Кандидат за президент на Румъния иска връщане на смъртното наказание

Независимият кандидат за президент на Румъния Джон Йон Бану-Мусчел обяви, че се застъпва за въвеждането на смъртното наказание в страната и правото на гражданите да притежават огнестрелно оръжие, пише БТА.
„Правителството има първо задължение да защитава своите граждани, да създаде климат, който ограничава престъпността. Искаме нашите граждани да живеят безопасно, без страх и как можем да направим това без плашило някъде в житното поле? Искам да бъда лидер на Румъния, а не администратор, и е мое задължение да предлагам, да излизам с идеи, които водят до сигурността на румънците. Това не е мое решение, това е на хората. Бих провел референдум. Трябва да имаме цивилизовано общество и затова трябва да дадем глас на хората отново“, каза Джон Йон Бану-Мусчел в предаването „Един президент пред нацията“ по телевизия Антена3.
В ефир той коментира, че всеки гражданин има право на защита.
“Правителството трябва да им даде това право. Ако вземем една 80-годишна жена, сама в апартамента си и в опасност, как да я защитим? Ако знаем, че престъпникът се чуди дали (тя) има огнестрелно оръжие, той няма да се занимава с нея. Не е нужно да е Дивия запад на улицата, а за защита, а да не забравяме, че демокрацията се защитава. Трябва да вярваме на държавните институции”, добави Джон Йон Бану-Мусчел.
Въпреки че в ЕС смъртното наказание не е разрешено, независимият кандидат за президент изрази мнение, че може да се води кампания за промяна на законите.
Кой е Джон Йон Бану-Мусчел
Джон Йон Бану-Мусчел е един от по-малко известните кандидати за президент на Румъния в тази кампания, пишат за него местните медии. Той живее в Съединените американски щати от 80-те години на миналия век. Основател е на асоциацията Румънско-американска лига във Флорида. Машинен инженер, в момента предприемач. Завърнал се в родината, за да участва в “Repatriot” – проект за репатриране чрез предприемачество, създаден от румънското правителство, за да насърчи диаспората да се върне и да инвестира у дома.
Политическа кариера
През 2017 г. основава партия “Румънската нация”, чието мото беше „Доверие, единство, просперитет“ и която тръгва със 130 членове и 1000 симпатизанти и активисти. През 2018 г. заявява, че партията му се основава на качеството на своите членове, а не на количеството. Кандидатира се за президент през 2019 г., а през 2024 г. обяви намерението си да се кандидатира отново, но се оттегли.
Богатство
Бизнесменът се откроява сред другите кандидати за президент с натрупаното си богатство, отбелязва вестник "Адевърул" и цитира декларацията за състоянието му, от която става ясно, че има няколко вили и апартаменти, както в Румъния, така и в Съединените американски щати. Той притежава апартамент в Букурещ (80 кв. м) и един във Флорида (110 кв. м), къща от 380 кв.м в град Маккормик в американския щат Южна Каролина и още една къща от 410 кв.м във Флорида. В списъка влизат още 74 хектара земя в Румъния и ферма с площ от 135 хектара в Америка.
Джон Йон Бану-Мусчел има три коли – БМВ, Порше и пикап Deer. Също така в списъка с активи е картина, оценена на 30 000 долара, и колекция от бронзови статуетки и предмети на стойност 25 000 долара.
Той има приблизително 400 000 долара и 300 000 леи в сметките си, както и финансови активи в САЩ от 248 000 долара, след като миналата година е имал заплата от 75 000 долара като мениджър в компанията "Оушън тест" (Ocean Test) и 180 000 долара като доктор. Освен това той се възползва от годишна пенсия в САЩ от 21 000 долара и е спечелил 48 000 долара от фермата, която притежава в град Маккормик.
На президентските избори през 2019 г. той получи 0,3 процента или 27 769 гласа, което го постави на последно място.
Прочети цялата публикация