Манчестър Сити обвини Висшата лига в незаконно фаворизиране на Арсенал и още три клуба

Манчестър Сити отправи тежки обвинения към Висшата лига, твърдейки, че последните промени в правилата за свързани финансови транзакции (APT) дават нечестно предимство на клубове, които са получили необосновано големи заеми от своите собственици. Сред споменатите от „гражданите“ отбори е и Арсенал, заедно с Брайтън, Евертън и Лестър Сити.
Правилата за APT бяха въведени през 2021 г. с цел да гарантират, че всякакви търговски сделки между клуб и свързана компания ще се извършват на “справедлива пазарна стойност”. През юни 2024 г. Манчестър Сити заведе дело срещу Висшата лига, оспорвайки легитимността на тези разпоредби, след като два пъти им беше отказано да сключат мащабни спонсорски договори с “Etihad” – компания, свързана със собствениците на клуба от Абу Даби.
Първоначалното решение на независим трибунал частично подкрепи аргументите на Сити, но Висшата лига омаловажи решението, заявявайки, че са необходими само “минимални корекции”. Променените правила бяха гласувани от клубовете в лигата за по-малко от 30 минути през ноември 2024 г.
В крайна сметка, през февруари 2025 г. трибуналът обяви оригиналните правила за APT за “недействителни и неприложими”. Това беше сериозна правна победа за Манчестър Сити. В изявление до “Daily Mail” и “The Times” клубът подчерта, че ако оригиналните правила са невалидни, то и последващите им поправки също губят юридическа стойност.
Основното възражение на “гражданите” е, че заемите, предоставяни от собствениците на клубовете, не са подлежали на същата проверка като останалите търговски сделки. Тази практика, при която богати собственици отпускат стотици милиони лири на своите клубове с минимални лихви, е помогнала на редица отбори да избегнат загуби, които иначе биха довели до нарушения на строгите финансови правила за печалба и устойчивост (PSR) на Висшата лига.
Клубът настоява всички отбори да се върнат към старите финансови практики, които бяха в сила преди въвеждането на APT правилата през 2021 г., докато не бъдат разработени нови регулации.
Прочети цялата публикация