Fakti.bg | 07.03.2025 12:49:58 | 60

"Европа на първо място": ЕС се превъоръжава масивно


Скандалът в Белия дом не прекъсна отношенията между САЩ и ЕС, но силно ги разтърси. След като Доналд Тръмп и неговият вицепрезидент се отнесоха изключително грубо към украинския президент Володимир Зеленски пред камерите, САЩ прекратиха и доставките на оръжие за Украйна. В стремежа си да се противопостави на това председателят на Съвета на ЕС Антонио Коща организира извънредна среща на върха.

САЩ - все още партньор или вече противник?

Какво са все пак САЩ за Европа? Този въпрос се задава постоянно в последните дни, отбелязва германската обществена телевизия ARD и изтъква, че основното питане гласи: Дали Щатите все още са партньор и съюзник или вече са противник?

За момента не е съвсем ясно. Може би Доналд Тръмп отново ще промени мнението си? Може би Украйна ще може да разчита отново на оръжия и разузнавателна информация от САЩ? Перспективите обаче са смътни.

Междувременно ЕС иска да се подготви за най-лошите сценарии, без изцяло да разрушава мостовете към Белия дом. "Ето защо водим и активна кампания за това САЩ да бъдат част от екипа, който подкрепя Украйна, докато тя се защитава от руската атака", каза федералният канцлер Олаф Шолц късно вечерта след срещата в Брюксел, пише ARD.

Унгария не подкрепи декларацията за Украйна

Кампанията обаче досега не е дала резултат, поради което ЕС трябва и иска сам да се погрижи по-интензивно за подкрепата на Украйна. По-точно: 26 от 27-те държави членки искат това. Единствената, която е против, е Унгария - както често се е случвало и преди. Останалите държавни и правителствени ръководители не проявиха никаква склонност да обсъждат с Виктор Орбан евентуален смекчен компромисен текст.

Така 26 държави заявиха, че ще продължават неограничено да подкрепят "независимостта, суверенитета и териториалната неприкосновеност на Украйна в рамките на нейните международно признати граници" - включително с доставки на оръжие. Освен това като условия за прекратяването на войната те определят както създаването на убедителни гаранции за сигурност, така и мирните преговори да не се водят без украински или европейски представители.

Целта е украинската позиция да се укрепи максимално и така да се постигне "Мир чрез сила", отбелязва ARD. А полският премиер Доналд Туск иска да подхване и да спечели "надпреварата във въоръжаването с Русия".

Откъде ще се осигурят парите и откъде - оръжията?

Европейският съюз, който сам се определя като "мирен проект", се превъоръжава - и то масивно. Не само заради Украйна, но и заради собствената си отбрана, изтъква германската обществено-правна медия. Това е израз на несигурността по отношение на това каква защита още ще може да се очаква от САЩ.

В резултат съвсем скоро могат да се окажат възможни нови кредити за държавите от ЕС. За тази цел ще се използват изключенията от съществуващите правила. Така ще може да се осигури пространство за действие, без страните от Общността да се опасяват от наказателни процедури за твърди големите дългове. Европейската комисия разхлабва правилата засега само временно.

Сега ЕС се опитва да мобилизира до 800 милиарда евро за отбрана и за подкрепа на Украйна. Но с какви условия обаче трябва да бъдат обвързани покупките на оръжия и муниции? Дали парите да бъдат предназначени предимно за европейски фирми и така да бъде насърчена местната индустрия? Или пък да се правят покупки в САЩ, надявайки се така Тръмп да се откаже от досегашния си курс?

Френският президент Еманюел Макрон отдавна настоява за европейски суверенитет, припомня ARD. И сега отново подчертава готовността си и други държави да бъдат защитавани с френските ядрени оръжия. Той иска до лятото да обяви какви са възможностите за противоядрен щит за европейците.

Не става въпрос само за пари

Парите, предназначени за военни цели, обаче не са достатъчни. Сега е необходим и ръководен екип, който отговорно да инвестира тези средства, коментира Сабрина Фриц от ARD. Екип, който да решава от какви оръжейни системи има нужда Европа и да ги поръчва в големи количества. И да, това може да се случва под мотото "Европа на първо място".

Европа трябва да се превъоръжи бързо, посочва германската обществено-правна медия. Това е голямо предизвикателство за ЕС, който досега се бореше основно за кабелите за зареждане, за правилата за използване на изкуствения интелект или за правата за ремонт при повреда на закупен уред. Но никой не знае какво всъщност планира руският президент Владимир Путин. Каква ли част от Украйна иска още да разруши? Или може би вече е обърнал поглед към натовските държави?

В контекста на тези неизвестности Европа продължава да има нужда от ангел хранител, се отбелязва в коментара на ARD. Разговорите със САЩ трябва да продължат да се водят разумно - въпреки всичко случило се дотук.

Европа е на път да поеме сигурността си в свои ръце - начело с Еманюел Макрон и Фридрих Мерц: французинът със своите ядрени оръжия, германецът с парите си. Тази комбинация би трябвало най-малкото да предизвика респект у Москва и Вашингтон, коментира още Сабрина Фриц.

Автори: Кристиан Фелд (ARD) | Сабрина Фриц

Прочети цялата публикация