Възпоменателна церемонията в "Бухенвалд" се превърна в сцена на политически нападки

Възпоменателна церемония по случай 80-годишнината от освобождаването на на концентрационния лагер "Бухенвалд" в германската провинция Тюрингия се състоя днес край град Ваймар, предаде ДПА, цитирана от БТА.
На церемонията прозвуча музика и бяха показани документи, създадени и написани тайно от затворниците.
В речта си бившият германски президент Кристиан Вулф направи сравнение между нацистите и днешния десенраздикализъм.
"Въз основа на огрубяването и радикализацията, както и на глобалното изместване вдясно, сега мога - и това ме смущава - да си представя по-ясно как това е могло да се случи по онова време", каза Вулф. Той призова хората да заемат активна гражданска позиция в полза на демокрацията. Сегашното поколение носи постоянна отговорност за това злото никога повече да не побеждава, подчерта Вулф.
Бившият президент християндемократ отправи директни критики към Алтернатива за Германия (АзГ) - крайнодясната партия, която остана втора на последните федерални избори през февруари и продължава да трупа подкрепа според социологически проучвания.
"Онези, които омаловажават АзГ, пренебрегват факта, че тя подготвя чрез своята идеология почвата за това хората в Германия да се чувстват несигурни и че всъщност самите те са застрашени", каза той.
Оцелелите от нацисткия концентрационен лагер бяха поканени да присъстват на службата във Ваймархале, заедно с роднините и потомците им. В следобедните часове е планирана церемония по поднасяне на венци на площада в някогашния концлагер.
Предвидено е Нафтали Фюрст, председател на Международния комитет на Бухенвалд-Дора и командосите, също да произнесе реч на мемориала. Фюрст, на 92 години, е оцелял в концентрационните лагери "Аушвиц" и "Бухенвалд" като дете.
В навечерието на възпоменателната служба се появи спор между мемориалния комплекс и израелското посолство относно планираната реч на философ, който е възприеман критично от посолството.
От лятото на 1937 г. нацистите депортират повече от 280 000 души в концентрационния лагер "Бухенвалд" край град Ваймар и неговите 139 подлагера. Около 56 000 човека са убити или умират от глад, болести, принудителен труд или медицински експерименти, посочва ДПА.
Прочети цялата публикация