Негодни оръжия за Украйна? Поверителен доклад на Бундесвера.

Във военното сержантско училище в Делицш, провинция Саксония, в което се обучават бъдещи командири в Бундесвера, се е състояла среща със заместник-военния аташе на германското посолство в Киев, който по изненадващо ясен и недипломатичен начин е описал опита, който украинците имат с предоставената им германска военна техника, съобщава обществената медия АРД.
Технически проблеми, твърде малко боеприпаси
В класифицирана стенограма за презентацията, с която са се сдобили обществените медии WDR и NDR, както и вестник „Зюддойче Цайтунг“ (ЗЦ), се изброяват осем оръжейни системи, които Германия е предоставила на Украйна. Ето какво съобщава поверителният документ:
- Техническите проблеми при самоходната гаубица 2000 са толкова много, че дори поставят под въпрос нейната принципна годност да бъде използвана в реални бойни условия.
- Като цяло танкът „Леопард 1A5“ се счита за надежден, но поради слабата му броня той „често се използва само като помощна артилерия“. А по-новият „Леопард 2A6“ изисква скъп ремонт, който често не може да бъде извършван на място, т.е. на фронта.
- Системата за противовъздушна отбрана IRIS-T е много ефективна, но пък боеприпасите за нея са не само твърде скъпи, но и крайно недостатъчни като наличност.
- Ракетният комплекс „Пейтриът“ пък, който по принцип е „превъзходна оръжейна система“, е неподходящ за използване във война, тъй като превозното средство, което носи установката, е „твърде остаряло, а производителят вече не доставя резервни части“, са казва във въпросния протокол.
Отрезвяващи изводи
Заключението на военния дипломат звучи доста отрезвяващо: „Почти никое германско едрогабаритно оборудване не е изцяло годно за водене на война.“ В доклада се прави и друго заключение: „Сложната техника остава неизползвана (...) Оперативната стойност на свръхмодерната и сложна едрогабаритна техника остава ниска, ако войските не могат да извършват ремонт на място“.
Според източници от Бундесвера Украйна се намира в особена ситуация: фактът, че през последните години множество западни държави са доставили различно оборудване, е принудил украинските въоръжени сили в огромна степен да импровизират. На тях им липсва опит в работата със западни оръжейни системи, а войниците често преминават само съкратено обучение за обслужването им.
От друга страна не може да се отрече, че по бойните полета в Украйна в момента се тестват в реални бойни условия тези оръжейни системи, които досега са служели на Бундесвера основно за обучение. Освен това те са били разработени отдавна и за други времена, в които например не е имало масово използване на дронове, както сега.
Един пример: заради заплахата, която представляват тези безпилотни летателни апарати, ремонтът на един повреден танк не може да бъде изпълнен в близост до фронтовата линия, разяснява АРД. Ремонтните бригади, които западни оръжейни компании като Rheinmetall поддържат също и в Украйна, са разположени в западната част на страната, далеч от фронтовата линия, или в съседни държави като Полша, се уточнява в публикацията на АРД. А това означава, че повредената едра техника почти не може да бъде ремонтирана на фронта.
И Германия може да се сблъска с тези проблеми
В средите на Бундесвера се предполага, че в случай на война Германия също може да се сблъска с проблеми, подобни на тези в Украйна. Но се разчита на това, че рамковите условия ще бъдат значително по-добри в Германия – поради наличие на по-надеждна поддръжка, безпроблемна логистика, включително по-кратни срокове за доставка на оборудване, резервни части и т.н.
А в извънредна ситуация, например ако Русия нападне някоя от балтийските държави, би се задействал член 5 от Договора за колективната отбрана в НАТО и може да се наложи Бундесверът да участва във военни действия.
В публикацията на АРД се казва още, че както Rheinmetall, така и други германски оръжейни фирми са отказали да коментират пред WDR, NDR и „Зюддойче Цайтунг“ проблемите при използването на споменатите германски оръжейни системи.
Бюрократични спънки
Въпреки че украинските кадри също са обучени как да ремонтират машините, често минават месеци, преди това да се случи – например с гаубиците. Според представители на Бундесвера често това се дължи на липсващите резервни части, а германската бюрокрация с нейните сложни и продължителни процедури по издаване на лицензи за износ на военно оборудване прави нещата още по-трудни. Така например отдавна е известно, че танковата гаубица 2000 е уязвима система: доклади от Украйна говорят за чести софтуерни проблеми, но също така и технически - цевта на оръдието бързо прегрява, което налага нейната смяна. Като цяло обаче гаубицата се счита за мощна и прецизна оръжейна система, уточнява АРД.
От стенограмата за презентацията на германския военен дипломат в Киев става ясно още, че по-старите германски оръжейни системи са особено ценени в Украйна - именно тези, които Бундесверът вече е свалил от въоръжение. Противовъздушната бронирана машина "Гепард", която се използва предимно срещу руски безпилотни самолети и крилати ракети, се счита за "най-популярната, ефективна и надеждна оръжейна система", според документа. А за пехотния танк "Marder" военното аташе казва следното: "Много популярна бойна машина, използвана без ограничения".
Необходими са "масови, но и високотехнологични" оръжия
„Това обаче не означава, че в бъдеще трябва да се откажем от модерните високотехнологични оръжейни системи“, казва о.з. генерал Ханс-Лотар Домрьозе: "Нуждаем се и от двете: масови и високотехнологични", казва той за АРД.
Един от важните изводи от Украйна назовава говорителката на Зелените по въпросите на сигурността Сара Нани: Тъй като рискът от повреди при модерната и много по-сложна техника е по-висок, се налага да имаме повече налични оръжейни системи. "Вече не можем да мислим в сегашните рамки на малки налични количества. По-скоро трябва да приемем, че тези системи имат дълъг експлоатационен живот и трябва да бъдат обслужвани и след повреда и извършен техен ремонт.“
Автори: Флориан Фладе ARD | Тамара Антони ARD | Райко Пинкерт ARD
Прочети цялата публикация