Fakti.bg | 07.04.2025 16:29:17 | 21

Неясна е съдбата на западните санкции срещу Русия


"Ключът към механизма за санкции срещу Русия е в ръцете на Европа, а не на САЩ", пише френският в. "Монд" в редакционна статия, предаде БТА.

С ускоряването на преговорите за прекратяване на огъня в Украйна бъдещето на западните санкции срещу режима на Владимир Путин е поставено под въпрос, посочва изданието. Вашингтон може и да реши да отмени редица ограничения, но разполага с много малко лостове за въздействие върху руската икономика, обяснява авторът на статията Стефан Лауер.

Едно отсъствие правеше впечатление в списъка с мита, обявени на 2 април от администрацията на Доналд Тръмп: за разлика от най-отдалечените острови в Антарктика и най-бедните страни, в тях не беше включен режимът на руския президент Владимир Путин, обръща внимание в. "Монд".

Въпреки твърдението на Белия дом, че Москва вече е подложена на санкции, които "възпрепятстват всякаква значима търговия", руският износ за САЩ възлиза на 3,2 милиарда евро, пише френският вестник, допълвайки, че това е повече от 130 други държави в света, които ще трябва да плащат мита. Нападнатата Украйна също ще трябва да плаща 10-процентни мита.

Това повдига въпроса за съдбата на западните санкции срещу Русия, отбелязва в. "Монд". Докато Вашингтон настоява за възможно най-бързо спиране на сраженията, специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф, който е основен преговарящ за прекратяването на огъня, заяви миналия месец, че санкциите ще бъдат облекчени веднага след приключване на преговорите, без да се чака мирно споразумение или евентуална зелена светлина от Европа, продължава вестникът.

Но макар че Европа не беше поканена на масата за преговори, ролята ѝ може да се окаже от първостепенна важност, смята "Монд". САЩ могат да отменят някои мерки за принуда, но те не разполагат с много способи за натиск върху руската икономика - по географски причини Русия е далеч по-зависима от ЕС, отколкото от САЩ, коментира изданието.

Преди началото на войната през 2022 г. търговските връзки между Москва и Вашингтон достигаха стойност от едва 35 милиарда долара, или 10 пъти по-малко от търговията между Русия и Европа, припомня в. "Монд".

Прочети цялата публикация