Пентагонът обяви, че ще сложи край на "ненужните разходи"

Ръководителят на Пентагона Пийт Хегсет обяви, че неговото ведомство ще сложи край "на ненужните разходи", сред които субсидии за два престижни университета в САЩ, предаде Франс прес, съобщи БТА.
"В този момент ние подписване меморандум, който разпорежда анулирането на договори на министерството на отбраната на обща стойност от 5,1 милиарда долара“, заяви Хегсет във видео, което публикува в социалната мрежа „Екс“.
Той обяви това в рамките на федерална програма за мащабно орязване на разходи, предприето от Илон Мъск, който оглавява специално ведомство, натоварено с тази задача.
Сред подлежащите на съкращаване разходи, които досега е правел Пентагонът, са субсидии от 500 милиона долара за „университета „Нортуестърн“ и университета „Корнел“, описвани като университетски институции, които толерират антисемитизма и подкрепят програми за многообразие, равнопоставеност и приобщаване, които разделят всъщност хората“, заяви Хегсет.
Ръководството на „Корнел“ заяви днес, че е получило 75 заповеди от министерството на отбраната за прекратяването на договори с ведомството, свързани с изследвания, които са „много важни за националната отбрана, за киберсигурността и за здравеопазването в САЩ“. Според изявлението на университета една от преустановените субсидии, касае изследването на рака.
Хегсет обаче каза, че единадесет договора, които ще бъдат прекратени и са били свързани с програмите за многообразието, равнопоставеността и приобщаването, касаят климата, реакциите на коронавирусната пандемия и свързани дейности, преценени като несъществени.
"Ние имаме нужда от тези пари, за да подобрим грижите за здравето на нашите военни и за техните семейства, вместо да възнаграждаваме консултанти с по 500 долара на час“, заяви Хегсет.
Бюджетът на Пентагона за 2025 г. възлиза на около 850 милиарда долара. През февруари документ на Хегсет, до който „Вашингтон пост“ получи достъп, разпореждаше разработването на мерки, касаещи редуцирането на този бюджет с 8 процента.
Прочети цялата публикация



Карлос Алкарас като Фабрицио Романо за US Open: Here we go!
Доналд Тръмп: Иран има само един изход! Те трябва да вдигнат бялото знаме и да се предадат
Ан Хатауей отвърна на слуховете за фалшива бременност
Адам Драйвър влиза във вселената на Марвел като злодея Мистър Синистър в новия филм за „Х-Мен“ (ВИДЕО)
Напрежение в Близкия изток: Гаф на САЩ и екокриза
Доналд Тръмп под натиск: Персийският залив губи търпение
Чиро Имобиле сложи край на славната си кариера (видео)
Путин иска „тотална сигурност“, Медведев мобилизира бизнеса
Сибига, това беше глупаво: С атаката срещу УНИЦЕФ Украйна губи глобални симпатии и рискува бъдещите помощи
Путин се готви да мобилизира още стотици хиляди руснаци, обяви Зеленски
Четири години без Атанас Градев и Йордан Илиев: Бургас почита паметта на двамата полицаи
Борисов от Ямбол: Бургас получи „Евровизия“, а вие самолети (ВИДЕО)
Пожарът край Хасково: 10 000 декара са унищожени от огнената стихия
Русия атакува фабрики за оръжие в страни от НАТО, включително и в България
Поляк се е удавил на плажа в „Слънчев бряг“
ISW: Руснаците напредват източно от Славянск
Вътрешният министър ще награди в Бургас двамата младежи, помогнали да бъде спрян пожарът край Кошарица