Fakti.bg | 08.04.2025 08:31:51 | 33

За пръв път "възкресиха" животински вид, изчезнал преди 12 500 години - свирепия вълк от "Игра на тронове"


Изчезнал преди около 12 500 години вид вълци отново ще броди по света, след като американската биотехнологична компания Colossal Biosciences, базирана в Далас, обяви първото в историята „успешно възкресяване“ на животински вид. Учените на компанията са създали три малки на т.нар. „свиреп вълк“ или "ужасен вълк" (на латински Aenocyon dirus), използвайки древна ДНК, технология за генно редактиране и клониране.

„Свирепите вълци“, познати от телевизионния сериал „Игра на тронове“, са били могъщи хищници, обитавали Северна Америка преди хиляди години. Данните сочат, че те са били по-едри от днешните сиви вълци, с по-широка глава, по-гъста козина и по-силна челюст. Според Colossal, именно сивият вълк (Canis lupus) е най-близкият съвременен роднина на изчезналия вид, поради което той е послужил за основа на генните модификации.

Досега Colossal Biosciences бе известна с амбицията си да „възкреси“ мамута, додото и тасманийския тигър. Новината, че екипът е работил тайно и върху страшните вълци, изненада научната общност. „Това мащабно постижение доказва, че цялостният ни технологичен процес за де-изчезване работи“, каза съоснователят и главен изпълнителен директор на компанията Бен Лам в прессъобщение. „Използвахме ДНК от 13-хилядигодишен зъб и 72-хилядигодишен череп, за да създадем здрави кученца на страшен вълк.“

SOUND ON. You’re hearing the first howl of a dire wolf in over 10,000 years. Meet Romulus and Remus—the world’s first de-extinct animals, born on October 1, 2024. The dire wolf has been extinct for over 10,000 years. These two wolves were brought back from extinction using… pic.twitter.com/wY4rdOVFRH

— Colossal Biosciences® (@colossal) April 7, 2025 Как се прави „възкресяване“ на изчезнал животински вид?

За целите на проекта специалистите извличат ДНК от два фосила на страшен вълк, като успяват да сглобят две висококачествени геномни последователности на Aenocyon dirus. Те са сравнени с геномите на различни съвременни кучеподобни животни – вълци, чакали и лисици. Така екипът идентифицира характерните за изчезналия вид гени, свързани с външния вид и специфичните му черти, включително бяла, гъста козина и по-едри пропорции.

Знанията от този анализ са приложени, за да се модифицират клетки от сив вълк: общо 20 редакции в 14 гена. След това най-обещаващите линии са клонирани и имплантирани в яйцеклетки на приемни майки – в случая големи домашни кучета от смесени породи. „Здравите развиващи се ембриони бяха прехвърлени в сурогатните майки за междувидово износване на бременността“, обясняват от Colossal.

Резултатът е три родени „свирепи вълка“: два мъжки, появили се на 1 октомври 2024 г., и едно женско малко, родено на 30 януари 2025 г.

Meet Romulus and Remus—the first animals ever resurrected from extinction. The dire wolf, lost to history over 10,000 years ago, has returned. Reborn on October 1, 2024, these remarkable pups were brought back to life using ancient DNA extracted from fossilized remains. Watch… pic.twitter.com/XwPz0DFoP5

— Colossal Biosciences® (@colossal) April 7, 2025

Трите вълчета живеят в специално ограден обект от 2000 акра на неразкрито място, осигурено с 3-метрова „зоологическа“ ограда. Районът се наблюдава денонощно от охрана, дронове и видеокамери на живо. От Colossal подчертават, че съоръжението е сертифицирано от Американското хуманно общество и регистрирано в Министерството на земеделието на САЩ.

Според проф. Лове Дален, еволюционен геномик от Центъра по палеогенетика в Стокхолмския университет и научен консултант на Colossal, това е голям скок за технологиите в областта на де-изчезването. „Безспорно е, че в по-голямата част от генома (над 99%) тези животни са сиви вълци. Въпросът колко точно гена трябва да бъдат променени, за да се нарече един вълк „страшен“, е по-скоро философски. Но носените от тях гени ги правят да изглеждат най-близо до страшните вълци, каквито не сме виждали от 13 000 години. И това е изумително постижение“, коментира той.

Проблеми и ползи от клонирането на изчезнали видове

От 2021 г. насам Colossal е набрала над 435 милиона долара за проектите си, включително за възкресяване на мамута. Според първоначалните намерения появата на първото мамутско малко трябваше да бъде факт по-рано, но компанията вече се цели в 2028 г.

Надеждата е, че същите технологии, довели до „възкресението“ на страшния вълк, ще бъдат полезни и за застрашени от изчезване видове. Colossal съобщи, че е успяла да клонира две поколения червени вълци – най-застрашените вълци в света – благодарение на по-малко инвазивен подход, разработен именно по време на проекта за страшните вълци.

Критиците на възкресяването обаче често обръщат внимание, че огромните средства, вложени в такива проекти, биха могли да се използват за опазване на съществуващи видове и хабитати. Съществуват и опасения относно безопасността и етиката при използването на живи животни като сурогати. Професор Кристофър Престън от Университета на Монтана е на мнение, че Colossal все пак проявява отговорност, като се грижи за хуманното отношение към животните и работи с лицензирани институции.

„Трудно е да си представим, че свирепите вълци ще поемат реална екологична роля, особено като вземем предвид проблемите със запазването на дори съществуващите популации сиви вълци в места като Монтана“, подчертава Престън. „Въпросът е дали някога ще видим тези животни освободени в природата и каква би била тяхната роля.“

Въпреки дебатите, постижението на учените от Colossal отваря нова глава в полето на генната намеса и поставя въпроси за това докъде може да стигне човек, когато се опитва да препрограмира историята и природата. Времето ще покаже дали свирепите вълци ще бъдат само любопитен научен експеримент или предвестник на много по-мащабни промени в света на опазването на видовете.

Прочети цялата публикация