Министър Даниел Митов участва в Среща на върха, посветена на граничната сигурност
Целта на срещата е да мобилизира усилията на международната общност за справяне с предизвикателствата, свързани с трафика на нелегални мигранти и повишаване на граничната сигурност. Форумът събира участници от над 40 държави в Европа, Азия, Близкия изток, Африка и Северна Америка. Те ще обсъждат различните фактори, които влияят на процесите – свързани с мерките за борба с трафика, незаконното финансиране и онлайн насърчаването на незаконната миграция в социалните мрежи.
Нелегалната миграция е глобална заплаха. Без решително противодействие, престъпните групи ще продължат да печелят за сметка на уязвимите мигранти и международната сигурност. В този смисъл срещата е възможност за укрепване на глобалното сътрудничество, разбиване на престъпни мрежи и предотвратяване на по-нататъшна загуба на човешки животи.
Прекъсването на веригите за доставки е решаващ компонент в борбата срещу незаконната миграция – отбеляза в изказването си в първия панел на форума министър Даниел Митов. През 2023 г. нашите британски партньори насочиха вниманието ни към феномена на малките лодки, като подчертаха лошото им качество и сериозните рискове за живота на мигрантите. Значителна част от тези лодки и свързаното с тях оборудване преминаваха през България като транзитни стоки. В отговор страната ни бързо приложи гъвкаво решение чрез тясно сътрудничество между нашите гранична полиция и митническите власти. На практика, в резултат на съвместните действия на Агенция „Митници“ и „Гранична полиция“ бяха прекъснати ключови транзитни пътища през българо-турската граница. Бяха задържани значителен брой надуваеми лодки, извънбордови двигатели и свързаното с тях оборудване.
Широкоспектърен подход срещу незаконната миграция изисква противодействие на организирани престъпни групи, разбиване на мрежи за набиране и подпомагане, проследяване на финансови потоци, придобити от престъпната дейност, провеждане на задълбочени разследвания. Вътрешният министър подчерта, че само с координирани възпиращи действия може да се постигнат реални резултати.
В рамките на форума има възможност да се представят ефективни модели за управление на границите. В този контекст министър Митов представи организацията и резултатите от работата на Главна дирекция „Гранична полиция“. България следва централизиран модел за управление на границите. Това гарантира единен подход към сигурността, стандартизирано обучение, взаимозаменяемост, бърза реакция и ясна командна верига. Границата с Турция е една от най-тежките външни сухопътни граници в Европа и представлява значително предизвикателство. На тази граница се намира ГКПП „Капитан Андреево“, най-натовареният сухопътен граничен пункт в Европа.
По отношение на противодействието на трансграничната престъпност страната ни ползва активно всички механизми за полицейско сътрудничество с ключови партньори на двустранно ниво или в рамките на ЕС. След пълното ни интегриране в Шенгенското пространство се прилагат ефективни компенсаторни мерки по вътрешните граници. Благодарение на цялостната стратегия миграционният натиск намаля със 70%, а на 8 март тази година регистрирахме първия ден с „нулев миграционен натиск“ след COVID. Докато Европа остава изключително привлекателна дестинация обаче, миграционният натиск ще продължи. Ето защо синергията е особено важна за ефективен отговор от страна на Европа – отбеляза министър Даниел Митов.
Прочети цялата публикация