Fakti.bg | 04.04.2025 10:46:28 | 24

Индия блокира остарял танкер с руски петрол, товарът прехвърлен на друг кораб


Остарял танкер, натоварен с руски петрол, беше забранен от индийските власти и прехвърли товара си на друг кораб, за да завърши доставката. Това съобщават двама източници и данни от проследяване на кораба, цитирани от "Ройтерс", предава News.bg.

Танкерът Andaman Skies прехвърля суровия си петрол на плаващия под флага на Сао Томе и Принсипи кораб Ozanno.

Въпреки че след инвазията на Русия в Украйна през 2022 г. много купувачи избягват руския петрол, Индия и Китай остават негови редовни клиенти. Индия е най-големият купувач на руски суров петрол по море, като през 2024 г. той съставлява около 35% от общия ѝ внос.

Миналата седмица пристанищните власти забраниха на над 20-годишния Andaman Skies да влезе в пристанище Вадинар, тъй като сертификатът му за мореплаване не е издаден от одобрена от Индия класификационна агенция.

Корабът, плаващ под флага на Танзания, превозва около 100 000 тона (приблизително 800 000 барела) руски петрол "Варандей", продаван от "Лукойл" от пристанище Мурманск. В момента той се намира край пристанището на Мумбай в Западна Индия.

Очаква се Ozanno, танкер от клас Aframax, построен през 2008 г., да достави товара на Индийската петролна корпорация във Вадинар през следващата седмица.

Според индийските правила танкери на възраст над 20 години трябва да имат сертификат за морска годност, издаден от член на Международната асоциация на класификационните дружества или от организация, одобрена от морската администрация на Индия.

Индийските рафинерии купуват руски петрол на базата на доставка, като продавачът организира кораба, застраховката и другите транспортни услуги.

Въпреки че Andaman Skies и Ozanno са засегнати от санкциите на Великобритания и Европейския съюз, те не са в черния списък на САЩ или ООН. Индия следва единствено санкциите на ООН.

Миналия месец Ozanno достави 100 000 тона петрол "Уралс" до индийското пристанище Сика.

Западните държави са наложили санкции на стотици кораби, за които се подозира, че Русия използва за заобикаляне на ограниченията върху цените на износа на суров петрол и други товари.

Такива кораби не са регулирани или застраховани от конвенционални западни компании, което увеличава риска от екологични щети при евентуална авария. В момента норвежките власти разследват малка компания, която е издала фалшиви застраховки на десетки остарели петролни танкери, използвани от Русия.

Прочети цялата публикация