Мощен удар по американските технологични гиганти! ЕК обмисля тежки налози, ако преговорите със САЩ се провалят

Европейската комисия обмисля налагането на тарифи на американски технологични гиганти като "Мета" (Meta) или "Гугъл" (Google), ако търговските преговори между САЩ и ЕС не дадат резултат. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в интервю за британското издание "Файненшъл таймс", предаде ДПА, цитирана от БТА.
САЩ и ЕС отложиха планираните си увеличения на тарифите върху вноса на стоки, за да позволят провеждането на преговори по темата, но Брюксел се подготвя за възможността дипломатическите усилия да не успеят да разрешат търговския спор.
Ако преговорите не се развият по задоволителен начин, ЕС разполага с широк набор от контрамерки, обяви Фон дер Лайен.
"Например може да бъде наложен данък върху приходите от реклама на цифрови услуги", допълни тя.
ЕС обяви вчера, че отлага с 90 дни влизането в действие на ответните мита за САЩ след решението на президента Доналд Тръмп за отсрочка на американските мита върху вноса от повечето си търговски партньори, включително ЕС, което да позволи провеждането на търговски преговори.
Ако няма промяна в търговската политика на САЩ, "ние сме готови да защитим нашите икономически интереси и компании", обяви еврокомисарят по икономическите въпроси Валдис Домбровскис при пристигането си на среща на финансовите министри на ЕС във Варшава.
"Ситуацията остава много несигурна и нестабилна", подчерта той.
Изпълняващият длъжността министър на финансите на Германия Йорг Кукис обаче призова за предпазливост.
"Ние (ЕС) трябва да бъдем внимателни с технологичните компании, защото нямаме реални алтернативи", допълни той.
Представители на бизнеса съобщиха, че няма големи доставчици на облачни услуги или на изкуствен интелект, които да могат да бъдат алтернатива на американските компании, каза той.
Междувременно говорителят на ЕК по търговията Олоф Гил заяви днес, че еврокомисарят по търговията Марош Шефчович ще пътува в неделя до Вашингтон за разговори, предаде Ройтерс.
"Комисарят по търговията отива във Вашингтон, за да се опита да подпише споразумения. Това е, върху което сме фокусирани. Всички възможни опции са възможни, ако преговорите не доведе до добър резултат", каза Гил пред ирландското национално радио.
Прочети цялата публикация



Войната продължава! Техеран отправи нова заплаха срещу американските обекти в Близкия изток
Един месец след началото на войната с Иран - само тежки избори за Тръмп
Последен удар във войната срещу Иран! Пентагонът подготвя мащабен план за действие
Селчук Байрактар - "кралят на турските дронове"
Защо Иран е целта?
Мадуро – отвлечен. Хаменей – убит. В опасност ли е Путин?
Вашингтон с Иран в капана на Чърчил
Белият дом: Разговорите с Техеран напредват въпреки цялото публично перчене, което чувате от режима и фалшивите репортажи
Пентагонът обмисля изпращането на 10 000 войници в Близкия изток. ООН заседава заради ударите по цивилни обекти в Иран
Тръмп: В Иран е в ход смяна на режима
Съветът за сигурност на ООН се събира извънредно след смъртта на миротворци в Ливан
Температура и митовете зад нея
Сирски: Руснаците използват по 300 управляеми бомби срещу Украйна всеки ден
Ричард Алибегов за исканата от ресторантьорите по-ниска ДДС ставка: Цените ще продължат да се покачват, нека се подготвим отсега
След фаталния побой в община Несебър: Каква е причината за възникналия спор и последвалото убийство
Флорида преименува ключово летище в чест на Доналд Тръмп
Нетаняху обяви, че режимът в Иран ще се срине
Нагелсман: Трябваше да реализираме шансовете си по-рано
Ракетна атака от Иран: Сирени и взривове разтърсиха Йерусалим