Fakti.bg | 04.04.2025 20:01:44 | 35

"Adolescence": какво се случва в главите на младите мъже?


В стаята за медицински прегледи на полицейския участък Джейми Милър е настанен на стерилна кушетка. Всеки момент медицинската сестра трябва да му вземе кръв. Той гледа уплашено, започва да заеква, казва, че не обича игли. Момчето е само на 13 години. Бащата защитава сина си и обяснява, че Джейми се страхува от игли. Това, което бащата на Джейми обаче не знае, е, че детето му не се страхува от ножове. Ден по-рано Джейми убива съученичката си Кейти Ленард, нанасяйки ѝ седем прободни рани.

Сцената е от първия епизод на британския минисериал, излъчван по Netflix "Adolescence" ("Юношество"), който счупи рекордите с 66 милиона гледания през първите десет дни и дори беше обсъждан в британския парламент.

Публиката научава още в самото начало, че Джейми е виновен. Разследващите му показват видеозапис от охранителна камера, на който се вижда как той намушква Кейти с нож. В сериала не се задава въпросът дали го е направил, а защо.

Всяко момче може да бъде Джейми

Отговорът може да бъде намерен в битките, които тийнейджърът води сам със себе си. Покрай постоянния социален натиск да бъде мъж, липсата на самочувствие, страхът, че не е привлекателен, и желанието за женско внимание Джейми се радикализира.

Всяко момче днес може да бъде Джейми - сериалът иска да покаже точно това. След училище той не прави нищо съмнително; отива в стаята си, затваря вратата и седи пред компютъра до късно през нощта, където попада във водовъртежа на инсел културата (от английски: incel - involuntary celibate - девствен не по свое желание).

Инсел описва женомразска онлайн общност от млади хетеросексуални мъже, които обвиняват жените за своето въздържание. Общността инсел е част от "мъжката сфера" или "маносферата" - свободна мрежа от антифеминистки интернет форуми, книги, създатели на съдържание и блогове за мъжко самоподобрение. Те учат момчетата и мъжете как да станат силни, успешни и физически здрави, за да бъдат желани от жените. Но също така споделят и фантазии с насилие, унижения и съвети как да се манипулират жените. Най-изявеният представител на тази субкултура е самопровъзгласилият се за женомразец Андрю Тейт.

Подплашване или реална опасност?

"Голяма част от това, което се говори за инсел културата в масовия дискурс, е плашещо", казва Шейн Сатърли, който изследва мъжкото насилие в университета "Грифит". Субкултурата не е предимно женомразска, а самоненавистна и склонна към самоубийство. Според Сатърли мизогинията е само повърхностна интерпретация на това явление.

Зад него се крият изолация, липса на мъжки ролеви модели, липса на бащи - и безполовост, обяснява Сатърли. Освен това обществото последователно е отнемало все повече "мъжки пространства" от мъжете, поради което сега те претендират за място в интернет за себе си.

Сексуално разочарованите млади мъже обаче са опасни преди всичко за самите себе си, казва експертката. Според проучване на британското правителство те обикновено страдат от депресия и суицидни нагласи и се нуждаят от помощ, а не от заклеймяване. Броят на самоубийствата сред мъжете в световен мащаб се увеличава, като само в САЩ той е нараснал с 37% от 2000 година насам.

Лиза Сугиура, професор по киберпрестъпност и полова принадлежност в Университета в Портсмут, не е съгласна, че тези тенденции не носят заплаха. "По данни на СЗО всяка трета жена ще бъде подложена на сексуално насилие поне веднъж в живота си. Това не се случва във вакуум", казва Сугиура.

Мъжете в ролята на жертви

В инсел форумите можете да намерите мъже, които обсъждат защо смятат изнасилването за "етично". Не е нужно да търсите много, за да се натъкнете на този тип съдържание, казва Лиза Сугиура. "Не е като да трябва да влезете в даркнет, за да намерите такива коментари. Можете да го откриете навсякъде, не само във форумите, но и в TikTok и Instagram".

Това, че мъжете имат право на секс, а жените им отказват това, е широко разпространено мнение в т.нар. "маносфера". Въпросът е дали сега тези мъже трябва да бъдат съжалявани, защото са сексуално разочаровани и копнеят за женско потвърждение. Нима мизогинията е нормална, ако е "само" повърхностен симптом на мъжествеността, изпаднала в криза?

Според проучване на Кралския колеж в Лондон всеки четвърти мъж на възраст между 16 и 29 години смята, че е по-трудно да бъдеш мъж, отколкото жена. "В маносферата всичко се върти около реториката на жертвата, че мъжете са тези, които са малтретирани от жените в нашето общество, и че те трябва да се борят, за да оцелеят", обяснява Сугиура. Проблемът с ролята на жертва е, че тя се използва за оправдаване на омразата към жените. И така героинята от "Adolescence" Кейти трябва да умре, защото не дава на Джейми потвърждението, което той иска да получи.

Мизогинията е институционален проблем

Но инсел културата и маносферата са само част от по-голям женомразски пъзел, обяснява Сугиура. Истинските проблеми са по-дълбоки. В допълнение към разочарованието на младите мъже и техните проблеми с психичното здраве, съществува и дълбоко недоверие между половете. Неотдавнашно проучване на британския мозъчен тръст "Център за социална справедливост" установи, че почти две трети от жените на възраст между 16 и 24 години се страхуват от мъжете.

Забраняването на социалните медии за младите хора, за което призовава сценаристът на "Adolescence" Джак Торн (и което вече е прието като закон в Австралия), не би било устойчиво решение, смята Сугиура. Необходима е цялостна институционална и културна промяна. Според създателите на "Юношество" сериалът е преди всичко призив за пробуждане. Торн казва пред Би Би Си: "Трябва да говорим за тези неща и се надявам филмът да помогне за това."

Прочети цялата публикация