БНР Стара Загора | 24.02.2025 13:52:42 | 20

Български евродепутати от ЕНП настояват за промяна на „Зелената сделка“


Сигурността да се превърне в основа на всички политики пред ЕС. Зад тази позиция се обединяват шестимата български евродепутати от групата на ЕНП-петима от ГЕРБ-СДС и един от ПП-ДБ. Те настояват за промяна в „Зелената сделка“ в посока нейното съобразяване с предизвикателствата в полето на сигурността, пред които ЕС е изправен след руската военна агресия над Украйна и промените във външната политика, възприети от новата президентска администрация в САЩ. 

Предложенията в позицията, изпратени до ЕК, ЕП и Съвета на ЕС, предвиждат управление на пазара на емисии, гарантиращо ценови нива на въглеродните емисии трайно под 50 евро за тон, както и допускане на отлагането на национални планове за извеждане на въглищни мощности. Сред мерките са и насърчаване на ядрените мощности и възстановяване на дългосрочните договори за доставка на газ от сигурни партньори. В своята позиция българските евродепутати настояват също неизползваното финансиране по различните планове и механизми за насърчаване на климатичните политики да бъде насочено за финансиране на отбраната. В ефира на Радио Стара Загора евродепутатът Радан Кънев от ПП-ДБ, един от шестимата, които са подкрепили писмото, коментира, че Европа не може да си позволи в настоящата ситуация напълно да зачеркне собствените си енергийни ресурси, каквито за лигнитните въглища. Кънев припомни своя теза, изразена още през 2019г., че въглищата са стратегически резерв за Европа. 

Една от големите цели на „Зелената сделка“, извън борбата с климатичните промени, е била постигане на максимална степен на енергийна независимост. Затова и в писмото си ние казваме, че отказът от всички климатични политики би бил голяма грешка в момента. Истината е, че редица законодателни инициативи в тази посока, които са приети към момента, или предстои да бъдат дискутирани, са насочени именно към енергийна независимост. Включително и през съхранението на енергията. И тук важен момент е съществуването на лигнитни запаси на европейския континент. Трябва да си дадем ясна сметка, че въглищата са стратегически резерв за Европа. Европа е енергийно зависима от внос на горива, основно газ, за производство на електроенергия“, подчерта Радан Кънев. 

Българският евродепутат обърна внимание на подхода, който следва да бъде възприет за намаление на цените на въглеродните квоти. Той напомни за съществуващия към системата за търговия с емисии механизъм за пазарна стабилност на ЕК, в който до скоро се задържаха 12% от годишните квоти. Кънев обърна внимание, че по искане на бившия вече вицепрезидент по климатичните политики Франс Тимерманс въпросните 12% са били увеличение двойно на 24%, което е повишило конкуренцията между производителите и е изстреляло цените до нива от над 100 евро за тон. Именно през разтоварване на съществуващото ограничения Кънев вижда перспектива за сваляне на нивата под 50 евро за тон. Същевременно той настоя ЕС да спре да се колебае дали да вземе общ заем, който да бъде използван за засилване на сигурността.

Искам ясно да посочва, че под сигурност се разбира военните способности. Аз бих акцентирал дори на противовъздушната отбрана и изграждането на противовъздушен щит над Източна Европа. Наред с това включвам хранителната и продоволствената сигурност, за да гарантираме, че във всеки един момент континентът е в състояние да се изхранва. Ще добавя и киберсигурността на страните-членки на ЕС, която в днешните реалности е също толкова съществена“, заяви още Радан Кънев.


Прочети цялата публикация