Fakti.bg | 01.04.2025 13:32:32 | 26

Спомен за Невена Коканова с изложба и биография във Велико Търново


Новото допълнено издание на официалната биография на Невена Коканова ще бъде представено днес от 17 часа в Народна библиотека „П. Р. Славейков“ в гр. Велико Търново.

Луксозното издание включва страници от личния дневник и архив на Въло Радев. Биографът Георги Тошев избира спомени и бележки на режисьора, свързани с работата му върху филмите „Тютюн“ и „Крадецът на праскови“.

„Един от най-обичаните и гледани български филми има драматична съдба. Снимките са в Арбанаси и Велико Търново. Документите, които съпругата на Въло Радев – Жени Радева ми даде са впечатляващи. Те разкриват неизвестни факти около битката на режисьора с тогавашните филмови началници главната роля на Лиза да изиграе Коканова. Любопитни са детайлите, които описва режисьора около снимачния период, загатва за любовта, която пламва между Невена и сръбския актьор Раде Маркович. Особено ценни за мен са свидетелствата на Радев за представянето на филма на фестивала във Венеция, което е постижение за българското кино през 60-те години“, казва Георги Тошев.

В новото допълнено издание има и фотографии, които за първи път се публикуват. Те са от личния архив на Въло Радев.

Събитието във Велико Търново ще почете първата дама на българското кино и с изложбата с фотографии, създадени по време от фотопленер " Каменното гнездо", организиран от Народно читалище „Невена Коканова“ в с. Иглика. Това е мястото, в което голямата актриса прекарва последните години от живота си.

Селектираните 34 творби ще бъдат представени в Регионална библиотека „П.Р.Славейков“ в рамките на най-престижното литературно събитие в Старата столица – „Фоайе на книгата с автограф“ 2025.

След откриване на изложбата в читалнята на библиотеката ще бъде прожектиран документалния филм „Невена Коканова. Пътуване“ на журналиста Георги Тошев. Филмът разкриващ нови щрихи от портрета на голямата българска актриса ще представи самия автор.

Новото допълнено издание на „Години любов"

Новото допълнение в луксозното биографично издание са страници от личния дневник на режисьора Въло Радев, посветени на първата дама на българското кино Невена Коканова. Публикуват се за първи път и нови фотографии, запечатали образа на популярната актриса, снимки от участието ѝ на фестивала във Венеция заедно с Въло Радев и със сръбския актьор Раде Маркович.

„Когато прочетох бележките и спомените на Въло Радев, свързани с работата му по първия му режисьорски филм „Крадецът на праскови“, бях поразен. Той с детайли описва трудния път по убеждаването на творческия колектив и хората от Кинематографията Коканова да изиграе Лиза от едноименната повест на Емилиян Станев.

Професионалното сътрудничество с Коканова започва още преди години, когато той я снима в няколко филма като оператор. Истинското творческо „влюбване“ на режисьора в актрисата се случва по време на филма „Тютюн“ (реж. Никола Корабов).

Коканова става близък приятел на семейство Радеви, а Жени Радева създава едни от най-добрите портрети на актрисата. Благодарение на Жени Радева спомените на Въло Радев станаха част от тази книга. Те са много точен барометър на времето, в което се създават едни от най-добрите български филми. Свидетелства са за духа на кинематографията ни и за рисковете, които поемат актьори, режисьори, сценаристи. Битките, които водят с тогавашната власт“, разказва авторът Георги Тошев по повод новото допълнено издание.

Заглавието на книгата „Години любов“ кореспондира с първия важен филм в кариерата на Невена Коканова „Години за любов“, но и очертава звездния път на актрисата – да бъде обожавана от публиката си завинаги.

„С любов се оцелява. Няма друго оръжие срещу проблемите в този живот. Той сякаш ни е даден, за да се борим за него…“ – споделя тя в последното си интервю с Георги Тошев през 1999 г.

„Години любов“ припомня „Лицата на Невена“ от дебюта ѝ в „Две победи“ (1956), първата голяма роля – на Ема (в „Години за любов“), първата изява на театралната сцена, първата любов, участията в главна роля в „Тютюн“, „Дами канят“ – една от най-успешните комедии на българското кино, единствената ѝ изява като режисьор – довършвайки филма на съпруга си Любомир Шарланджиев „Трите смъртни гряха“ (1980), избора да напусне или да остане в България и други важни моменти от творческия ѝ път.

„Отразих се в съзнанието на хората като киноактриса. Вратите на киното са по-широки, там влиза само публика. Така киното ме дари с популярност, а театърът – с живот… (...) Киното е ламя. Не отглежда децата си, изяжда ги.“ – Невена Коканова.

„Част от това една жена да бъде красива, е да използва красотата си. Трябва да вярва, че може да преобърне света, когато пожелае. Е, действителността често се оказва в конфликт с фантазията, но не и при Невена. У нея има съблазън. Еротична естетика, която привлича силните и отблъсква слабите, чуждите.“ – Георги Тошев.

Освен автор на официалната биография „Невена Коканова. Години любов“ журналистът и продуцент Георги Тошев е автор и на документалния филм за актрисата „Пътуване“ (АРТ Пръдъкшънс). Той е с продължителност 40 мин. и включва архивни кадри с Невена Коканова, части от интервюта и среща с хора от близкото ѝ обкръжение като съпруга ѝ – режисьора Любомир Шарланджиев, актьора Григор Вачков, режисьора Гриша Островски, писателя Емилиян Станев и други. Някои кадри се показват за първи път пред широка публика, защото са били забравени в архива на Филмотеката.

Журналистът Георги Тошев подрежда пъзела на един необикновен, изпълнен с изпитания живот, разкрива сложния път, по който актрисата избра да върви при създаването на своите екранни героини като Ирина, Лиза, Невена…

Филмът разкрива малко известни факти от биографията на актрисата и ни допуска до личния ѝ свят.

Предстоят представяния на книгата „Невена Коканова. Години любов“ и филма „Пътуване“ из страната, които ще бъдат обявени допълнително.

***

Национален Фотопленер "Каменното гнездо" е инициатива на Народно читалище "Невена Коканова" с. Иглика в партньорство с фондация „Артин Азинян“. В пленера се включиха седем авторитетни майстори на обектива: фотограф-художника Нели Гаврилова, Надежда Павлова – преподавател в Националната художествена академия. Соня Станкова - преподава фотография в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“–Пловдив, Антоан Божинов, фотограф-художник и преподавател по фотография във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет, проф. д-р Росен Коларов, преподавател в Нов Български университет и в Софийски университет, Цончо Балканджиев и Бедрос Азинян, създател на Първия музей на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък. Всички участници са носители на статуетката „Академика“ за принос към българската фотография. Фото творбите в изложбата са истински документален разказ за историята на село Иглика, изградено камък по камък от местните занаятчии, ковачи и дюлгери, както и за усилията на малката местна общ6ност да съхрани и опази автентичен облик на населеното място и неговата уникална възрожденска архитектура.

Прочети цялата публикация