По Рихтер! Броят на загиналите от разрушителното земетресение в Мианмар постоянно се увеличава
Броят на загиналите от разрушителното земетресение в Мианмар надхвърли 1000 души, докато спасителните операции продължават да се разширяват, предава "Ройтерс".
Военните управници на страната разрешиха влизането на стотици чуждестранни спасители в събота, след като трусът с магнитуд 7,7 по Рихтер удари страната в петък на 28 март. Това е най-смъртоносното природно бедствие в Мианмар от десетилетия насам.
Земетресението разруши летища, мостове и пътна инфраструктура в условията на продължаваща гражданска война, която вече е дестабилизирала икономиката и разселила милиони. В съседен Тайланд трусът разтърси Банкок, където най-малко девет души загинаха, а строящ се небостъргач се срути. В Мандалай, вторият по големина град в Мианмар, оцелели се опитваха да извадят затрупаните хора с голи ръце, тъй като тежка техника липсваше, а властите отсъстваха.
Спасителните операции в Банкок продължават на мястото на срутването на 33-етажната сграда, където десетки хора остават в неизвестност или в капан. Сред тях има и работници от Мианмар. Американската геоложка служба прогнозира, че броят на жертвите в Мианмар може да надхвърли 10 000, а щетите да надминат годишния брутен вътрешен продукт.
Лидерът на военната хунта в Мианмар, генерал Мин Аунг Хлаинг, отправи рядък призив за международна помощ и посети Мандалай, където земетресението предизвика пожари и срути множество сгради. Властите обявиха, че спасителните дейности ще бъдат ускорени, а международната помощ ще бъде координирана.
Според опозиционното правителство на националното единство на Мианмар трусът е повредил най-малко 2900 сгради, 30 пътища и седем моста.
Международните летища в столицата Найпидо и Мандалай са затворени заради сериозни щети, а контролната кула на летището в столицата се е срутила, което го прави неоперативно.
Китайски спасителен екип пристигна в Янгон и ще пътува с автобуси до засегнатите райони. Индия, Русия, Малайзия и Сингапур също изпратиха самолети с хуманитарна помощ.
Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия (АСЕАН) заяви, че ще подкрепи Мианмар с хуманитарна помощ. Южна Корея обеща 2 милиона долара помощ чрез международни организации, а Китай обяви пакет от 13,77 милиона долара, включително палатки, одеяла и медицински комплекти. Вашингтон също заяви готовност да предостави известна помощ, въпреки напрежението с военния режим.
В засегнатите райони на Мианмар, особено около Мандалай и хълмовете на Шан, местните жители продължават да търсят свои близки.
Спасителите в Мандалай се сблъскват с липса на оборудване, превозни средства и достатъчно персонал. В Банкок, където разрушенията също са значителни, спасителните екипи използват багери, дронове и обучени кучета, за да открият затрупаните в срутения небостъргач в строеж. Заместник министър-председателят на Тайланд, Анутин Чарнвиракул, заяви, че всички възможни ресурси се използват за издирване на оцелели.
Според местните власти в Банкок около 5000 сгради може да са пострадали от труса. Тайландски инженери оценяват щетите и предприемат мерки за осигуряване на опасните сгради. В Мианмар обаче, където бедствието се е случило на фона на война и политическа нестабилност, мащабът на разрушенията и липсата на координиран отговор заплашват да превърнат трагедията в още по-голяма хуманитарна катастрофа.
Прочети цялата публикация