Fakti.bg | 23.02.2025 12:01:45 | 30

Плюсове и слабости на 51-ия конгрес на БСП. Път към успех, застой или провал!


Мина 51-вият Конгрес на БСП , на най-старата партия в България ,имаща основно участие в управлението на България в последните 35 години. За съжаление не само Конгресът не произведе значими обществени новини освен избора на Председател , но и нямаше сериозни анализи и коментари от функционери на БСП , анализатори и политолози за преминалия конгрес и ефекта от него . Освен статиите на Георги Пирински , на Калоян Методиев и няколкото споменавания за конгреса на БСП в сутрешните блокове по време на други коментари .

Това коментира д-р Събина Петканска-Вълева.

Миналият 51-ви конгрес имаше няколко плюса, но за съжаление не отговори на най- важните въпроси ,които стоят пред БСП и пред българското общество .

ПЛЮСОВЕТЕ СЧИТАМ, ЧЕ СА :

1. Промяна в Устава на БСП, с голямо мнозинство, за отпадане на прекия избор на председател , за запазване на мандатността на управителните органи на БСП и за запазване на максимален период от 12 години за участието в парламента на представители на БСП ,с изключение на председателя .

Въпреки ,че отпадането на прекият избор бе направен без анализ на плюсовете и минусите на двата начина на избор на Председател и опит за отстраняване на съществуващите слабости и на двата начина . Връщането на старият модел на избор без никакъв анализ и промени ще върне и всички предишни слабости ,поради които беше направена промяната и се премина към пряк избор от членовете на БСП на Председател .

2. Избора на Председател и национален съвет ,с което се прекрати периода на временен Председател и период на преходност в БСП . Даване на надежда за ефективно управление и развитие на Партията .

3. Толерантност между участвалите кандидати за Председател на БСП , признаване избора на Ат . Зафиров и запазване на единството между участниците в състезанието за избор на Председател на БСП .

МИНУСИТЕ НА 51-ви КОНГРЕС НА БСП :

За съжаление ,въпреки че не бях участник в 51-вия конгрес забелязах редица слабости, които ще се опитам добронамерено да коментирам с цел техния последващ анализ и евентуални възможности за отстраняването им :

1. Слаба организация ,която доведе до увеличаване двойно на времето за избор на Председател от планираното и недочакване на крайното гласуването на много от делегатите .

2. Основна слабост на конгреса беше липсата на разглеждане на идеи , политики , програма , позиции на БСП по основни въпроси в бързо променящата се международна и вътрешна обстановка .

3. Принципна слабост на 51-вия конгрес се оказа и факта ,че в основата на избора на Председател бяха двамата заместници на Нинова – Ат. Зафиров и Б. Гуцанов . Апарата на БСП не допусна до реалното състезание чрез идеи и програми Станишев , Овчаров , Паргов и други силни и ярки представители на БСП ,които не бяха пряко свързани с управлението в предния период и които биха могли да са носители на по- смели идеи и решения за развитие на БСП .

4. Слабост е и че беше сменен прекия избор на Председател с връщане на стария начин на избор от делегатите на конгреса, без да се анализират слабостите на прекия избор и на избора от делегатите . И да се промени устава ,така че от двата начина да се намери най- добрата технология за избор на председател .

Само преди 4-5 -т години изборът от делегати на конгреса беше отменен ,защото лобитата и парцелирането на БСП на кланове беше взело застрашителни размери и задушаваше развитието и . Всички тези не отдавнашни изводи се забравиха и се прие стария начин на избор на Председател - от делегатите на конгреса . Което веднага показа слабостите, поради които преди 4-5 -т години беше въведен прекия избор .

Трябваше поне да се направи анализ ,как може да се поддържат актуални списъците с членове на БСП , как да се въведат съвременни,а защо не електронни надеждни начини на гласуване и дали това няма да е по -добре от връщането на избора от делегати .

Трябваше да се проведе дискусия много преди това , ако се отхвърля категорично прекия избор , не е ли по- добре в избора да участват всички Председатели на ППО ,като ППО се изграждат на териториален принцип . Защо?

За да се ликвидира възможността чрез семейни ППО и манипулирани делегати на конгресите , да се превръща БСП в партия на кланове , на интереси и зависимости .

5. Смятам ,че беше добре Конгресът на БСП да вземе отношение към изборния кодекс. Дали БСП е за запазване напълно на пропорционалната избирателна система, която прави кандидатите за народни представители отговорни към ръководните органи на партиите, а не към избирателите , дали да се запази хартиената бюлетина, която видяхме до какви слабости води и недоверие в обществото в изборите .

6. Конгресът не взе отношение и към основен политически въпрос в България – промяната в Конституцията , баланса на трите власти , съдебната реформа . А добре би било на този най- висш форум на БСП , да се вземе отношение по този въпрос ,който и за в бъдеще ще бъде основно определящ за развитието на България

7. Слабост бяха и недостатъчно точни изводи за развитието до сега на БСП , най- вече в доклада на новоизбрания Председател Ат. Зафиров . Които заслужават специално внимание, защото той вече е избрания Председател на БСП и неговите разбирания ще определят в голяма степен развитието на Партията .

НЕТОЧНИТЕ ИЗВОДИ

на временния Председател Ат. Зафиров в Доклада за Председател на БСП според мен са :

- Че една от основните причини за спада на общественото доверие и електорален спад на БСП е това, че БСП е станала протестърска партия и е излязла от статута си на системна партия .

Извод ,който смятам за неправилен и може да доведе до вземането и за в бъдеще на грешни решения в БСП . Според мен истината е не това, че БСП участва в протестите ,а точно обратното , че БСП не участва в протестите на общественото недоволство след вдигнатия юмрук на Президента . БСП реално не участва в протестите освен отделни нейни представители . Въпреки ,че БСП беше години наред единствената анти ГЕРБ партия , с неучастието си в протестите започнали с вдигната ръка на Президента , остави вакуум за появата на ИТН , ПП и други партии ,които оглавиха протеста най -вече против корупцията и статуквото .

- Изводът, че защото БСП се е опитала да бъде антикорупционна партия, това е довело до понижаване на обществения и рейтинг .

Тази теза също смятам за не правилен извод ,който може да бъде фатален за бъдещата политика и развитие на БСП .

БСП започна загуба на обществено доверие и своя срив след тройната коалиция, когато беше станала синоним на корупция . Като синоним на корупцията тогава БСП , НДСВ и ДПС доведоха да появата на ГЕРБ , като алтернатива за борба с корупцията . По -скоро БСП допусна грешката да не се разграничи ясно и силно от кадрите ,станали символ на корупцията по време на тройната коалиция , НА СИНОНИМА ЗА КОРУПЦИЯ АФЕРАТА БРАТКО И БАТКО . За съжаление много от тези кадри ,които обществото свързваше с корупцията , останаха фактор в БСП и по времето на Нинова като Председател и имаше процес на постепенната им реабилитация и завръщане . Това беше втората основна причина обществото да не възприеме БСП като алтернатива на ГЕРБ , да я приема за партия на статуквото и да търси други алтернативи, които се появиха в лицето на ИТН , ПП и други . За съжаление процеса на реабилитация на кадрите от времето на тройната коалиция и на новия 51 -ви конгрес се засили и е огромна вероятността да продължи да оказва своето негативно влияние за подобрение на реномето на БСП пред обществото .

Твърдението на новоизбраният Председател Ат. Зафиров за отношението на БСП към корупцията е грешка , допусната навярно от постоянните оплаквания на апарата на БСП , че когато не са във властта , без властови ресурси , не могат да привличат симпатизанти . Това е грешен извод ,произтичащ от грешното разбиране ,че БСП трябва да работи за апарата си ,а не за гражданите и обществото . Грешен извод ,че ако БСП работи за апарата си и има голям и добър апарат , ще има и обществен рейтинг и избиратели . Грешен извод, който веднъж Станишев допусна да се приеме скрито от много от водещите кадри в БСП и това доведе до срива в доверието в БСП след тройната коалиция .

Надявам се в БСП да се проведе сериозна дискусия и ясно да се стигне до изводите и решенията, че Партията трябва да работи не за апарата си ,а за гражданите и обществото . Като се стреми да привлича за членове на БСП български граждани ,които в членството си в БСП виждат не възможност за кариерно израстване, а възможност да служат на обществото .

ЗАЩОТО ИСТИНАТА е ,че една партия в средата на действаща демокрация ,която в момента е България , има обществен рейтинг и избирателите я избират ,когато в нейните политики , позиции и работа на кадрите и видят защита на обществени, а не на партийни и личностни интереси .

- Грешен беше извода за това, че БСП е била опозиция и алтернатива на ГЕРБ и това е довело до срива на БСП в последните години .

По -скоро това ,че БСП беше алтернатива на ГЕРБ ,всъщност беше един голям актив на БСП . Актив ,който беше лесно и безотговорно проигран и тежката цена навярно ще се плати при следващи избори , когато и да са те . Участието в правителството от БСП е добре за част от апарата на БСП ,но не е добре за БСП и за обществото . Защото с участието в коалиция с ГЕРБ , БСП се лишава от възможността да бъде алтернатива . И навярно обществото ще продължи да търси алтернатива и ще я намери или в съществуващите партии или в нови политически проекти .

- Отношението за евро зоната в доклада на избрания Председател Ат. Зафиров също беше неясно и недвусмислено . Позиция ,която също не дава предимства на БСП ,а я поставя в сивата зона . И избирателите които са за еврозоната или са против еврозоната , ще им е по- лесно да изберат партии ,които имат ясна позиция .

- Смятам за дългосрочно неправилно становището на Ат. Зафиров във връзка с опитите, които се правиха за промяна на Конституцията . Изказване от което се разбира ,че БСП е против каквато и да е промяна . Въпреки ,че за все по- големи части на обществото ни е видно, че явно има огромни слабости в обществения ни договор, след като през целия период от 35 години ние като общество по- скоро се проваляме . След като всички сме неудовлетворени от основните ни обществени системи като образование , здравеопазване , обществен ред , съдебна система , местно самоуправление , медии и т.н. Явно е нужна промяна . И със заявена позиция ,че БСП е против каквито и да са опити за промяна , това ще остави БСП в общественото съзнание като партия на статуквото и ще я обрече на забвение .

- Не споделям изводите на Ат. Зафиров ,че една от основните причина за политическата криза е размиването на разделението ляво и дясно и появата на разделението на корупционни и некорупционни партии . Причисляването на БСП към антикорупционните партии и участието и в правителството на Кирил Петков,както и че правителството на Кирил Петков, в което БСП участва е паднало заради гафа му с Македония .

По -обективната истина е че в България разделението корупция и борба с корупцията , измести различията ляво и дясно . А след избухването на войната в Украйна , разделението запад – изток , в някаква степен измести и въпросите за корупция и антикорупция .

И може да се каже, че разделенията в българското общество и политически партии станаха :

Изток – запад

Корупция – антикорупция

И тогава – ляво и дясно .

Тези три разделения доведоха до голямото разделение на обществото и на партиите в България , до невъзможността да се направи правителство и до политическата криза .

Добре е всички тези слабости в доклада на избраният Председател Зафиров да се коментират и анализират и да се стигне до изводи и решения- дали са правилни и дали те ще се заложат в политиката на БСП . Или са грешни и ще се ревизират . За да може БСП да използва положителните очаквания след 51-вия конгрес .

ОСНОВНИ ИДЕИ ЗА РАЗВИТИЕ НА БСП.

За да бъде отношението ми пълно към 51 -вия конгрес на БСП , се чувствам длъжна да споделя поне основни идеи за развитие на БСП . Идеи ,които впрочем през последните години многократно съм споделяла .

Но поради това, че анализа ми за 51-вия конгрес на БСП стана много дълъг , ще оставя за по- късно да опиша и повторя идеите си за развитие на БСП, чрез които смятам ,че БСП може да заеме своето подобаващо място в българския обществен живот и да бъде полезна за развитието на България .

Вярвам, че новият Председател Ат .Зафиров , ИБ и НС и като цяло БСП ще намерят воля , сили , енергия , всеотдайност , честност и почтеност да анализират сложната ситуация в света , да стигнат до изводи как трябва да реагира България , каква партия трябва да е смее и да реформират и обновят БСП .

За да се бори БСП за една европейска България , България да бъде ,както е било в средновековието , културният мост между запада и изтока . Заемайки достойна позиция на страна и народ с европейско самочувствие , самосъзнание и култура .

Прочети цялата публикация