След митата на Тръмп: Глобална търговска война?

Както се очакваше, президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви нови мита, които ще засегнат както най-близките съюзници на страната като Япония, така и противници като Китай. По думите му това ще донесе трилиони долари „за намаляване на данъците и изплащане на националния ни дълг“.
Какво предложи Тръмп?
Добавят се 10% мито върху почти всички внасяни в САЩ стоки - от всички търговски партньори. Освен това Вашингтон налага реципрочни мита върху вноса от десетки държави - без Русия и Украйна. За вноса от Европейския съюз ще бъде въведена нова тарифа от 20%. За отделните държави от списъка ставката е различна: Китай - 34%, Япония - 24%, Виетнам - 46%, Южна Корея - 26%, Тайван - 32%. Стоките от Швейцария ще бъдат обложени с допълнителна тарифа от 32 на сто, Израел - със 17%, а Индия - с 27%.
Някои медицински изделия, полупроводници, фармацевтични продукти и злато досега също са освободени от реципрочни мита. Базовата вносна тарифа от 10% ще влезе в сила на 5 април, а по-високите ставки за различните държави - на 9 април. И двете групи мита допълват съществуващите мита на САЩ за Китай и налозите върху стоманата, алуминия и автомобилите.
Какво казват американците?
Реакцията на експертите и на бизнеса не закъсня. „Много производители в САЩ вече работят с ниски маржове“, казва Джей Тимънс, председател на Националната асоциация на производителите. „Високите разходи за новите мита застрашават инвестициите, работните места, веригите за доставки и на свой ред способността на Америка да се конкурира с други държави и да бъде водеща производствена суперсила.“
Тревога изрази и шефът на Асоциацията за потребителски технологии Гари Шапиро: „Широкообхватните глобални, реципрочни мита на президента Тръмп ще доведат до увеличение на данъците за американците, ще унищожи работни места и ще предизвика рецесия в икономиката на САЩ. Тези мита ще повишат потребителските цени и ще принудят търговските ни партньори да предприемат ответни мерки“, казва той.
Бившият министър на финансите на САЩ Лорънс Съмърс пък предупреди, че повишаването на митата ще бъде шок за икономиката и ще повиши както цените, така и безработицата. „Въпросът сега е колко щети ще бъдат нанесени“, заяви той пред телевизия „Блумбърг“.
Как реагираха в Европа?
Председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен заяви, че тези нови мита ще доведат до несигурност, прекъсване на веригата за доставки, повече бюрокрация и поскъпване на храните. "Вече финализираме първия пакет от контрамерки в отговор на митата върху стоманата. Подготвяме и последващи контрамерки, за да защитим интересите и бизнеса си, ако преговорите се провалят", посочи още тя.
Италианската министър-председателка Джорджа Мелони изглежда малко по-сдържана в оценката си. Във Фейсбук тя написа: „Ще направим всичко възможно за постигане на споразумение със Съединените щати с цел да избегнем търговска война, която неминуемо ще отслаби Запада в полза на други глобални играчи“.
Работата е там, че американският президент Тръмп в момента разрушава действащи от десетилетия правила в световната търговия и желае да анексира Канада и Гренландия, както и да поеме контрола върху Панамския канал.
Как реагират инвеститорите?
„Като цяло, размерът на митата засилва усещането, че новата американска администрация цели радикално пренареждане на политиката“, казва анализаторът от Дойче Банк Джим Рийд. Той смята, че новите налози могат да намалят икономическия растеж на САЩ с до 1,5 процента през тази година.
Според изчисленията на Capital Economics, ако тези мита се запазят, те биха могли да намалят БВП в Китай с около 0,5%, а на еврозоната и Япония те могат да се отразят със спад от около 0,2% от БВП. Много е трудно да се изчислят всички ефекти, които тези мита ще имат върху САЩ и техните търговски партньори. Но повечето наблюдатели очакват икономическият растеж да се забави. Истински победители в тази схватка няма да има, категорични са те.
По-скоро американските потребители ще пострадат, тъй като компаниите ще повишат цените на вносните стоки. По-бедните американци, които изразходват по-голяма част от доходите си за стоки от първа необходимост, ще бъдат най-силно засегнати от повишаването на цените. А по-високите цени могат да доведат до по-висока инфлация.
Държавите, засегнати от новите мита на САЩ, вероятно ще отвърнат реципрочно, като на свой ред обложат с мита американските стоки. Това може да доведе до още повече американски мита. И в зависимост от това колко са готови да изтърпят отделните страни, тези ответни мерки могат бързо да прераснат в по-широка търговска война.
Автор: Тимъти Руукс
Прочети цялата публикация