Нови изисквания за пътуванията до Великобритания

Брекзит нанесе тежък удар на туризма във Великобритания. Сега влизат в сила нови разпоредби за пътуванията до Обединеното кралство, засягащи най-вече гражданите на страните от ЕС. Какво трябва да знаем?
От 2 април т.нар. електронно разрешение за пътуване (от англ. Electronic Travel Authorization - ETA) ще бъде задължително за гражданите на ЕС. Регистрационната система се прилага за пътници, които не се нуждаят от виза.
Планът предвижда регистрацията да се извършва чрез приложение или интернет, което според критиците може да се окаже проблем най-вече за по-малко технически грамотните пътници. Първоначалната цена е десет паунда, но вече е обявено увеличение до 16 паунда.
Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) критикува решението: "Няма смисъл с високи разходи да се възпират посетителите още преди да са стъпили в страната", се казва в официално изявление.
На свой ред британците също ще се сблъскат с допълнителни трудности. Причината е, че ЕС въвежда не само система за разрешаване на пътувания от страни, които не изискват виза, която ще струва 7 евро и трябва да влезе в сила през 2026 г., но и система за онлайн регистрация, която се очаква от есента на 2025 година да засегне всички пътуващи от страни извън ЕС.
Последица от Брекзит
Заради Брекзит Джон Франсис решава да се откаже от британския си паспорт и кандидатства за германско гражданство. Така британецът си осигурява привилегиите на гражданите от Европейския съюз. Франсис предлага ваканционни жилища в Англия, Шотландия и Уелс, но от дома си в малкото германско градче Обертсхаузен.
Брекзит не се отразява само на личния му живот. Брокерът казва, че често се случвало клиентите му да са несигурни. "Дали ще се променят правилата за влизане в бъдеще? Ще въведат ли визов режим? Трябва ли ни международен паспорт?” - все въпроси, които са се отразили и на бизнеса на Франсис.
Последиците от Брекзит за туризма не могат да бъдат ясно изчислени, защото официалното излизане на Великобритания от ЕС съвпадна с пандемията, която доведе до глобален колапс на туристическия бранш. Туристическата асоциация на Обединеното кралство Visit Britain също коментира, че не може да се направи точно изчисление за ефекта от Брекзит върху работата на бранша.
За граждани на ЕС влизането във Великобритания става по-сложно
Статистиката за почиващите обаче показва също, че докато страни като Италия, Испания и Франция вече са отбелязали нови туристически рекорди през 2023 г. след края на пандемията, с 38 милиона посетители Обединеното кралство все още не може да се върне на нивата от 2019 г., когато Островът е бил посетен от 40,9 милиона души. Нещо повече, броят на пътуващите от САЩ, Канада и Австралия през 2023 г. е надхвърлил този от 2019 г., но това не се отнася за почиващите от съседните европейски държави. И това не е изненада, тъй като именно за техните граждани Брекзит донесе допълнителни препятствия.
Добър пример за това са училищните екскурзии. Организаторите, които предлагат такива пътувания, все още страдат масово от последиците от Брекзит. Преди време британската бизнес асоциация Tourism Alliance се оплака, че новите правила са довели до рязко намаляване на броя на посещенията. Годишните загуби за икономиката възлизат на няколкостотин милиона паунда. От 2021 г. насам гражданите на ЕС също трябва да представят паспорт, когато пътуват до Обединеното кралство. Личната карта вече не е достатъчна.
Недостатъчно кадри в туристическия бранш
Кристоф Кноблох, директор на германската компания CTS Reisen, специализирана в групови и учебни пътувания, знае какво означава това. Допълнителните разходи за паспорт са възпиращ фактор, особено за по-младите ученици. Освен това студентите, които нямат гражданство на ЕС, вече се нуждаят и от виза - за разлика от преди. Разходите за нея достигат до 300 евро, а това изобщо не гарантира получаването на разрешение за влизане на Острова. "Организацията вече изисква огромни усилия и много учители не са склонни да поемат този риск", казва Кноблох.
Последиците от напускането на ЕС за британската туристическа индустрия са най-очевидни по недостига на работна ръка. Тъй като гражданите на ЕС вече се нуждаят от работна виза, за да работят в Обединеното кралство, десетки хиляди работници са напуснали страната. По данни на шотландското правителство почти всеки втори туристически бизнес в някои райони е намалил броя на служителите си.
Брокерът Джон Франсис също е забелязал това. "За много туристически фирми е трудно да поддържат обичайната си дейност", казва той.
Прочети цялата публикация