Германия и САЩ: Какво ще стане с газопровода "Северен поток"

Американски инвеститор явно иска да купи газопровода "Северен поток" в Балтийско море, който води от Русия към Германия. Какво означава това на фона на затоплените отношения между САЩ и Русия и как ще реагира Германия?
В сряда руският външен министър Сергей Лавров потвърди, че на преговорите за Украйна, водени със САЩ, е било обсъждано възстановяването на газопровода "Северен поток". Преди това германският "Ханделсблат" съобщи, че американски инвеститор е подал молба до правителството на САЩ за закупуване на газопровода.
Депутатът от ХДС Томас Барайс приветства идеята в дълъг пост в LinkedIn, в който отбеляза "колко предприемчиви са нашите американски приятели”. "Когато мирът бъде възстановен и оръжията между Русия и Украйна замлъкнат (и да се надяваме, че това ще се случи скоро), отношенията ще се нормализират, ембаргото рано или късно ще бъде вдигнато и, разбира се, газът отново ще може да потече, може би този път в тръбопровод под контрола на САЩ", написа той.
Той беше подкрепен от Ян Хайниш, член на работната група на ХДС по енергетика в коалиционните преговори със Социалдемократическата партия (ГСДП). "Ако един ден бъде постигнат справедлив и сигурен мир, трябва да ни бъде позволено отново да говорим за закупуване на руски газ", заяви Хайниш пред “Политико”.
Какво представлява "Северен поток"?
„Северен поток“ се състои всъщност от два газопровода, всеки от тях е с по две тръби, които минават от северозападната част на Русия до североизточния бряг на Германия. Докато Северен поток -2, завършен през 2021 г., никога не е бил пускан в експлоатация, Северен поток -1 беше открит през 2011 година и доставяше руски газ в цяла Европа чрез консорциум, включващ руския Газпром и различни германски, френски и холандски дружества.
Северен поток -1 беше спрян от Русия на 1 септември 2022 г. под претекст, че санкциите на Европейския съюз са направили технически невъзможно поддържането му в експлоатация (това беше отречено от германската технологична компания Сименс, която поддържаше турбините. Няколко седмици по-късно, на 26 септември 2022, три от четирите тръбопровода на „Северен поток“ бяха разрушени при очевиден саботаж.
Обратно в руската сфера на влияние?
Германското министерство на икономиката досега беше под контрола на Зелените в коалиционното правителство на Олаф Шолц, но това скоро ще се промени. В изявление, публикувано малко в началото на март, когато за първи път се появиха слухове за американско-руски дискусии, говорител заяви: „Независимостта от руския газ е стратегически важно за германското правителство и то ще държи на това“. Но Германия е на път да сформира ново правителство под ръководството на ХДС. При всички положения евентуално връщане към търговията с руски газ ще бъде обратен завой за германската политика от последните години.
“Алтернатива за Германия” веднага приветства коментарите на Барайс. “Щастлив съм, че депутат от ХДС търси начин да следва политика, основана на интереси”, заяви съпредседателят на партията Тино Крупала. “Трябва да се завърнем към доставките на достъпен газ от Русия, под контрола на търговските ни партньори”.
Идеята обаче е категорично отхвърляна от експертите по енергийна политика в Германия. "Не мисля, че това е добра идея", казва Клаудия Кемферт, ръководителка на отдела за енергетика, транспорт и околна среда в Германския институт за икономически изследвания. "Отдавна знаем, че Русия не е надежден доставчик", продължава тя. "С оглед на войните за изкопаеми енергийни източници в световен мащаб би било катастрофално да станем отново зависими от агресор - от геополитическа гледна точка това би било безотговорно. Нещо повече, евентуално руско-американско споразумение за "Северен поток" на практика би поставило Германия в двойна зависимост“, добавя тя.
Връзките на ГСДП с Русия
Освен дяснопопулистката АзГ, която има открито проруски позиции, за близки отношения с Русия в миналото се застъпваха и германските социалдемократи. Бившият канцлер социалдемократ Герхард Шрьодер, който е личен приятел с руския президент Владимир Путин, все още е в управителния съвет на "Северен поток". В месеците след агресията на Русия в Украйна през февруари 2022 г. ГСДП беше подложена на остри критики от ХДС заради старите си руски връзки и ключовата роля, която е изиграла в договарянето на сделката за "Северен поток".
През 2022 г. Мерц - тогава лидер на опозицията - заяви пред радио “Дойчландфунк”, че енергийната зависимост на Германия от Русия трябва да бъде прекратена незабавно, и поиска парламентарно разследване на връзките на ГСДП с Русия: Той намекна, че такова разследване "вероятно ще разкрие, че обвързаностите на ГСДП са много по-дълбоки, отколкото знаем днес".
Не само политически проблеми, но и екологични
Въпреки че възстановяването на газопровода се смята за технически осъществимо - по предварителни оценки разходите за това възлизат на 500 млн. долара - базираната в Швейцария компания "Северен поток" в момента води преговори за обявяване в несъстоятелност, което означава, че газопроводът може да бъде продаден на ниска цена.
Но всеки купувач ще разчита на мирно споразумение с Украйна, което да доведе до облекчаване на санкциите срещу Русия, както и на това, че опитите на Европа да премине към възобновяема енергия ще останат твърде бавни.
"Фосилният природен газ няма бъдеще за нас - това е ясно", казва експертката Кемферт. "Като част от Парижкото споразумение ние сме поели ангажимент за климатична неутралност, която трябва да постигнем. Решението за постепенно отказване от изкопаемите горива беше взето отдавна - сега най-накрая трябва да действаме".
Остава обаче неясно дали има политическа воля за реализиране на енергийния преход и за запазване на енергийната независимост от Русия в бъдеще. Изглежда, че поне някои от членовете на следващото германско правителство не са чак толкова категорични.
Прочети цялата публикация