Радослав Янков: Сезонът в зимните спортове беше много силен за България

"Този сезон беше много силен за всички наши състезатели в зимните спортове и се радвам, че получавам такова високи признание", каза Радостин Янков на пресконференция, цитиран от БНТ.
Сноубордистът завърши сезона в алпийския сноуборд с една победа за Световната купа, три подиума и десет влизания в топ 10. Той се класира трети за Малкия кристален глобус в паралелния гигантски слалом и шести в генералното класиране за Големия кристален глобус.
"Зад този медал от Световната купа стои много работа. През 2021 година имах сериозна контузия, от която успях да се възстановя. Щастлив съм, че в този динамичен спорт, в който тази година имаше рекорден брой стартове успях да съм един от най-постоянните състезатели - в топ 10 десет пъти, три подиума, една победа. Станах трети и без участие в последните стартове, така че тежестта на този медал се увеличава още повече", добави той.
35-годишният българин обаче пропусна последните два старта от Световната купа - вторият паралелен гигантски слалом в Криница и паралелният слалом във Винтерберг, както и световното първенство в Енгадин заради травма.
"Винаги съм оптимист, че мога да продължа напред. В нашия спорт има дълголетие. Когато всичко е наред със здравето, дори най-възрастните колеги успяват да се доберат до първото място и да имат страхотни класирания. Възстановяването ми за момента върви добре, но за съжаление нямаше как да карам в последните няколко състезания, които бяха и най-важни. Мисля, че най-доброто решение бе да пропусна световното първенство. Щях да бъда много под оптималното ми ниво. Възстановяването върви добре. Мисля, че ще мога да започна подготовка за натоварения предстоящ олимпийски сезон", каза Янков.
Янков отличи постижението на Тервел Замфиров, който стана световен шампион в паралелния слалом при мъжете. За 20-годишния Замфиров това бе четвърта световна титла за годината след трите, които взе на шампионата при младежите до 23 години.
"В първия момент, когато Тервел стана световен шампион, аз не можех да повярвам. Знам, че той е в добра форма и дори с Джоко (бел. р. - личният треньор на Янков Георги Атанасов) си говорихме, че според мен той ще има по-добри шансове в слалома. Не че не е имал шансове в гигантския слалом, там той отпадна за много малко. Зарадвах се много за него, но си признавам, че ми стана и тъжно, че не съм там и не се боря с най-добрите. Радвам се за Тервел. Само един случай преди това е имало, в който сноубордист става първи и при юношите, и при мъжете. Това е нещо феноменално като класиране", коментира Янков.
Прочети цялата публикация




Любо Ганев: Дългосрочната цел пред женския тим е Олимпиадата през 2032г.
Постановката РИГОЛЕТО на Пламен Карталов вдигна залата с възторжени аплаузи
Весела Лечева с първи коментар за решението на СГС за изборите в БОК
Фалит, предателство и кражба накарали Влади Въргала да се върне към телевизията
Жабите в тенджерата на Пеевски: как бавно се сваряват
Неочакваните съюзници на Орбан в битката срещу членството на Украйна в ЕС
Карлос Насар разкри най-тежката си лична драма: Идваше към мен, беше близо, но загина (ВИДЕО)
Александър Димитров след 0:4 от Испания: Доволен съм от младите и дебютантите
Страхотна България показа сърце и обърна Чехия
На Острова: Натискат Стармър да отстрани началника на кабинета си заради интригантство
НС ще обсъди промените във върнатия от Радев закон за” Лукойл"
OpenAI представи GPT-5.1 – ChatGPT ще бъде по-интелигентен и по-приятен за общуване
Четири яхти изгоряха в Пирея
"Лукойл" е поискала от САЩ отлагане на санкциите, твърди "Ройтерс"
Огромна чест за Левандовски (видео)
Каузата на Фондация „Даная“ за по-добра комуникация между медици, родители и деца навлиза в болничната практика и с партньорството с УМБАЛ „Св. Анна“ – София АД
Тръмп взриви социалните мрежи с въпрос към ал-Шараа: Колко жени имаш?
Падението на „кралицата на биткойните“. Лондон осъди аферистка на 11 години за измама за $7,3 милиарда
ЕК иска да се въведе такса за обработка на малки пратки от китайски онлайн магазини
Борисов: България ще получи дерогация, въпреки че Радев ни забави със седмица