Високи резултати отчете ректорът на Тракийски университет - Стара Загора проф. Добри Ярков пред Общото събрание

На проведеното Общо събрание на Тракийски университет – Стара Загора, на което присъстваха 450 делегати, ректорът проф. Добри Ярков представи впечатляващи резултати от дейността на университета. Събранието започна с представяне на дневния ред от председателя проф. Димитър Петков.
С благодарност към предходните ректори на Тракийски университет – Стара Загора и към ректорското, деканските и директорските ръководства започна отчетният доклад на ректора проф. Добри Ярков. В отчета си, той подчерта значителния ръст на студентите, като отбеляза, че от 2018 г. броят на първокурсниците е нараснал с 42%, а този на чуждестранните студенти с 200%. В момента студенти от 62 държави учат в университета.
Ректорът също така акцентира, че са разкрити нови бакалавърски специалности и магистърски програми, както и че текат мащабни ремонти на студентските общежития блокове 5, 6 и 7, които ще предоставят модерни условия за живот на студентите.
„Тракийският университет получи институционална акредитация с оценка 9,03, което е доказателство за високото качество на образованието. Научно-изследователската дейност също е на изключително ниво, като има ръст от 67% на научните публикации спрямо 2021 г. и са присъдени 81 академични длъжности , а към момента университетът има 157 докторанти", заяви още ректорът.
Университетът е класиран в престижни международни рейтингови класации и работи по 115 проекта на стойност от над 53 милиона лева през последните пет години. Близо 15 хиляди животни са преминали прегледи и лечение през Университетската ветеринарна болница. Работи се и по създаването и акредитацията на нов факултет за дигитални и зелени технологии.
В доклада се сочи още, че през последните пет години бюджетът на университета е утроен, а средните заплати са увеличени със 70%.
Отчетът бе приет с пълно мнозинство и аплодисменти, като декани, директори и студенти отправиха благодарности към ректора и ректорското ръководство.
Членовете на Общото събрание избраха проф. Надя Бозакова за председател на Контролния съвет и попълниха състава на Академичния съвет с нови членове.
Прочети цялата публикация




Общото събрание на Тракийски университет – Стара Загора прие отчета на ректора за 2025–2026 г.
Тракийски университет – Стара Загора представи водородните си проекти пред посланика на Република Молдова
Проектът Захир създава първата водородна долина в България
Войната в Близкия изток засилва позициите на Китай спрямо САЩ
Осем ангелогласни арфи на една сцена в Шумен
„Възраждане“ отново в защита на въглищната енергетика
Общочовешкият приоритет на принципите на суверенитета и суверенното равенство и сегашната война в Близкия изток?
Посланикът на Дания посети Тракийския университет и обсъди сътрудничество в областта на зелената енергия и водородните технологии
Любопитна ситуация с новото попълнение на Левски
Сергей Игнатов: Понеделникът след изборите ще бъде присъствен, но неучебен, защото отбелязваме 150 години от Априлското въстание
Функцията „Hide My Email“ на Apple не ви защитава от ФБР
Бургас събра бизнеса от България, Турция и Румъния на международен икономически форум
Побой в Ямболско! 19-годишен преби човек пред магазин!
Сигнали за мрежа за саботажни действия в Източна Европа, свързвана с Русия
Челна катастрофа край Добрич: Мъж е в болница
Купуване на гласове в Харманли и Тополовград! Двама се озоваха в ареста!
Социалният министър: Държавата трябва да застане зад малките общини