Ангела Меркел: Не сме скрили информация за произхода на COVID-19

Бившият германски канцлер Ангела Меркел отхвърли обвиненията в прикриване на работата ѝ по разузнавателните доклади за произхода на пандемията от КОВИД-19, заяви днес нейна говорителка, цитирана от ДПА, пише БТА.
Тя направи изказването си, след като три вестника писаха, че през 2020 г. германската разузнавателна служба е стигнала до заключението, че има голяма вероятност коронавирусът по случайност да е изтекъл от китайска лаборатория, но заключението така и не е било оповестено публично.
"Бившият канцлер Меркел категорично отхвърля обвинението, което се съдържа във вашия въпрос", заяви говорителка пред берлинския вестник "Тагесшпигел" след въпрос дали Меркел, която напусна поста си през 2021 г., е скрила информацията от обществеността.
Вестниците "Нойе Цюрхер Цайтунг", "Зюддойче Цайтунг" и "Цайт" съобщиха, че разузнавателната служба на Германия и германското канцлерство са поискали учени да разгледат доказателствата относно теорията с изтичането на вируса от лаборатория.
Следователите стигнаха до заключението, че има между 80% и 95% вероятност причината да е в изтичане от лаборатория, като изводът им се базира на общодостъпна информация, пишат вестниците.
Според тази оспорвана теория вирусът "Sars-CoV-2", който причинява КОВИД-19, произхожда от Института по вирусология в китайския град Ухан, който е провеждал проучвания, свързани с коронавирусите, и започва да се разпространява в резултат на инцидент или повреда в лабораторията.
Констатациите на германските следователи не са оповестени публично.
Вестник "Нойе Цюрхер Цайтунг" съобщи, че макар германската разузнавателна служба да е смятала, че разполага с правдоподобни доказателства в подкрепа на теорията, не всички учени от комисията са били убедени в това.
По-рано в Пекин Китай призова за политическа сдържаност след информацията, че германската разузнавателна агенция е събрала правдоподобни доказателства, че пандемията от коронавирус е възникнала в резултат на изтичане от лаборатория в китайския град Ухан.
"По въпроса за коронавируса Китай категорично отхвърля всякаква форма на политическа намеса", заяви в Пекин говорителката на външното министерство Мао Нин. Тя добави, че обсъждането на научните въпроси, свързани с ковид, трябва да бъде оставено на учените.
Говорителката уточни също, че международен екип от Световната здравна организация е посетил лабораторията в Ухан по време на проучването си за произхода на пандемията и през 2021 г. е отхвърлил теорията, че е вирусът е изтекъл от нея.
Прочети цялата публикация



Войната на Путин! ЦРУ и МИ6 са знаели за плановете на Русия да нахлуе в Украйна, но никой не им е повярвал
След 16 години в канцлерството! Може ли Ангела Меркел да се завърне в политиката
Спартак Варна погаси дългове за над 310 000 евро!
Какво е общото между Кайл Истууд, Теодосий Спасов, Мирослав Тадич, Мариус Куркински, Христо Пъдев, Свилен Ноев и…?
Мария Захарова: Изглежда, че най-лошото е зад гърба ни
The Wall Street Journal: Техеран изнася много повече петрол през Ормузкия проток, отколкото преди войната
The Pussycat Dolls се събраха в намален състав и пуснаха първата си песен, обявиха датите на турнето (ВИДЕО)
Италианска военна база в Близкия изток беше ударена от ракета
Доналд Тръмп: Не се страхувам от ирански атаки на територията на САЩ
Истината излезе наяве: Защо НАСА е изтрила записите от първото кацане на Луната?
"Черните лебеди", които накацаха правителството на Гюров
Първият радиотелескоп в България се очаква да заработи до края на 2026 г. в обсерваторията „Рожен“
89% от левовете вече са в историята
Нова публикация на бившата първа дама предизвика реакции и спекулации
Областният управител на Русе се срещна с граждани: Зад всеки документ стои човешка история, проблем, очакване или надежда
Изцяло новият Mercedes-Benz VLE – повече пространство, повече лукс
Началникът на американския генерален щаб призна: Ормузкият проток е тактически сложна среда, която трябва да бъде обезопасена
Млад мъж от Добрич е в неизвестност
Отломки от дрон поразиха финансовият център на Дубай