Fakti.bg | 21.02.2025 03:32:56 | 31

Рюте е оптимист за мирната инициатива на Тръмп, но Лондон не вярва, че Русия има "апетит" за мир

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че е оптимист за мирната инициатива на президента на САЩ Доналд Тръмп за Украйна, предава РИА Новости, цитирана от ФОКУС. Това заяви Рюте по време на посещение в Словакия. "Аз самият съм оптимист за инициативата на президента Тръмп. Разбира се, тя е все още в начален етап, но смятам, че е важно, че той започна тази мирна инициатива сега с руснаците“, коментира той. Въпреки това, Рюте подчертава, че всяко мирно споразумение трябва да има надеждни гаранции за сигурност. В същото време той не изключи, че такава гаранция може да бъде разполагането на европейски войски в Украйна. "САЩ казаха, че не искат да разполагат американски войски на място. Но също така беше казано, че всичко е на масата“, посочва Рюте. Генералният секретар отбелязва, че алиансът е съгласен с необходимостта от силни гаранции за сигурност на Украйна, а Холандия, Дания, Великобритания и Франция обмислят варианти с които да помогнат. "Ето защо имахме среща в Париж в понеделник и още една среща вчера и мисля, че ще има още срещи в близко бъдеще за координиране на европейската подкрепа за мирно споразумение в Украйна“, коментира той. Що се отнася до присъединяването на Украйна към НАТО, това може да бъде обсъдено в бъдеще, но засега няма да стане част от мирното споразумение, добави генералният секретар. Медията припомня, че на 18 февруари в столицата на Саудитска Арабия Рияд се проведоха руско-американски преговори, които продължиха четири часа и половина. От руска страна в дискусията участваха външният министър Сергей Лавров и помощникът на президента Юрий Ушаков. Вашингтон беше представен от държавния секретар Марко Рубио, съветника по националната сигурност Майкъл Уолц и специалния пратеник за Близкия изток Стивън Уиткоф.

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че украинският държавен глава Володимир Зеленски е легитимен лидер и че за разлика от руския президент Владимир Путин той е встъпил в длъжност в резултат на свободен изборен процес, предаде Ройтерс, цитирана от dariknews.bg.

Изказването на Макрон последва оценката на американския президент Доналд Тръмп, че Зеленски е "диктатор, който не е бил излъчен на президентския пост чрез избори".

Френският президент отговаря на въпроси в социалните медии като част от усилията на френското правителство да запознае хората с последиците от войната в Украйна, ролята на Франция и промяната в позицията на САЩ след встъпването в длъжност на Тръмп.

Петгодишният мандат на Зеленски трябваше да приключи през 2024 г. Нови избори обаче не могат да бъдат произведени заради военното положение, наложено от Киев през февруари 2022 г. в отговор на пълномащабната инвазия на Русия, отбелязва Ройтерс.

"Зеленски е избран за президент чрез свободна система. Не така стои въпросът с Владимир Путин, който от дълго време убива опонентите си и манипулира изборите“, заяви Макрон, цитиран от Франс прес.

Според френския президент не може да се произвеждат избори в страна, която е във война и във военно положение.

Макрон настоя, че няма намерение утре да изпраща войници в Украйна, а едва след като бъде постигнат мир. Той обясни, че евентуално бъдещо разполагане на френски войски в Украйна би имало за цел да гарантира мира.

"Не, не съм взел решение да изпратя войници в Украйна утре. По-скоро това, което обмисляме, е изпращането на войски, които да гарантират мира, след като той бъде договорен", заяви Макрон.

Няма признаци, че Русия има „апетит“ за мир, заяви британският външен министър Дейвид Лами след среща на външните министри от Г-20 в Южна Африка, предаде БНР. Пред британски медии Дейвид Лами предупреди, че Западът не трябва да се „залъгва“ от опитите на Владимир Путин да облече империализма като прагматизъм преди каквито и да е разговори за бъдещето на Украйна.

Британският дипломат номер едно каза, че Обединеното кралство ще бъде "мост" между САЩ и Европа по време на мирните преговори за Украйна и повтори мнението на правителството, че Киев също трябва да играе роля. Той обаче изрази съмнение, че „Русия има апетит наистина да постигне този мир".

Досега Москва отхвърля идеята на Киър Стармър европейски мироопазващи сили да бъдат разположени в Украйна, както и възможността за членство в НАТО или връщане на каквато и да е територия.

Междувременно стана ясно кога точно ще се срещнат Киър Стармър и Доналд Тръмп. Говорителката на Белия Карълайн Левит оповести, че това ще стане следващия четвъртък, четири дни след планираната в понеделник визита на френския президент Еманюел Макрон.

Лидерът на “Реформирай Обединеното кралство” Найджъл Фарадж заяви, че украинският президент Володимир Зеленски не е диктатор, след като беше обявен за такъв от президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде БНР. Същевременно Фарадж смята като Тръмп, че в Украйна би трябвало да има избори. Найджъл Фарадж каза, че думите на ДоналдТръмп трябва да се приемат "на сериозно", след като той критикува Володимир Зеленски и го призова да проведе избори като част от сделката за прекратяване на войната в Украйна. Но лидерът на “реформаторите“, верен съюзник на Тръмп, допълни, че хората не трябва да приемат всичко, казано от президента на САЩ, "абсолютно буквално". „Зеленски не е диктатор. Но е правилно и уместно украинците да имат график за избори“, каза Фарадж пред GB News. Той предположи, че изборите могат да се проведат преди конфликтът да приключи. Лидерите на партии в Обединеното кралство изразиха несъгласие с казаното от Тръмп за Зеленски и Фарадж бе критиукван, че реагира с голямо закъснение. Той обаче се оправда, че когато Тръмп е говорил е бил в самолета на път за Вашингтон за участие в конференция на консервативни политици. Британски политици се подразниха от опита на Фарадж да обяснява казаното от Тръмп вместо да го осъди. Лидерът на либералдемократите Ед Дейви заяви, че „Фарадж звучи като говорител на Тръмп и със сигурност не говори от името на Великобритания“.

Прочети цялата публикация