Fakti.bg | 04.04.2025 09:58:38 | 26

Сондата Паркър повтори рекордното си приближаване до Слънцето


Сондата Parker Solar Probe на НАСА успешно завърши второто си рекордно близко преминаване покрай Слънцето, съобщиха от американската космическа агенция по-рано тази седмица.

На 22 март (събота), космическият апарат, с размерите на автомобил, се доближи на 6,1 милиона километра от повърхността на нашата звезда, летейки със зашеметяващата скорост от 692 000 километра в час. Това е повторение на историческия рекорд, постигнат при предходното му преминаване на Бъдни вечер миналата година.

По време на прелитането, сондата Parker действа автономно, като четирите ѝ научни инструмента бяха програмирани да събират данни за слънчевия вятър директно от короната – външния, най-горещ слой на атмосферата на Слънцето.

Today, NASA’s Parker Solar Probe will complete another close encounter with the Sun! ????☀️ The close approach will equal its record-setting flyby on Dec. 24, 2024, in both speed and distance from the Sun. More: https://t.co/u6MIDsgZXS pic.twitter.com/QXi2jiYFmE

— NASA Sun & Space (@NASASun) March 22, 2025

На 25 март (вторник), апаратът изпрати сигнал до Земята, потвърждавайки, че е в отлично състояние и всички системи функционират нормално.

„Това прелитане – второ по рода си на такава близост и скорост – позволява на сондата да извършва безпрецедентни научни измервания на слънчевия вятър и свързаните с него явления“, заявиха от НАСА в официално съобщение.

Учените се надяват събраните данни да помогнат за по-точното прогнозиране на космическото време и за разрешаването на някои от дългогодишните загадки, свързани със Слънцето.

Една от най-големите мистерии е защо слънчевата корона е стотици пъти по-гореща от повърхността на звездата – феномен, който противоречи на логиката на термодинамиката и все още няма пълно научно обяснение.

„Изследванията на тази мисия са истински пионерски. Те променят нашето разбиране за Слънцето, отивайки на място, където никое друго човешко творение не е достигало“, подчертава временният администратор на НАСА, Джанет Питро.

Тези рекордни постижения стават възможни благодарение на специално създаден топлинен щит, който предпазва сондата от екстремната температура. Благодарение на тази защита, електрониката и инструментите на борда работят при стайна температура, дори когато са насочени директно към Слънцето. Именно този термичен протектор, в комбинация с редица авангардни аерокосмически технологии, донесе на екипа зад мисията престижната награда "Robert J. Collier Trophy" за 2024 г., връчвана от Националната асоциация по аеронавтика на САЩ.

„Този невероятен екип осъществи мисия, която в продължение на над 60 години беше считана за невъзможна“, коментира д-р Ралф Семел, директор на Прикладната физическа лаборатория към университета „Джонс Хопкинс“, ключов партньор в проекта.

„Те преодоляха редица технологични предизвикателства и значително изведоха напред възможностите на САЩ в космическите изследвания.“

Мисията на Паркър стартира през 2018 г., като крайната ѝ цел е да извърши общо 24 обиколки около Слънцето, всяка една по-близка от предишната. Следващото преминаване в близост до звездата е планирано за 19 юни 2025 г., като отново ще бъде извършено при приблизително същата скорост и дистанция.

Сондата Parker не само че приближи човечеството до Слънцето повече от всякога, но и постави основите на нова ера в изследването на звездите. С всяка обиколка тя ни разкрива повече от скритата динамика на нашето светило – и вдъхновява бъдещите поколения учени, инженери и мечтатели.

Прочети цялата публикация