Обучението по математика трябва да е с практическа насоченост

На 14 март отбелязваме Денят на числото Пи и Международния празник на математиката.
Всяка година Международният математически съюз избира различна тема, която да обогатява идеите за празника, да предизвиква креативността и да улеснява връзките между математиката и различни области, концепции и идеи. Тази година мотото е "Математика, изкуство и креативност!".
И в контекста на всичко това, и въпреки големите постижения на български ученици в световни математически състезания, се оказва, че като цяло българските ученици изостават в стандартите за добро математическо обучение, което се констатира при представяне в международни изследвания, като PISA например. И се заговори за увеличаване на часовете по математика в училище, както и за задължителна матура по математика.
"Математиката е във всичко, тя е много полезна. Който от малък се е занимавал с математика и е ходил по състезания, който е математически грамотен може да се справя с всякакви проблеми по-късно в живота си. Защото животът непрекъснато ни поднася някакви задачи, не математически, но логически, решението, на които изисква ние да бъдем подготвени", категорична е Йовка Янчева, преподавател по математика в IV ОУ "Кирил Христов" в Стара Загора.
Според нея обаче часовете по математика в прогимназиален етап на обучение са наистина недостатъчни. В момента от 9 до 11 клас те са два часа седмично, което е малко, особено за профилирани гимназии, които са бившите техникуми и подготвят деца, които ще кандидатстват в икономическите и техническите висши учебни заведения.
„Те трябва да са математически високо грамотни, както казва и министърът на образованието. Не може да имаме добри инженери с повърхностни знания по математика“, казва Янчева. И посочва, че тези специалности трябва да изискват изпит по математика за влизане във висше учебно заведение, а в момента вече се влиза с изпит по български.
„Всички ученици, които кандидатстват в чужбина, знаят, че в изпитите има и математика“, отбеляза Янчева. Преподавателят посочва, че на децата трябват и по-практическа насоченост при обучението по математика.
От наблюденията и в други държави математиката е включена и в обучението по други предмети, като даде пример с часове по технологии и предприемачество където докато учат как се готви нещо по рецепта се изяснява математическо понятие като пропорциите с една част брашно, една част захар и т.н.
„Пропорциите могат да се изучават и в часовете по изобразително изкуство. Точно това прави теста PISA. Това са задачи от практиката, къде в живота се среща математиката. И продължават нашите ученици да не могат да се справят, защото им липсва житейски опит. Математиката трябва да бъда изцяло с практическа насоченост.“, казва Янчева.
Тя припомни, че министерство на образованието вече три години организира състезание по финансова грамотност.
„Задачите са от 5 до 12 клас, задачите са за лихва, за увеличаване, намаляване на стоки, пазаруване, покупателна способност. Това е една обща финансова култура, която не само на учениците на нас българите ни липсва“, разказа преподавателят.
Прочети цялата публикация



Калина Андролова: Европа се подготвя да живее в свят без американския чадър за сигурност
От днес в ЕС: Задължително обозначаване на съдържанието, създадено с AI
Тънка или дебела е външната политика на България
Сури Круз официално се отказа от фамилията на баща си Том Круз
Украйна и Европа ускоряват разработката на системата „Фрея“ за прехващане на балистични ракети
Истината за Френския чуждестранен легион: От колониалното минало до мисиите на НАТО
Гонзо обяви новия шеф на съдиите и защо Лудогорец няма да плаща компенсация
Изкуствен интелект и авторско право
Развиване на критично мислене у учениците е целта на новия формат на изпитите след 10-и клас
Предвижда се националното външно оценяване по български език и литература в 10 клас да включва и задачи по история и цивилизации и философия
Броят на загиналите при нашествието към Сеута достигна 88 души
Бургас посреща легендарния оркестър „Джузепе Верди“ от Салерно с виртуозен концерт на Летния театър
Дунав спадна с още 1 см само за 24 часа: Вижте пресъхналото речно корито (снимки)
Двукратен европейски и световен шампион е новият треньор на класиците
Григор Димитров с три позиции нагоре в световната ранглиста
9 вида кафе, 4 вида чай и ядки за депутатите: Парламентът обяви обществена поръчка за над 103 000 евро
18-годишен се заби с „Голф“-а си в паркиран автомобил край Разлог
Съдът в Благоевград остави в ареста Митко Чифуто, задържан с дрога в кв. “Струмско”