Доналд Тръмп: Спираме изцяло федералното финансиране за Южна Африка

Федералното правителство на САЩ прекратява напълно финансирането за Република Южна Африка, съобщи днес американският президент Доналд Тръмп, цитиран от Ройтерс, пише БТА.
"За да отидем още по-далеч, всеки фермер (със семейство!) от Южна Африка, който иска да избяга от тази страна, от съображения за сигурност, ще бъде поканен в Съединените американски щати с бърза процедура за получаване на гражданство“, написа Тръмп в публикация в социалната си мрежа "Трут Соушъл".
Президентът на САЩ уточни, че този процес ще започне незабавно.
Ангажиментите на Съединените щати за предоставяне на чуждестранна помощ на Република Южна Африка са били в размер на 323,4 млн. долара през 2024 г. според правителствени данни.
Тръмп и Претория са в дипломатически спор заради закона за отчуждаване на земи, който според американския президент ще доведе до отнемане на ферми, собственост на бели хора.
Южноафриканското президентство реагира бързо, като каза в изявление, че няма да участва в "контрапродуктивна мегафонна дипломация".
Тръмп, чийто близък сътрудник Илон Мъск е роден в Република Южна Африка, заяви през февруари, че законът, подписан през предходния месец, "ще даде възможност на правителството на Южна Африка да изземе земеделската собственост на етническите малцинства африканери без компенсация".
Законът предвижда, че при определени обстоятелства правителството може да предложи "нулева компенсация" за имоти, които решава да отчужди в обществен интерес, отбелязва Ройтерс.
Прочети цялата публикация



Военната помощ за Украйна е на най-ниското си равнище, САЩ напълно прекратиха доставките
Девет основни теми, които определиха първата година от втория мандат на Тръмп
Тръмп vs. Харвард! Белият дом заведе ново дело срещу американския университет
Москва: САЩ дават заден ход за Украйна
Медведев: Възможностите на САЩ като глобален хегемон са изчерпани
Една година след спирането на USAID: прогнозите са за милиони жертви до 2030 г.
Официално: Правителството на САЩ е в нов "шътдаун"
Ново дъно в демографската криза на Китай - какво значи това за икономиката
Филмът за Мелания Тръмп беше оттеглен от кината в Южна Африка поради мижав интерес
Ако Путин постигне своето, Европа ще бъде пометена от ефекта на доминото
Оранжев код за силен вятър в община Стара Загора – екипите реагират на подадени сигнали
Андрей Янкулов: Спрете внушенията и поемете отговорност за грешките по "Петрохан"
Кампания за силен натиск! Пекин затегна ограниченията за китайски официални представители с роднини в чужбина
Проф. Огнян Минчев: Служебният кабинет е неутрален по отношение на оста ляво-дясно
Д-р Десислав Тасков: Дължим на психиатрите по-добри условия на труд – не контрол от НПО-та
Българската женска щафета по биатлон зае 12-о място на Олимпийските игри
Путин, размяна на услуги, олигарси - руският раздел на "досиетата Епстийн"
Млад мъж е в тежко състояние след падане от скеле в Копривлен, транспортираха го с хеликоптер до София
Рекорд! Йоханес Клаебо с десета олимпийска титла
Червената Ваня ругае Гражданите, класов враг на тръмпизма-путлеризма