Всеки съвестен служител ще срещне подкрепата ни, заявиха министър Митов и главен комисар Рашков на отчета на ОДМВР-Пловдив
„Поздравявам пловдивската дирекция за добрите резултати на сегашното и на старото ръководство. Направеното трябва да се надгражда. Говорихме както за свършеното, така и за проблемите. Новият директор има право да си избере екипа, с който да работи най-ефективно. Очертахме съвместната работа с другите институции", коментира днес вътрешният министър Даниел Митов, след като се запозна с отчета за дейността на ОДМВР – Пловдив през изминалата година. На анализа присъства и и.д. главният секретар на МВР гл. комисар Мирослав Рашков, а официални гости бяха кметът на Община Пловдив Костадин Димитров, ръководителите на съдилищата, прокуратурата, следствието, териториалните дирекции „Национална сигурност“ и „Технически операции“, Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и Зонално жандармерийско управление.
Областната дирекция в Пловдив е втората по големина в страната и затова трябва да сте сериозно мотивирани да служите достойно - заяви в обръщението си към състава министър Митов. Той подчерта, че образът на МВР пред обществото се определя от поведението и действията на всеки един служител и затова политическото и професионално ръководство категорично настоява за отговорност от страна на непосредствените началници на първо ниво – групи и сектори, да не допускат подчинените им да прекрачват законовите граници.
Убеден съм, че постигнатото увеличение на заплатите е напълно заслужено, защото хората, които гарантират законността и обществения ред трябва да имат сигурност и самочувствие. След себе си обаче то води до завишени изисквания към служителите да изпълняват стриктно задълженията си и да се стараят да печелят доверието на гражданите с приветлив и изряден външен вид, внимание и готовност за помощ.
В изказванията си министър Митов и гл. комисар Рашков бяха единодушни, че всеки служител ще срещне тяхната подкрепа, когато работи съвестно и по правилата. Същевременно обаче двамата бяха категорични, че ще бъдат безкомпромисни спрямо тези, които действат несъвместимо със закона.
По време на анализа бяха споменати и основните приоритети на Министерството на вътрешните работи: Изпълнение на комплексни мерки за обезпечаване на безопасността на движението и намаляване на пътния травматизъм, в които влизат засилени проверки по пътищата и чрез необозначени полицейски автомобили; наблюдение на агресивни шофьори, особено на тежкотоварни превозни средства; облекчаване на процеса по налагане на глоби с цел санкциите да се прилагат веднага от полицията; въвеждане на контрол чрез засичане на средна скорост; поставяне на колчета и релефни маркировки в участъци с висока концентрация на пътнотранспортни произшествия; Недопускане на разпространение на наркотични вещества, особено сред подрастващите; Противодействие на контрабандата на всички видове стоки без платен акциз и т.н. „сив сектор“ в икономиката, които ощетяват сериозно държавния бюджет; Постоянни усилия за предотвратяването на телефонните измами; Активни превантивни кампании по всички направления на дейност; Електронизация на МВР.
Отчет-анализ на дейността на ОДМВР – Пловдив през 2024 г.
Според статистическите данни през 2024 г. са регистрирани 6209 престъпления – с 4% по-малко от миналата година, като същевременно разкриваемостта се е увеличила с 9 пункта и е достигнала до 53 %. Нарастване с 9% се забелязва и при разкриваемостта на криминалните престъпления, която е в размер на 56 %.
Увеличение, но с 19 %, се отчита и при посегателствата срещу личността - 55 %.
При регистрираните престъпления против собствеността има спад с 12 % и същевременно завишение на тяхната разкриваемост до 37 %. Плавно се понижават грабежите през последните три години. В сравнение с 2023 г. този вид престъпления са намалели с 14 %, а разкриваемостта им е нараснала до 82%.
Намаление с 11 % има при регистрираните кражби на имущество, а броят на разкритите престъпления се е увеличил на 38%.
По отношение на телефонните измами се констатира увеличение - през 2024 г. са регистрирани 27 престъпления, за разлика от 2023 г., когато са били 5. В 9 от случаите са установени участници в схемите, а постигнатата разкриваемост е 33 %.
В 44% от случаите на противозаконни отнемания на МПС са установени извършителите, като по това направление разкриваемостта е с 8% по-ниска от постигнатата през 2023 г.
В резултат на превенцията срещу престъпленията с наркотични вещества се наблюдава разкриваемост от 94 %, с 11 % по-високо от предходната година. Проведени са 467 СПО срещу незаконното разпространение и притежание на наркотици в районите на училища, обществени места, питейни заведения, както са извършени и различни проверки по конкретни сигнали.
Системните мерки, насочени към противодействие на управлението на МПС под въздействие на алкохол и наркотични вещества и своевременнно наложените законови наказания на водачите доведоха до постепенно, но трайно намаляване на престъпленията от вида, разгледани през последния 5-годишен период. През 2024 г. са регистрирани 534 такива престъпления, с 19 % по-малко от 2023 г. Разкриваемостта е в рамките на 91 %, с 4 пункта по-висока от документираната през предходната година.
Спад с 60% има при престъпленията, регистрирани в рамките на активните действия, свързани с предотвратяване на незаконната миграция и престъпления с нелегално преминаване и пребиваване на чужди граждани на обслужваната територия. Техният брой за 2024 г. е 43, а разкриваемостта им е достигнала до 70 %.
При работа с деца по различни програми на МВР и в национален план са изнесени 788 лекции и беседи в 121 учебни заведения. Допълнително са проведени и 43 лекции и 24 урока по теми, свързани с безопасността на движението.
Документираните икономически престъпления са 903, с 4 % по-малко спрямо 2023 г. Тяхната разкриваемост се е увеличила с 8 пункта и достига 35 %. Положителна тенденция през последните 3 години е постепенният спад на регистрираните случаи на разпространение и съхранение на стоки без български акцизен бандерол. Спрямо 2023 г. намалението е в рамките на 10%. От регистрираните в периода престъпления с установени извършители са 127, , което е 93 % разкриваемост.
През 2024 г. разследващите полицаи от ОДМВР – Пловдив са работили по общо 11418 досъдебни производства, при 10 529 през 2023 г. През годината са приключени общо 7736 ДП, от които 2689 са изпратени в прокуратурата с мнение за повдигане на обвинение.
Според общия брой на образуваните бързи производства – 1141, ОДМВР – Пловдив бележи ръст от 10% за 2024 г. и се нарежда на челно място сред останалите областни дирекции в страната.
Охранителният състав на дирекцията е участвал в 20424 СПО, както и в обезпечаване на обществения ред по време на 2313масови прояви. Планирани и проведени са 287 полицейски операции по безопасност на движението на обслужваната територия, от които 65 по метода „широкообхватен контрол“, както и съвместно с други структури на МВР и държавни контролни органи.
По въпросите на домашното насилие са определени служители за регионални и районни координатори, които се включват в редица тематични обучения и инициативи, а в работата си тясно взаимодействат с останалите ангажирани институции и неправителствени организации.
Активно участие служителите от охранителна имат и при организацията за противодействие на престъпленията против политическите права на гражданите и гарантиране на сигурността в периода на подготовка и произвеждане на изборите през 2024 г., като не са допуснати инциденти и сериозни нарушения.
По отношение на пътнотранспортната обстановка на обслужваната територия – през 2024 г. са регистрирани 591 тежки катастрофи, при които са загинали 57 участници, а други 722 са с различни наранявания. В сравнение с предходната година броят на тези ПТП е намалял с 248, на пострадалите – с 370, но броят на жертвите се е увеличил с 17. Настъпилите произшествия с материални щети са 1994. При 80 ПТП са пострадали 89 лица под 18 години, което е спад с 60% спрямо 2023 г., но няма загинали деца. Установените нарушения на ЗДвП са 261 120, със 78540 повече от миналата година. За отчетния период са заловени 1100 водачи, управлявали МПС след употреба на алкохол или наркотични вещества. Заради неправилно поведение на пътя и създаване на риск за себе си и останалите участници в движението двойно повече от миналата година са санкционираните пешеходци – 4784. Отчита се и значително увеличение на осъществената административно-наказателна дейност – с 14 % повече са издадените актове; глобите с фиш са нараснали с 24 %, а електронните фишове за скорост – със 104%. За констатирани нередности в поддръжката на пътищата, знаковото стопанство и пътната маркировка до стопаните на пътя са изпратени 2526 сигнални писма.
Водещи приоритети в дейността на ОДМВР - Пловдив през 2025 г.: Утвърждаване на превенцията като постоянна политика за противодействие на престъпността; Намаляване на престъпленията срещу личността и собствеността на гражданите. Противодействие на престъпленията, свързани с употребата и разпространението на наркотични вещества; Активизиране превантивната дейност и повишаване ефективността при контрола и организацията на движението по пътищата и спазването правилата за движение, с цел намаляване пътно-транспортния травматизъм; Системни и целенасочени действия по противодействие на корупцията и злоупотреба с власт. Ефективно противодействие на престъпленията против данъчната и финансово – кредитната система на страната, водещи до пряко ощетяване на бюджета; Повишаване на ефективността в дейността на разследващите органи в ОДМВР Пловдив; Противодействие на нелегалната миграция и незаконното пребиваване на чужденци на територията, обслужвана от ОДМВР Пловдив; Превенция и противодействие на престъпленията в малките населени места без постоянно полицейско присъствие; Превенция на престъпленията и мониторинг на рисковите групи при малолетни и непълнолетни лица; Максимално използване възможностите на негласния апарат за проникване в средите на криминалния контингент и получаване на оперативно значима изпреварваща информация за дейността им; Продължаване дейността по оптимизиране на структурата и управлението на ОДМВР Пловдив и подобряване на административния капацитет. Ефективно управление на ресурсите и повишаване на професионалната подготовка на служителите; Ефективно сътрудничество с органите на местната власт, гражданското общество и неправителствените организации. Повишаване на чувството за сигурност и доверието на гражданите в органите на МВР.
Прочети цялата публикация