Митата на Тръмп ще счупят гръбнака на словашката икономика?

Всяка година от производствените линии в Словакия слизат около един милион автомобили, което превръща тази централноевропейска страна с население от 5,4 милиона души в най-големия в света производител на автомобили на глава от населението. А това, съответно, я прави и най-потърпевша в Европа от митата върху вноса на автомобили, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп.
Автомобилната индустрия е стожер на цялата икономика
Автомобилната индустрия съставлява 11% от икономиката на Словакия. Износът генерира над 90% от БВП на страната, а износът на автомобили представлява 30% от продажбите в чужбина. През 2023 г. Словакия е изнесла за САЩ автомобили на стойност 4,3 млрд. евро, а още няколко милиарда са спечелени от автомобилни части, произведени в Словакия.
Силната зависимост от автомобилната индустрия и от наложените американски мита означава, че последиците ще се усетят бързо в Словакия, прогнозират анализатори. "Малки и отворени икономики като словашката вероятно ще усетят последиците доста бързо", казва за ДВ Ричард Гривсън, заместник-директор на Виенския институт за международни икономически изследвания.
„Ягуар Ленд Ровър“ (JLR), един от четирите автомобилни производители, които имат заводи в Словакия, обяви на 7 април, че спира доставките за САЩ. Те представляват около една четвърт от световните продажби на компанията.
Шефът на Националната банка на Словакия Петер Кажимир нарече в социалните мрежи тази митническа политика "европейско-американски армагедон". В същото време той предупреди, че всичко това ще доведе до забавяне на растежа, ще предизвика напрежение на пазара на труда и ръст на цените.
Защо Словакия е толкова зависима от автомобилната индустрия?
Значението на автомобилната индустрия за словашката икономика се дължи на икономическия модел, разработен от няколко последователни словашки правителства през 1990-те години. Тогава Словакия се превърна в работилница за сглобяване на коли на световни концерни.
Освен Ягуар Ленд Ровър, свои производствени мощности в Словакия имат още Фолксваген, Стелантис и Киа. Това насърчи голям брой доставчици на части също да произвеждат там. Според някои прогнози митата на Тръмп могат да застрашат хиляди от сега съществуващите работни места в сектора, а икономистите от Erste Bank и KBC очакват отражението да бъде от порядъка на поне 1,5 процента от БВП до 2028 година. Това може да се окаже опустошителен удар върху и без това вялата икономика на Словакия.
Под обстрел - премиерът Фицо
Популисткият премиер на Словакия Роберт Фицо, който (заедно с унгарския му колега Виктор Орбан) е един от най-големите почитатели на Тръмп сред европейските лидери, пътува през февруари до Вашингтон, но не успя да си издейства отстъпки от американския президент. Затова пък си навлече презрението на опозицията, която засилва политическия натиск над него.
"Роберт Фицо пропусна целта. В продължение на месеци той се фокусира върху въпроси, които не са от значение за Словакия, като пренебрегна най-важното - автомобилната индустрия, гръбнакът на нашата икономика", заяви бившият министър-председател Едуард Хегер след срещата на Фицо с Илон Мъск.
Министърката на икономиката Дениса Сакова от лявата партия "Смер" на Фицо не е изгубила надежда, че митата могат да бъдат отложени по някакъв начин. "Ако не бъдат отменени, ще трябва някак да се справим", каза тя. Именно вдигането на разходите за живот след нахлуването на Русия в Украйна помогна на Фицо да се върне на власт в края на 2023 г. Електоратът в Словакия остава силно уязвим от икономическите условия.
Следователно митата са нежелано развитие за управляващата коалиция, която от месеци е в криза поради вътрешни разпри и масови протести на опоненти, породени от проруските позиции и авторитарната политика на Фицо. Трите партии в правителството - "Смер", отцепилата се от нея лявоцентристка партия "Хлас" и крайнодясната Словашка национална партия (СНП) вече тестват доверието на избирателите с мерки за икономии, които се налагат заради празната държавна хазна.
Загуба на работни места?
Именно тези избиратели ще понесат основната тежест от евентуална загуба на работни места или намаляване на доходите заради митата на Тръмп. "Това заплашва да задълбочи икономическите проблеми на Словакия и може да означава големи проблеми за правителството", казва за ДВ политологът Томаш Козяк. "Управляващите партии вече губят подкрепа. Това ще ускори тази тенденция и ще предизвика допълнителен хаос в коалицията. Кой знае колко дълго може да оцелее тя", добавя той.
Затова правителството нервно търси начин да прехвърли вината другиму. Вътрешният министър и лидер на „Хлас“ Матуш Шутай Ещок обвини Брюксел в "морализаторство" за сметка на "сигурността и просперитета", което оставяло ЕС твърде слаб, за да предотврати катастрофата с митата.
Необходима е промяна на икономическия модел
Анализаторите предполагат, че митата трябва да се използват и като възможност за придвижване напред на дълго пренебрегваната смяна на икономическия модел на Словакия - въпрос, по който нито едно словашко правителство не е предприело действия през последните три десетилетия.
"Всички лидери на Словакия, и особено Фицо, се радваха и си приписваха заслуги, когато в страната идваше нов производител на автомобили. Дългогодишните предупреждения за твърде високия дял на автомобилния сектор в икономиката сега се сбъднаха", казва Козяк.
Автор: Тим Гослинг
Прочети цялата публикация