Срещата на финансовите министри на ЕС във Варшава: Напрежение между сигурността и търговската война

На 11 и 12 април във Варшава ще се проведе ключова среща на финансовите министри на страните от Европейския съюз, която първоначално бе планирана да се фокусира върху въпросите на общата европейска отбрана. Въпреки това, ескалиращата търговска война със САЩ, предизвикана от въвеждането на мита от страна на администрацията на президента Доналд Тръмп, измества приоритетите на дискусиите.
По данни на Politico, Полша настояваше срещата да бъде използвана за обсъждане на предложения като този на мозъчния тръст Bruegel за създаване на междуправителствен европейски фонд за отбрана. Планът предвиждаше съвместни покупки на оръжие и участие на страни извън ЕС като Украйна и Великобритания. Въпреки това инициативата среща сериозна съпротива от редица държави членки, особено от южните части на континента, които не споделят усещането за непосредствена заплаха от страна на Русия и са по-резервирани по отношение на нарастващите военни разходи.
В същото време напрежението между ЕС и САЩ по търговски въпроси се засилва. Въвеждането на 20% мита върху европейски стоки от страна на САЩ поставя на дневен ред темата за икономическата устойчивост и равнопоставеност между страните членки на ЕС. По-богатите държави ще могат да подпомогнат своите икономики, докато по-бедните се изправят пред риск от нарастващо икономическо неравенство. Тази загриженост бе споделена от дипломати в Брюксел и министри като италианския Джанкарло Джорджети и испанския Карлос Куерпо, които предложиха по-гъвкаво използване на общоевропейски фондове и приходите от ответни мита.
На фона на тези кризи министрите се стремят да разработят обща стратегия както за отбранителната политика на ЕС, така и за търговските преговори със САЩ в рамките на обявеното 90-дневно примирие. Според източници на Politico, съществува усещането, че ЕС трябва да използва времето за координиран отговор и за преодоляване на вътрешните си разногласия.
Прочети цялата публикация