ЕС обмисля сближаване с Китай заради несигурността в САЩ

Европейският съюз трябва да защити своите интереси и да направи „рационалния избор“ да се сближи с Китай предвид несигурността, породена от новата администрация в САЩ. Това пише в редакционна статия на китайския държавен вестник Global Times, предава БТА.
Очаква се европейският комисар по търговията и икономическата сигурност Марош Шефчович да посети Китай тази седмица, след като по-рано бе във Вашингтон, опитвайки се да намали напрежението между двете икономически сили. ЕС и САЩ заплашиха взаимно с мита върху стоки за милиарди долари, което допълнително изостря търговските им отношения.
Ден след визитата на Шефчович президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви нови мита върху вносните автомобили – ход, който силно засяга европейските производители, особено германските, които изнасят близо 25% от продукцията си за американския пазар.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен нарече решението на Вашингтон „лошо за бизнеса, още по-лошо за потребителите“ и подчерта, че ЕС ще продължи да търси решения чрез преговори, като в същото време защитава своите икономически интереси.
Според Global Times, „с нарастващата несигурност в политиката на САЩ Китай, като глобална сила, се утвърждава като стабилен и надежден партньор“.
Очаква се Шефчович да повдигне въпроса за търговския дисбаланс между ЕС и Китай, както и дългогодишните предизвикателства пред европейските компании в азиатската страна – липсата на реципрочен достъп до обществени поръчки, пазарни бариери и ограничения в трансграничния обмен на данни.
В същото време той вероятно ще подчертае и необходимостта от укрепване на икономическите връзки между ЕС и Китай, тъй като единният европейски пазар остава ключова експортна дестинация за китайски стоки, посочи председателят на Търговската камара на ЕС в Китай Йенс Ескелунд.
Шефчович е един от няколкото високопоставени европейски представители, които ще посетят Китай тази седмица. Очакват се визити и на външните министри на Франция и Португалия.
По време на среща с португалския дипломатически представител китайският външен министър Ван И заяви, че Пекин подкрепя Европа в „запазването на стратегическата ѝ автономия“ и се стреми към по-тесни връзки с ЕС.
Китай също е засегнат от американските санкции и вече обяви ответни мерки.
„Изправена пред динамично променящата се международна среда, Европа трябва да възприеме прагматичен подход и да развие отношенията си с Китай по-балансирано“, заключава Global Times.
Прочети цялата публикация