Fakti.bg | 19.02.2025 13:58:33 | 40

Лекарствата за отслабване отслабват и желанието за пиене на алкохол


Лекарството семаглутид, използвано основно за лечение на диабет и редукция на тегло, може да има още един неочакван ефект – значително намаляване на желанието за алкохол.

Ново проучване потвърждава този феномен, като установява, че хората, приемащи семаглутид, намаляват консумацията на алкохол с цели 30% на ден, в сравнение с едва 2% при пациентите, получаващи плацебо.

Изследователи от Университета на Северна Каролина, ръководени от психиатъра Кристиан Хендершот, установяват, че седмичните инжекции с медикамента (известен още като Ozempic или Wegovy) не само намаляват количеството изпит алкохол при хора със симптоми на алкохолна зависимост, но също така редуцират и самите позиви за консумация.

Ако тези резултати се потвърдят в по-големи мащаби, това може да бъде революционно за близо 30 милиона души в САЩ, страдащи от алкохолна зависимост.

Клиничният експеримент

За да проверят ефекта на семаглутид, учените провеждат фаза 2 на клинично изпитване с 48 доброволци на средна възраст около 40 години. Всички участници отговаряли на диагностичните критерии за алкохолна зависимост, но не били в търсене на активно лечение.

Всеки от тях имал история на консумация от повече от 7 питиета седмично за жените или 14 за мъжете през последния месец, включително поне две епизода на тежко пиене (четири или повече питиета за жените и пет или повече за мъжете).

В продължение на девет седмици участниците получавали веднъж седмично доза семаглутид или плацебо, като същевременно записвали нивата на желание за алкохол и количеството консумиран алкохол.

Въпреки че броят на дните с алкохолна консумация не се променил драстично, след два месеца 40% от хората в групата на семаглутид не са имали дни с тежко пиене, в сравнение с едва 20% в групата с плацебо.

„Семаглутид значително намалява желанието за алкохол и броя на напитките на ден,“ отбелязват учените в публикацията си.

Интересното е, че изследователите също така отбелязват намаление в тютюнопушенето, макар че този ефект е наблюдаван при много малък брой хора (седем в плацебо групата и шест в групата с лечение).

Важно е да се отбележи, че проучването включва пациенти с лека до умерена зависимост, което означава, че резултатите може да не са същите при хора с по-тежка форма на заболяването. Въпреки това откритията откриват нови възможности за лечение.

„Тези данни предполагат, че семаглутид и сходни лекарства могат да запълнят липсата на ефективни терапии за алкохолна зависимост,“ коментира ендокринологът Клара Клайн от Университета на Северна Каролина. „По-големи и дългосрочни проучвания ще са необходими, за да разберем напълно безопасността и ефективността на това лечение.“

Неочаквани приложения и потенциални рискове

Семаглутид привлича вниманието не само заради влиянието си върху алкохолната зависимост. Предишни проучвания при хора и животни показват, че лекарството може да бъде полезно при остеоартрит, мастна чернодробна болест, деменция, бъбречни заболявания и дори други видове зависимости.

Но както при всяко лекарство, промяната в биохимията на организма може да доведе до нежелани ефекти. Досега известните странични реакции включват гадене и дори възможно свиване на сърдечния мускул. Дългосрочното въздействие на семаглутид все още предстои да бъде напълно разбрано.

Резултатите от изследването са публикувани в JAMA Psychiatry и отварят нови възможности за бъдещи медицински открития.

Прочети цялата публикация