Fakti.bg | 07.04.2025 10:58:23 | 42

Открития от Армагедон хвърлят нова светлина върху важна библейска история


Наскоро разкрити археологически находки при Тел Мегидо – място, наричано в Библията Армагедон – дават основание да се смята, че мрачната библейска история за смъртта на цар Йосия може да е исторически достоверна. Според библейския разказ, Йосия – считан за последния „добър цар“ на Юдея и предшественик на Исус по бащина линия (според Евангелието на Матей) – е убит край Мегидо от фараона Нехо II.

Библейската връзка с Армагедон

В Книгата Откровение Армагедон е представен като мястото на последния сблъсък между доброто и злото, преди настъпването на нов свят. Съвременното му име е Тел Мегидо, произлизащо от еврейското „Хар Мегидо“ (буквално „хълм на Мегидо“). Тъкмо там, според Библията, Йосия е бил покосен от египетския фараон Нехо II.

Сега, за първи път, разкопки разкриват доказателство за египетско присъствие в региона по време на управлението на Йосия – факт, който подкрепя възможността събитията да са се случили, както описва Старозаветният разказ.

Водещите на проучването д-р Асаф Клайман от университета „Бен Гурион“, проф. Израел Финкелщайн от Университета в Хайфа и Телавивския университет, заедно с колегите им Матю Адамс и Александър Фанталкин, описват новите находки в научна статия за Scandinavian Journal of the Old Testament.

Archaeologists, including Dr. Assaf Kleiman, a senior member of the Megiddo Expedition staff and @bengurionu Senior Lecturer in the Department of Bible Studies, Archeology and the Ancient Near East, have uncovered Egyptian pottery at Tel Megiddo, offering new evidence of the… pic.twitter.com/8nTp4DgO5e

— Americans for Ben-Gurion University (@A4BGU) April 4, 2025

„Последните ни разкопки в административния район на Мегидо разкриха останки от голяма структура, датирана от края на VII век пр.Хр.“, споделя д-р Асаф Клайман. „Вътре открихме голямо количество керамични съдове, грубо изработени и с примеси от слама, внасяни от Египет, както и няколко източногръцки съда. Това беше огромна изненада за екипа ни, тъй като подобни артефакти не са срещани досега в Мегидо.“

Според професор Финкелщайн, гръцката керамика е особено интригуваща, тъй като документални източници (включително на древногръцкия историк Херодот и асирийския цар Ашурбанипал) свидетелстват, че в египетската армия са служили гръцки наемници от Анатолия. Това историческо обстоятелство „се вписва в библейския разказ за убийството на цар Йосия от фараон Нехо II в Мегидо през 609 г. пр.Хр.“, уточнява изследователят.

„Грозната“ библейска история за смъртта на Йосия

В Стария завет има няколко описания на гибелта на Йосия – в Книгата на царете се говори за убийство от ръката на Нехо II при Мегидо, а Книгата на летописите добавя още подробности и го описва като сблъсък с египтяните. Йосия е представен като религиозен реформатор, премахващ всяко друго поклонение на бог, освен това на Йехова. Това му спечелва репутацията на „последния добър цар“ на Юдея.

Причината, поради която именно в Мегидо се стига до фатален сблъсък, е обект на дискусия сред учените. Една теория гласи, че Йосия се опитал да блокира пътя на египетската армия към Сирия. Друга предполага, че той бил повикан като васал и екзекутиран заради неплатен данък към Египет. Има и предположения, че кървавата му смърт точно в Мегидо допринася за тежката символика на това място като бъдеща сцена на апокалиптична битка.

Как се преплитат Библията и археологията?

Въпреки че скорошните разкрития не хвърлят детайлна светлина върху самите обстоятелства на убийството на Йосия, те потвърждават египетското военно присъствие в Тел Мегидо по време, близко до описания в Библията период. „Това би могло да осмисли защо именно на това място се разразява решаващ конфликт“, отбелязва Клайман.

В християнското предание Йосия е сред прадедите на Исус, изброени в родословието в Евангелието на Матей. Макар Библията да не дава физическо описание на Исус, през вековете изкуството го изобразява в различна външност, адаптирана към местната култура. Най-старите творби показват Исус като типичен римлянин, докато по-късно възниква образът му като брадат мъж с дълга коса.

Съвременните разкопки в Тел Мегидо затвърждават уникалния му статут – не само като ключов пункт в историята на Древния Близък изток, но и като свръзка между библейския разказ за царе и пророци и археологически свидетелства за военни кампании и политически борби. И докато Армагедон остава символ на крайната битка между доброто и злото, откритията от тази „Хълм на Мегидо“ разкриват все повече факти за действителните събития, оформили една от най-популярните библейски истории.

Прочети цялата публикация