Fakti.bg | 23.03.2025 01:56:50 | 39

Израелската армия прехвана ракета, изстреляна от Йемен


Въоръжените сили на САЩ нанесоха серия от въздушни удари по позиции на хусите в Западен Йемен, съобщи телевизионният канал Al Arabiya, позовавайки се на източници.

Силите на Вашингтон са атакували оръжейни складове и казарми в град Баракиш в провинция Ал Джауф. Освен това американската армия е извършила най-малко пет удара по военни складове на бунтовниците в провинция Мариб.

По-рано в събота контролираният от хутите телевизионен канал Al Masirah съобщи, че САЩ са извършили три удара по международното летище в западния град Ходейда. Според телевизионния канал Al Hadath ударите са насочени срещу оръжейни складове, използвани от бунтовниците, както и ракетни установки и дронове, разположени на летището. САЩ атакуваха и военноморската база Ансар Аллах в Ходейда. Обстрелът рани военноморския командир на хусите Мансур ал Саади и седем други бунтовници.

На 15 март Съединените щати, по заповед на президента Доналд Тръмп, започнаха да нанасят масирани удари срещу цели на хусите, които контролират около една трета от територията на Йемен. Операцията е насочена към защита на американските интереси и осигуряване на свобода на корабоплаването, обоснова се Централното командване на САЩ. Според министерството на здравеопазването на правителството на хутите 53 души са били убити при ударите.

В отговор бунтовниците извършиха серия от атаки срещу американския самолетоносач USS Harry Truman в северната част на Червено море, използвайки ракети и дронове. Няма данни за щети по кораба в резултат на ударите.

Прочети цялата публикация