Сибига: Санкциите срещу Русия не могат да бъдат смекчени, докато агресията продължава

Санкциите срещу Русия не могат да бъдат смекчени, докато руската агресия продължава, заяви украинският министър на външните работи Андрий Сибига на съвместна пресконференция с норвежкия си колега Еспен Барт Ейде в Киев, предаде Укринформ, цитиран от БТА.
По време на разговорите двете страни обсъдиха възможността за затягане на санкциите срещу Москва.
„Споделяме позицията, че натискът върху агресора трябва да продължи и да бъде засилен. Русия няма да преговаря честно, докато не усети реална сила – дипломатическа, военна и икономическа. Няма място за облекчаване на санкциите, докато руската агресия продължава“, подчерта Сибига.
Той добави, че Русия представлява екзистенциална заплаха за Европа и че защитата срещу нея е обща цел на европейците и украинците.
Украинският външен министър информира, че е предоставил на Норвегия данни за резултатите от скорошните преговори в Саудитска Арабия.
„Украйна доказа, че не е пречка за мира. Сега е ред на Русия да покаже с конкретни действия, а не с манипулации, че иска да сложи край на войната. В противен случай ще трябва да засилим натиска върху Москва“, заяви Сибига.
Вчера в саудитската столица Рияд се проведе нова среща между делегациите на Украйна и САЩ, след като на 23 март се състояха украинско-американски разговори, а на 24 март – американско-руски.
По време на вчерашните преговори Вашингтон и Киев се споразумяха да осигурят безопасно корабоплаване в Черно море, да се въздържат от използване на военна сила и да не допускат търговски кораби да бъдат използвани за военни цели.
Белият дом съобщи, че след разговорите с руската делегация САЩ ще съдействат за възстановяването на достъпа на Русия до световния пазар на селскостопански продукти и торове.
Кремъл обаче заяви, че споразумението за безопасност в Черно море ще влезе в сила само след отмяната на част от санкциите срещу Русия.
Междувременно Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) ще отпусне на Украйна заем от 270 млн. евро за закупуване на газ за следващите два отоплителни сезона, съобщи украинският премиер Денис Шмигал в платформата "X". Той допълни, че норвежкото правителство ще предостави допълнително 140 млн. евро чрез ЕБВР.
Прочети цялата публикация



Руснаците си търсят "по-добра диктатура"
Тръмп е в същата патова ситуация заради войната в Иран, както Нетаняху заради войната в Газа
16 души загинаха при удари в Украйна и Русия в неделя
Контролът на Иран върху Ормузкия проток едва ли ще сложи край на нефтодолара
Радев и изкушенията на властта: друго от същото?
"Трън в очите на Русия": защо Константиновка е толкова важен
"Още съм в шок": терорът на Русия срещу цивилните в Украйна
Как Орбан се превърна в най-добрия приятел на Путин в ЕС
„Война или мир?“ - това е въпросът !
Защо изборите в Унгария са толкова важни
Путин: Имахме споразумение за мир с Украйна, но Макрон и Джонсън им забраниха да го подпишат
Рубио и Уиткоф посрещнаха катарския премиер в Маями
Терор в Прага: Ултраси на Славия нахлуха и атакуваха играчи и фенове на Спарта
Ивелин Попов с реакция след расистския скандал с Антоан Конте
Разложкият алпинист Георги Колевичин покори връх Макалу (8485 м) в Хималаите
Увеличават се пострадалите колоездачи, двама са в сериозно състояние
Лео Меси и Луис Суарес направиха на пух и прах канадци
Яник Синер започна без проблеми в Рим
Животни, които оцеляват при най-екстремните студове на Земята
Бивш младежки национал на България написа история в Сърбия, класира отбора си за евротурнирите