Fakti.bg | 11.04.2025 13:05:01 | 20

Много клубове от Първа и Втора лига висят за лиценз


Президентът на Българския футболен съюз Георги Иванов обяви притеснителна информация, че повече от половината клубове в efbet Лига са застрашени за лиценза, съобщава sportal.bg. Същото се отнася и за шест-седем отбора от Втора лига. Бившият национал говори пред медиите след края на отчетния Конгрес на родната футболна централа.

"За нас е важно хората да знаят какво правим, да има прозрачност. Ние сме достатъчно прозрачни, така че хората нямаха въпроси, на които да трябва да внасяме разяснение. Ще покрием всички липси, които в момента виждате поради това, че не участваме в Лига на нациите. Направили сме много неща, трябва да има един час пресконференция, за да ги обясня всички. В контакт с държава сме, инфраструктурата е в плачевно състояние. Трябва да се опитаме да създаваме футболисти. Ако четири отбора тренират на един терен, трудно може да дойде класен играч. Нямаме футболист в топ 5 първенствата, за сравнение Сърбия има 17 футболисти. Парите от спортното министерство са за другите спортове, Футболния съюз не получава субсидии от държавата, подчертавам го. Благодарим на ФИФА и УЕФА за програмите, в които участваме. Държавата трябва да помогне не на Футболния съюз, а на клубовете. Пет-шест клуба са стабилни, другите са пред фалит. Девет клуба в Първа лига са застрашени за лиценза. Във Втора лига са шест-седем", каза Георги Иванов.

“Само с чужденци няма докъде да я докараме. Ако говорим за проблеми в националния отбор, проблемът е, че клубовете използват прекалено много чужди играчи. При всички положения ще има българи, които ще играят задължително.

Има комисия, участват около 20 човека, които всичките са хора, които се занимават с футбол, адвокати, юристи, ще направим най-доброто за българския футбол. Това е предложение на клубовете за чужденците, защото правят бизнес така. Ще намерим формула, при която всички да са доволни. Но ще намерим начин да играят българи. Левски, ЦСКА, Лудогорец за клубовете, се борят за Европа, за шампиони и там е по-разбираемо да има чужденци. Но отбори като Хебър, Ботев (Враца) играят с много чужденци, а не играят за нищо. Нямат намерение да са шампиони или да играят в Европа и там не е нормално да има толкова чужденци.

Голям проблем е агресията в ДЮШ. Не само децата, но и треньорите, и родителите. Треньорите трябва да преди всичко да са педагози, да имат голяма обща култура. Трябва да правим личности със самочувствие, достойнство, образование, за да може спортът да им даде стъпка в развитието, ако не станат футболисти. Ако виждаме, че родителят или треньорът се бие на трибуните, какъв пример му даваме на това дете? Затова вкарваме тези етични правила. Чувам обвинения към БФС за хулиганството, но това е до възпитание. Държавата трябва да вкара закон за футболното хулиганство и тогава тези неща ще спрат.

Имаме много тесни контакти с ФИФА и УЕФА. Имаме много добро партньорство. Почти целият бюджет е от тях. Нормално е днес да имат гости. Положителни са нещата. За българския привърженик най-важно е да се класираме на световно или европейско, но ние работим да се случат тези процеси, а те не са за една или две години. Заложили сме много здрава основа, на която да стъпим, но много от нещата не можем да ги направим заради недостатъчното финансирането.

Аз съм нямал високи очаквания. Знаех какви са нещата. Когато аз стартирах, много неща променихме. Като започнем от 14-годишни, започнахме концентрирано да се занимаваме, да организираме кампове, национални отбори за юноши, правим семинари, мисля, че всичко това ще даде резултат. Ако се хващаме за всяко нещо, което сме казали, смятам, че ако искаме да развием един футболист, 2-3 години са достатъчни. Смятате ли обаче, че в националния отбор може за 2-3 години да се появят нови. Затова работим да ги развием. Преди 3 години започнахме да търсим българи в чужбина, сега имам 7-8 момчета, които играят в големи отбори и чакаме развитие за нас. Ако се хващаме за всяко нещо, аз съм казал и много добри неща.

Изключително много отбори се регистрират в Министерството на спорта и влизат там, за да вземат субсидии от държавата. Няма нищо концентрирано. Един град като Търговище примерно има 10 футболни клуба, които получават субсидия, вместо да получават 1 или 2. Прекалено многото отбори правят така, че да няма нормално финансиране.

За човекът във ВАР буса - абсолютно той няма нищо общо с футболния съюз, това е служител на фирмата, която покрива ВАР-системата. Ние сме направили всичките неща. Фирмата, която поддържа ВАР-камерите, тя излезе със становище. Пуснали сме сигнал в прокуратурата, за да се разбере, че не толерираме такива неща.

Прочети цялата публикация