Голям скандал в италианската художествена гимнастика

В Италия прокуратурата на Монца повдигна обвинение за малтретиране на състезателки срещу главната треньорка по художествена гимнастика Емануела Макарани, която спечели бронзов медал от Игрите в Париж 2024. Новото ръководство я освободи миналата седмица от заемания пост и я очаква съдебен процес, информира БНР.
Всичко започна преди около 3 години. Тогава две от националните гимнастички на постоянна подготовка в Академията по художествена гимнастика в Дезио подадоха жалби за некоректно поведение и малтретиране от страна на главната треньорка Емануела Макарани. Спортната съдебна власт ѝ направи сериозно предупреждение. Прокуратурата на Монца през март я призова на съдебен процес за малтретиране на гимнастичките от Академията.
Адвокатът на жалвалата се Анна Баста – Джовани Батиста Фризоли, е доволен и за медиите каза, че "обвинението е солидно, тормозът и некоректното, заплашително и обидно поведение към момичетата не могат да бъдат оправдани от медалите, които са спечелили".
Ежедневникът Repubblica излезе днес с материал за разследването за "смущаващ епизод от ноември 2023 г.". Засяга гимнастичката от ансамбъла Аниезе Дуранти с олимпийски бронз от Игрите в Париж. Тя е имала миокардит и с разрешение на лекарите е тренирала с гривна, която да измерва пулса ѝ. Емануела Макарани не се е интересувала дори след предупреждението на помощничката ѝ Олга Тишина за пулс над допустимата за Дуранти граница и отговорила: "Няма значение!".
Gazzetta dello sport също се позовава на записани телефонни разговори от карабинерите към разследването на прокуратурата в Монца и писа, че Олга Тишина в разговор с клубна треньорка казва, че другата национална треньорка – Жулиета Канталупи, имала също недостойни методи на работа със свои състезателки начело със София Рафаели. След грешка на тренировка е трябвало да сваля дреха от себе си и оставала само по бикини.
Ако Рафаели и друга гимнастичка тренирали лошо, били затваряни в студена стая за наказание, се казва още в разговора на Тишина с Наталия Несветова, записан през 2022 г.
От Gazzetta dello sport подчертават, че на тези разговори трябва да се гледа по определен начин, тъй като срещу Жулиета Канталупи няма отправени жалби и прокуратурата не се е произнесла.
От 2023 г. тя е технически директор на националния отбор на Израел.
Българка по произход, с майка си Кръстина Гюрова - дъщеря на Жулета Шишманова, Канталупи създаде школата по художествена гимнастика във Фабриано. За изнесената информация за Жулиета Канталупи местното за област Марке издание Il Resto del Carlino пише:
"Ясно е, че тези телефонни прихващания драстично увеличават климата на напрежение в италианската художествена гимнастика, включвайки реалност, считана за модел като тази на Фабриано".
Междувременно започва разследване на спортната прокуратура срещу новоизбрания президент на федерацията по гимнастика Андреа Фачи (преди това главен мениджър в нея) и предшественика му Герардо Теки. В телефонен разговор между тях през 2022 г. произнесли сексистки думи по адрес на гимнастичка. Президентът на ИОК Джовани Малаго каза, че по този случай има медийни и етични аспекти, не бил съдия, но е "благодарен на Макарани".
Прочети цялата публикация




Несравнимата Елена Николай - 121 години от рождението на великата българска певица
Грандамата на българския джаз Камелия Тодорова празнува рожден ден днес
Дали американски биолаборатории в Украйна са провеждали експерименти върху шизофреници без тяхно съгласие?
Етиен Леви проговори за напускането на "Като две капки вода"
Робърт Дювал бил съквартирант с Дъстин Хофман, отказал роля в "Кръстникът 3" след скандал за пари с Копола
Опашка се изви пред „Двореца" в София в последния ден от изложбата на Гийермо Лорка (ВИДЕО)
Дониел Мален: Гасперини изигра голяма роля за избора ми да дойда в Рома
Ал Бано се завръща у нас с концерт в Античния театър в Пловдив с дъщеря си Жасмин Каризи
Новият Стоичков разочарова фенките си - има си гадже
Пиянски скандал разтърси Олимпиадата в Милано-Кортина
Заради глътка бира Христо уби от бой 52-г. мъж, викна друг, за да снима клип на наказателната акция. Сега съдът трябва да реши
Борусия Дортмунд взе комфортна преднина над Аталанта в първия мач от 1/16-финалите на Шампионската лига
Борусия Дортмунд взе солиден аванс над Аталанта
Реал Мадрид триумфира в Лисабон, расистки инцидент засенчи победата над Бенфика
Пари Сен Жермен с обрат срещу Монако в зрелищен сблъсък от Шампионската лига
Нова болница и по-добри грижи: Сандански с визия за устойчиво здравеопазване в региона
ПСЖ направи страхотен обрат над десет от Монако и гледа смело към реванша