Fakti.bg | 12.04.2025 02:13:46 | 40

Иранската делегация пристигна в Оман за преговорите със САЩ по ядрената програма на Техеран


Администрацията на САЩ няма да позволи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие, заяви американският президент Доналд Тръмп по повод насрочените за днес преговори в Оман между делегации на двете страни по ядрената програма на Техеран.

"Искам те да нямат ядрени оръжия. Искам Иран да бъде прекрасна, велика, щастлива страна, но те не могат да имат ядрени оръжия и ние ще се консултираме с тях в събота. Имаме голяма среща с тях. Искам Иран да просперира, но те не могат да имат ядрени оръжия", подчерта Тръмп пред журналисти на борда на президентския самолет.

Според Белия дом днешните преговорите ще се водят директно, според Техеран - чрез посредници. Очаква се американската делегация да бъде ръководена от специалния пратеник на президента Стивън Уиткоф, а иранската - от външния министър Абас Арагчи.

Техеран настоява за финализиране на Съвместния всеобхватен план за действие по иранската ядрена програма, като предлага в документа да бъде заложена възможността за въвеждане на санкции срещу страната, която реши да се оттегли от споразумението в бъдеще. Съединените щати от своя страна настояват не само за предотвратяване на развитието на военния компонент на иранската ядрена програма, но и за пълно премахване на всички ирански ядрени съоръжения. Освен това Вашингтон настоява Техеран да спре да подкрепя съюзниците си в Близкия изток и да ограничи програмата за балистични ракети на Иран.

Иран категорично отхвърля всякакви опити за ограничаване на неговата външна политика и отбранителни способности, подчертавайки правото си да развива мирна ядрена енергия.

САЩ трябва да оценят, че Техеран се съгласи да преговаря въпреки продължаващата агресивна реторика на Вашингтон, подчертаха вчера от иранското външно министерство.

След като встъпи в длъжност като държавен глава, Доналд Тръмп подписа указ за връщане към политиката на максимален натиск върху Ислямската република и я заплаши с "мащабни бомбардировки", ако не се съгласи да разреши кризата около ядрените си разработки с дипломатически средства.

Иран заяви, че ще отговори остро на всякакви заплахи за сигурността му. Техеран многократно е заявявал, че обвиненията в опити за разработване на ядрени оръжия са безпочвени, тъй като върховният лидер на страната аятолах Али Хаменей забрани разработването им с фетва (религиозна заповед) през 2003 г.

Западните страни обвиниха Иран, че се опитва да разработи ядрено оръжие още през 2002 г. Впоследствие срещу републиката бяха въведени както едностранни санкции (от САЩ и Европейския съюз), така и международни санкции (от Съвета за сигурност на ООН). Повечето от санкциите бяха отменени съгласно договора JCPOA, който Иран подписа с Великобритания, Германия, Китай, Русия, САЩ и Франция. Техеран се съгласи да ограничи ядрената си програма, степента на обогатяване на уран и обема на запасите си.

През 2018 г. през първия си президентски мандат Тръмп обяви оттеглянето на САЩ от споразумението и наложи отново всички американски санкции срещу Иран. ЕС също възстанови повечето от своите ограничения. Техеран продължи едностранно да спазва JCPOA в продължение на две години, но през 2020 г. отвърна на удара като намали ангажиментите си за ограничаване на нивата на обогатяване на уран и блокира достъпа на инспекторите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) до някои ядрени съоръжения, отказвайки и пряк диалог с Вашингтон.

След като Джо Байдън встъпи в длъжност като президент на САЩ през 2021 г., преговорите с Иран за възстановяване на ядрената сделка бяха подновени. Проведоха се консултации в Австрия и Оман. Виенският процес приключи без резултат през 2022 г., а контактите в Маскат бяха прекратени поради израелската инвазия в Ливан през октомври 2024 г. През 2024 г. и началото на 2025 г. представители на EU3 (Великобритания, Германия и Франция) проведоха срещи с ирански представители в Женева, опитвайки се да посредничат в бъдещите преговори на Техеран с Вашингтон. Усилията им бяха напразни. Техеран смята, че тези държави, подобно на САЩ, водят враждебна политика, като налагат санкции и отправят неприемливи искания.

След завръщането на Тръмп в Белия дом САЩ заплашиха Иран с военна сила, разположиха допълнителни сили в Близкия изток и наложиха нови санкции, насочени към износа на ирански петрол. Отношенията между двете страни сериозно се влошиха. Въпреки това Техеран и Вашингтон решиха да започнат диалог.

На 7 март Тръмп изпрати съобщение до Хаменей с предложение за провеждане на преговори по ядрената програма. Според иранските власти писмото е имало агресивен характер. Техеран отказа пряк диалог със САЩ, но допусна възможността за продължаване на консултациите чрез посредници. На 7 април стана известно, че след кореспонденцията страните са се договорили да проведат първия кръг от преговорите на 12 април в Оман. Преди срещата Тръмп отново заплаши Иран с военни действия и каза, че Израел ще участва пряко в евентуална военна операция. Президентът обаче увери, че САЩ биха искали да разрешат кризата по дипломатически път.

Тръмп подчерта, че на САЩ и Иран им остава "малко време" да постигнат споразумение. Още на 18 октомври 2025 г. западните страни ще могат да активират механизма за бързо връщане, предвиден в JCPOA, което автоматично ще доведе до възстановяване на санкциите на Съвета за сигурност на ООН срещу Техеран. Иран заяви, че в този случай ще се оттегли от Договора за неразпространение на ядрените оръжия. Страната заплаши да изгони всички инспектори на МААЕ и да спре да си сътрудничи с агенцията, ако САЩ и Израел продължат да заплашват с военна сила. Остава неясно обаче дали напускането на Договора за неразпространение на ядрените оръжия би довело до разработването на ядрени оръжия - това ще изисква отмяната на фетвата на Хаменей от 2003 г.

Иранските власти подчертават, че не може да става дума за промяна на позицията им - Ислямската република "не е създавала, не създава и няма да създава ядрени оръжия".

Категоричните искания на САЩ, които надхвърлят обсъждането на ядрената програма, могат да доведат преговорите с Иран до задънена улица и да провокират военна ескалация в Близкия изток, отбелязват международни анализатори.

През март и април 2025 г. Русия, Китай и Иран проведоха тристранни консултации по ядрени въпроси, за да съгласуват подход към бъдещи преговори.

Прочети цялата публикация