Fakti.bg | 01.04.2025 12:55:15 | 32

Откриха чудато праисторическо животно на 444 млн години: без крака, без глава и обърнато отвътре-навън


Учени откриха рядка и необикновена вкаменелост на 444 милиона години, която запазва в детайли мускулите и вътрешните органи на древно създание — но не и външната му обвивка. Откритието, направено на 400 километра северно от Кейптаун, Южна Африка, разкрива нов вид морски членестоног от ордовикския период, описан в изследване, публикувано на 26 март в списание Papers in Palaeontology.

Новият вид е наречен Keurbos susanae, а вкаменелостта получила прякора „Сю“ — в чест на майката на откривателя.

????Leicester Üniversitesi’nden bilim insanları, 444 milyon yıl öncesine ait olağanüstü korunan bir fosil keşfetti. Keurbos susanae adı verilen bu yeni tür, iç organları korunmuş halde bulunan nadir fosillerden biri. Dış yapıları kaybolmuş olmasına rağmen kasları, tendonları ve… pic.twitter.com/srJYWoUGuJ

— Düşünce Kuasarı (@DusunceKuasar) March 31, 2025

„Сю е чудо, обърнато отвътре навън — без глава, без крака, но с перфектно запазени вътрешности,“ разказва водещият автор д-р Сара Габът, палеонтолог от Университета в Лестър, Великобритания. „Изумително е, че органи като мускули, сухожилия и дори черва са съхранени с невъобразими детайли. А в същото време здравата ѝ черупка, крака и глава са изчезнали — разрушени от разлагане преди повече от 440 милиона години.“

Вкаменелостта е открита в седиментите на формацията Соом Шейл — геоложки обект, известен със забележителни находки на меки тъкани. Почвите, в които Сю е запазена, съдържат богата на глина и кал среда, отложена на морското дъно в океан, беден на кислород, но богат на киселинен сероводород. Това подсказва, че K. susanae е била адаптирана да живее в екстремни, бедни на кислород условия.

Съществото е живяло по време на късната ордовикска масова гибел — преди около 443 милиона години — едно от най-големите изчезвания в историята на живота на Земята, когато почти 85% от морските видове изчезват в резултат на застудяване и напредване на ледниците.

Изследователите все още се опитват да разберат как толкова деликатни тъкани са се съхранили толкова добре. Според тях роля вероятно играят глинените минерали и калциевият фосфат — съединение, често срещано във фосилизирани мускули. Обратно, черупките и екзоскелетите на повечето организми, открити във формацията, вероятно са се разтворили в киселинната среда на древния океан.

Тъй като K. susanae е вкаменена „отвътре навън“, учените все още не могат да установят с точност нейната еволюционна принадлежност. „Знаем, че е примитивен морски членестоног, но не можем да я съпоставим с други видове без поне частично запазен екзоскелет,“ казва Габът. Тя допълва, че сегментираното ѝ тяло предполага наличие на крайници, но без глава или крака, сравнителният анализ е почти невъзможен.

Keurbos susanae, a newly described giant arthropod from the Ordovician-age Soom Shale of South Africa. pic.twitter.com/d72j8kLRgM

— Prehistorica (Christian M.) (@Prehistorica_CM) March 29, 2025

За съжаление, мястото, където е открита Сю, вече е покрито в резултат на кариерна дейност и е малко вероятно да бъдат открити други подобни образци от същия вид.

„Винаги съм се надявала да открия нови екземпляри, но след 25 години търсене стана ясно, че тази вкаменелост е изключително рядка,“ споделя Габът. „А и наскоро майка ми ми каза: ‘Сара, ако ще кръщаваш този фосил на мое име, по-добре го направи, преди самата аз да се превърна във фосил.’“

С усмивка, тя признава, че е нарекла вкаменелостта на майка си не само защото „е добре запазен екземпляр“, но и защото „винаги ме е насърчавала да следвам кариера, която ме прави щастлива. А за мен това е да копая скали, да намирам фосили и да разбера как са живели тези същества и какво ни разказват за древния свят и еволюцията на живота на Земята.“

Прочети цялата публикация