БНР Стара Загора | 01.04.2025 10:01:41 | 21

Имунизационният кабинет на РЗИ е отворен за желаещите да се ваксинират срещу менингококова инфекция


Желаещите да се имунизират срещу менингококова болест може да го направят в практиките на общопрактикуващите лекари, както и в имунизационния кабинет на РЗИ – Стара Загора всяка сряда от 14:00 до 16:00 часа, съобщават от инспекцията. За целта е необходимо предварително закупуване на ваксината от аптечната мрежа.  

От РЗИ - Стара Загора допълват, че менингококовата болест е сериозна бактериална инфекция, причинена от бактерията Neisseria meningitidis. Болестта се предава на здрав от болен, възстановяващ се от заболяването, или носител (безсимптомен). Характерно е, че макар и засягащо основно дихателната система (особено горния респираторен тракт), симптомите могат да бъдат разнолики, поради което диагностиката се затруднява, а това излага на риск околните от заразяване.

Бактериалният причинител може да се открие в назофаринкса – носната кухина и фарингеалната лигавица (гърлото) при до 5 – 10% от населението. Най-често това са безсимптомни носители на причинителя, но те представляват реален риск за податливите на инфекцията. Механизмът на предаване е въздушно-капков (при кихане, кашляне, говорене), а входна врата е лигавицата на носната и устната кухина.

Важно е да се отбележи, че причинителят не е толкова заразен, колкото грипния вирус, например. Епидемичен пик се наблюдава през зимните и пролетните месеци. Инкубационният период е от няколко дни до седмица, в някои случаи 10 дни, което налага своевременна профилактика – в случай на контакт с болен.

Симптомите на менингококовата болест се различават, но често включват:

повишена температура силно главоболие скованост на врата гадене и повръщане чувствителност към светлина объркване или променено умствено състояние обрив (червен или виолетов обрив, който не избледнява при натиск) учестено дишане студени ръце и крака.

Важно е да се отбележи, че не всички хора с менингококова болест проявяват всички тези симптоми.

Въпреки че всеки може да се зарази с менингококова болест, някои групи са изложени на по-висок риск като:

кърмачета и малки деца юноши и младежи хора, живеещи в съжителство с лице, което страда от заболяването хора с определени медицински състояния, които отслабват имунната система. пътуващи до райони с висока честота на менингококова болест.

По отношение на профилактиката важно значение има специфичната превенция чрез ваксиниране. На пазара се предлагат няколко вида ваксина – комбинирана, включваща няколко щама (четиривалентна) и еднощамова. Но при избора на ваксина ключово значение има да се знае какъв вид серогрупи от причинителя преобладават. В България, както и в Европа, основният циркулиращ щам е от серотип група В. Той се съдържа в моноваксината.

Имунизациите срещу менингококи са препоръчителни и се поставят при желание на възрастни и деца, придружени от родител/настойник.

Предаването чрез тесен контакт може да бъде предотвратено с носенето на маски, както и с честото миене на ръцете. Тъй като причинителят се предава чрез аерозоли, но за кратко време може да преживява и във външната среда чрез секрети, стандартните дезинфектанти унищожават причинителя бързо и ефективно.


Прочети цялата публикация