Reuters: Преговорите във Вашингтон за полезните изкопаеми между САЩ и Украйна протичат във враждебна атмосфера

Проектоспоразумението за украинските полезни изкопаеми, подготвено от САЩ, съдържа искане за прехвърляне на контрола върху тръбопровода на Газпром, който минава през Украйна за Европа, на американска правителствена корпорация, съобщи Ройтерс, позовавайки се на свои източници.
Според тях страните са обсъдили проектоспоразумението в петък във Вашингтон. Според агенцията консултациите са били много напрегнати, а перспективите за постигане на успех – малки.
„Преговорите се провеждат в много антагонистична среда“, каза източникът на Ройтерс, посочвайки „мегаломанския“ характер на проекта, представен от администрацията на САЩ през март. Министерството на финансите на САЩ заяви, че консултациите са били "технически по характер".
Както отбелязва агенцията, украинското правителство е наело адвокатската кантора Hogan Lovells като външен консултант по споразумението за минералите. Според Reuters премиерът Денис Шмигал и министърът на финансите Сергей Марченко ще пътуват до Вашингтон след две седмици, за да присъстват на пролетната сесия на управителните органи на Международния валутен фонд и Световната банка, както и за министерска среща за ситуацията в Украйна на 25 април.
Подписването на споразумението за минералите беше прекъснато на 28 февруари след спор между Володимир Зеленски и президента на САЩ Доналд Тръмп на среща в Белия дом. На 27 март Киев съобщи, че е получил от Вашингтон нова версия на документа, която се оказа много по-строга от предишната. Новият проект задължава Киев да компенсира помощта в размер на над 120 милиарда долара. САЩ ще получат контрол върху инвестиционен фонд, създаден за възстановяването на Украйна, който ще събира удръжки от приходите на Киев от лицензионни плащания и рента от добива на полезни изкопаеми. Украинските власти многократно са заявявали, че все още изработват позицията си, а Зеленски се оплака, че Вашингтон променя условията. Тръмп предупреди, че ако Зеленски се опита да се „отклони от сделката“, той ще има „големи проблеми“.
"Никой не знае точния размер на украинските минерални запаси, нито видовете и стойността им. Те не са надеждно установени, тъй като последната геоложка работа е извършена по съветско време", заяви специалният пратеник на президента на САЩ за Украйна и Русия Кийт Келог пред британския вестник The Times.
Той потвърди, че украинска делегация е пристигнала във Вашингтон в петък, за да обсъди сделката за минералите. Страните искат да превърнат "бизнес сделката" в "дипломатическа сделка", уточни специалният пратеник.
Келог подкрепи идеята за провеждане на избори в Украйна при определени условия. „Мисля, че ако има прекратяване на огъня, ще има избори. Защото мина почти година, откакто трябваше да се проведат. Те не бяха проведени. Но мисля, че Зеленски е отворен за това, веднага щом имаме прекратяване на огъня и някакво споразумение“, каза специалният пратеник, признавайки, че украинският народ и парламент, а не Съединените щати, трябва да решат дали да проведат избори.
Прочети цялата публикация