времето на Байдън ги саботират

Американският предприемач Илон Мъск смята, че една от ключовите задачи на ръководения от него отдел за правителствена ефективност (DOGE) е да осигури изпълнението на всички укази на президента Доналд Тръмп.
„Тук съм, за да осигуря техническа подкрепа на президента“, каза Мъск в съвместно интервю с Тръмп по Fox News, излъчено във вторник. „Това е наистина, наистина важно. Защото президентът подписва изпълнителни заповеди, които са много умни и много добри за страната. Но след това те не се изпълняват“, обясни той. „Това трябва да спре. Така че една от най-важните задачи на служителите на DOGE е да гарантират, че заповедите на президента действително се изпълняват“, каза Мъск.
„Това вероятно се случва с всички президенти“, оплака се Тръмп. „Подписваш изпълнителна заповед и мислиш, че всичко е направено, но не е. Републиканецът призна, че изпълнението на заповедите му се спъва от служители на американски агенции, назначени по време на управлението на демократа Джо Байдън, който беше предишният президент на САЩ.
„Той приема изпълнителната заповед, която аз подписвам, и изпраща хора във всяка агенция“, добави Тръмп, имайки предвид работата на Мъск като ръководител на DOGE. Според републиканеца това му позволява да гарантира, че американските служители изпълняват всичките му заповеди.
Тръмп назначи Мъск за ръководител на новата американска агенция за подобряване на ефективността на правителството на САЩ за намаляване на раздутия държавен апарат и борба с бюрокрацията (Department of Government Efficiency, DOGE). Американският лидер отбеляза, че DOGE „ще предостави външни съвети и насоки“ в сътрудничество с Белия дом. Според NBC News новата структура няма да бъде пълноправен отдел във федералното правителство.
На 24 януари новата агенция съобщи, че през първите 80 часа на работа е отменила държавните договори, счетени за ненужни, за около 420 милиона долара. Общо Мъск очаква да намали държавните разходи на САЩ с 2 трилиона долара.
Тръмп заяви, че няма да позволи на Мъск да участва в правителствени проекти, ако бъде установен конфликт на интереси, включително в областта на космическото развитие.
„Казах на Илън, че не може да го прави, ако има конфликт на интереси. Така че, дори проектът да включва космическата програма, няма да позволим на Илон да бъде замесен“, каза Тръмп пред репортери в резиденцията си Мар-а-Лаго, Флорида.
По-рано New York Times съобщи, че служители на SpaceX и други компании на Мъск работят за федерални агенции, които регулират бизнеса му и възлагат многомилиардни договори на неговите предприятия.
Междувременно Стив Банън нападна Илон Мъск в интервю за британското издание Unherd, публикувано във вторник, като разкритикува властта, която е дадена на Илон Мъск, предава Forbes, цитиран от ФОКУС.
Банън нарича милиардера "паразитен нелегален имигрант“ - ескалирайки враждата между един от ключовите съветници на президента Доналд Тръмп и някогашния стратег на Белия дом и Старши съветник на президента на САЩ. Банън заявява пред Unherd, че Мъск "иска да наложи своите чудати разбирания и да играе ролята на Бог, без да уважава историята, ценностите или традициите на страната“, като добавя, че усилията на Департамента за правителствена ефективност на Мъск са "перформативни“ и предполага, че Тръмп използва Мъск като "бойна ракета, която нанася тъпи удари срещу администрацията“. Банън описва Мъск като "проблем за страната" и заявява, че няма нищо против DOGE да има достъп до правителствени данни, защото се доверява на президента Доналд Тръмп.
Прочети цялата публикация



Армагедон на автопилот: как изкуственият интелект може да промени ядрената война
Хавана: Санкциите на САЩ възпрепятстват усилията на Куба да отвори икономиката за частни инвестиции
Недоверие към новата власт в Дамаск! Напрежението между Турция и Израел заради Сирия се изостри до краен предел
Икономистът Кольо Парамов с писмо до Тръмп: Влизате в тежък капан, пазете се от съдбата на Кенеди!
Тайната операция за извеждането на Тръмп от Турция
Ердоган – двуликият „Янус“ от Анкара
Грандиозен скандал! Бразилия отказа да допусне служители от Белия дом
САЩ трябва спешно да попълнят запасите си от боеприпаси
"Дейли телеграф": Русия с нова вълна атаки срещу европейски фабрики за оръжие, включително в България
Защо Иран все още не се е предал?
От адска жега до ледени топки: Градушки и бури атакуват страната
Земеделци на протест: Блокираха пътя край Сливен заради ниските изкупни цени
Руската армия продължава опитите за напредък на фронта в Украйна
Невяна Владинова разказа за ужаса от вандалската проява срещу нея и приятеля ѝ Георги
Кукерските банкети в Симитли продължават! Сурвакарите от „Дрънкалица“ се събраха на празнична трапеза
Два склада на руски онлайн търговец горят след въздушна атака
Ла Манша също не успя да спре Цанко Цанков!
САЩ трябва спешно да попълнят запасите си от боеприпаси
Тийнейджъри хвърляха парчета бетон от столичен мол, потрошиха колата на Невяна Владинова
Край на депутатската ваканция заради промени в Закона за държавния служител