
Земеделски стопани настояват да се намали забранената за обработка площ край езера и блата

Обхватът на влажните зони да бъде свит в полза на земеделските стопани. За това са се договорили на проведената по-рано днес среща между представители на Министерството на земеделието и храните, МОСВ и Сдружението „Обединени земеделски производители“.
Съгласно Националните стандарти за добро земеделско и екологично състояние на земята /ДЗЕС/ в частта „Опазване на влажни зони и торфища“, които влизат в сила от тази година, във влажните зони се забранява използването на торове и химикали при обработката на почвите, разясни Венцислав Митков, председател на Сдружението.
11 са влажните зони в страната с обща площ от почти 50 000 хектара. Според стандарта в границите на влажните зони и торфищата, при всички видове земеделски площи се забраняват изцяло дълбоките почвени обработки, свързани с обръщане на почвения хоризонт, пресушаването и дренирането, преобразуването и разораването на постоянно затревените площи, изгарянето на растителността, използването на минерални и органични азотосъдържащи торове, както и на продукти за растителна защита. Това засяга около 750 хил. дка, които съгласно новите стандарти не могат да бъдат обработвани."Договорихме се да намалим обхвата до 50 хил. дка. В противен случай щяха да бъдат ощетени около 10 хил. земеделски производители", посочи Венцислав Митков.
Цялото интервю по темата на Теодора Иванова с Венцислав Митков в предаването "Час пик" чуйте в звуковия файл: