
В Стара Загора почетоха паметта на жертвите на комунистическия „Народен съд“

С панихида в Стара Загора беше почетена паметта на убитите от т.нар. „Народен съд“. Пред плочата, поставена на източната фасада на днешния ДТ „Гео Милев“(някогашен Общински театър), членове на СНЦ „Съюз на репресираните от комунистическия терор“ сведоха глави пред жертвите. На 29 март се навършват 80 години от първите смъртни присъди, които комунистическият „Народен съд“ издава в Стара Загора на 41 души от елита на града. Присъдите на 27 от тях са били изпълнени веднага след решенията, а други 14 са били ликвидирани предварително.
Трима свещеници от Старозагорската митрополия извършиха панихидата в памет на загиналите. Събралите се поднесоха венец и цветя пред плочата, почитаща жертвите на комунистическия режим в Стара Загора.
Т.нар. „Народният съд“ е извънреден съд, действал в Царство България в периода от декември 1944 до април 1945 година като фактически орган на комунистическия режим. Създаден е с наредба-закон на правителството на Кимон Георгиев - това става в противоречие с Търновската конституция, която кабинетът претендира, че ще възстанови, и легализира започналото с Деветосептемврийския преврат масово политическо насилие в страната.
Официално т.нар „Народен съд“ е създаден, за да произнесе присъди над управлявалите страната от 1 януари 1941-ва до 9 септември 1944 г., довели страната до участието ѝ във Втората световна война на страната на Тристранния пакт. Заедно с тази цел обаче се преследва узаконяването на извършените вече убийства след окупацията от страна на Червената армия, както и неутрализирането на политическия и интелектуалния елит на България и ликвидирането на неблагонадеждни евентуални политически противници на режима, установен след окупацията и преврата.
Организирани са 135 масови процеса в цялата страна. Арестувани са 28 630 души. Срещу 11 122-ма души са повдигнати обвинения, съдбата на много от другите арестувани е неизвестна. Процесите се извършват в Софийския университет, в Съдебната палата и в цялата страна. За около 4 месеца са издадени 9155 присъди, с които са осъдени на смърт 2730 души, 1305-има получават доживотен затвор, а останалите – затвор от 1 до 20 години.
През 1996 година Върховният съд на Република България отменя част от присъдите на „Народния съд“ с мотив липса на доказателства.
Прочети цялата публикация